bugün

facebook+uludağ sözlük +metin 2= (bkz: 0)
tabiki de aşırı kullanımında.
benim diyeceğim şeyler ygs-lys ile alakalı olacak daha çok.başarısız olmanın formülü düzenli çalışmamak ve bilgisayarda çok takılmak. mesela okulda tüm devamsızlığını kullanacaksın.sonra rapor alıp onu da kullanacaksın. sınavlara bazen girip bazen girmeyeceksin. hocalara saçma sapan sorular sorarak ve laubalilik yaparak antipati toplayacaksın. hergün günde şu kadar çalışcam deyip hiç çalışmayacaksın. ailenle sürekli kavga edeceksin. tembel tembel yatacaksın. zaten Allah belanı vermiş. başka bişeye gerek yok.
sürekli başkalarını memnun etmeye çalışmak.
başarmaktan ne anlaşıldığına göre değişir. sınavda karşına çıkan 5 şıktan doğrusunu bulup o yuvarlağın içini karalamak başarı değildir. bir cin ali çizmek başarıdır benim için istediğim besteleri çalabilmek başarıdır, çevremdekilerle iyi ilişkiler kurmak başarıdır, bakkalla aramın iyi olması dükkana girince bana güler yüzle günaydın demesi başarıdır. kütüphaneme bakınca kendimi eksik hissetmemek gözlerimin aradığı bir kitabın olmaması başarıdır. iyi gözlem yapmak başarıdır. sağlıklı düşünmek başarıdır. engelli kardeşler için sadece yürümek bile başarıdır. kısacası başarısızlık neredeyse imkansızdır.
bir sen, bir sınav bir de hocadır.

-çalışmadım.
-sınav zordu.
-hoca taktı.
Tembellik+özgüven eksikliği+ertelemek+herkesi mutlu etme çabası+kendinden verilen ödünler...=Başarısızlık
Başkasını seven birine aşık olmak,
ça lış ma mak,
aptal olmak,
yetebiliyor.
hayattan bezmek.
ne istediğini bilmemek, belirsizlikle uzun süre muhattap olmak.
ultima, knight online, dota, o game gibi bilgisayar oyunlarının müptelası olmak.
sosyal hayatınızdan o kadar çalıyorlar ki, isteseniz de başarılı olamıyorsunuz.

not: part time başarı, başarı değildir.
motive olamamaktır. motive olamamak da inanmamanın ve yeterince istememenin bir sonucudur. buradan da inanmak başarmanın yarısıdır sonucunu çıkarabiliriz.
ertelemek. yapman gereken işi manasız sebeplerle ertelemek.

(bkz: procrastination)
stresli olmaktır.
çekinmek.
bir cips, 2 tl' lik tadım çekirdek eşliğinde günde 5 kez hollywood filmi izlemek.