bugün

meşakkatli yollardan geçen fakat sonraları bunun karşılığını alan(zaman zaman fazlasıyla); bir nevi, emeğini hizmetle takas eden, ne kadar mantıklı bir değişim yaptığı tartışmaya müsait olan, her eve ve her akrabaya lazım olan eşref-i mahlukattır.

misal benim halamın kocası, ahmet enişte. hani şu sürekli bahsettiğiniz doblosu olan enişteler var ya, hah işte tam da ondan. sorsanız ben onun mesleğinin adını dahi söyleyemem; fakat onun bilmediği meslek yoktur. olur mu canım öyle şey demeyin, öyle. ben her işi kendi becerebilir demiyorum. her işi bir şekilde becerir diyorum. kendi anlamadığı bir işin de üstesinden gelir yani, tanıdıkları vasıtasıyla.

bütün bunlar hep yaşanmışlıkların birikimi. neyin nerede, kim tarafından yapılabileceğini bilmek, sahip olmadığım ve özendiğim bir yetenektir doğrusu. adamın geçmediği yol kalmamış, çevresi o kadar geniş ki... pazarlamacı mı denir bilmiyorum ama yıllar önce arabayla (doblo) baharat falan dağıttığını ve bu gibi çeşitli işlerle meşgul olduğunu görmüştüm. şimdi daha üst kademeye yükselmiş olsa gerek, işlerini genişletti. ne iş yaptığına dair yine hiçbir fikrim yok.

çalışkanlık, azim, saygı, sevgi... bu gibi özellikleri barındırarak ve hak ederek elde etmiş olduğu bir konum olduğundan eminim. biz yeğenlerine bile aynı incelik, aynı saygı ile yaklaşan bir adam. allah razı olsun bugün de tek telefonu ile beni istanbul'da bir tanıdığına arabayla aldırttı. aksi takdirde bu sıcakta elimde 2 dev valizle perişan olacaktım. ee ben de ufak bir taşıyıcılık görevi yaparak minnet borcumu az da olsa ödemiş oldum. baharat getirdim.

rus klasiklerinde okumuşsunuzdur; bürokratik işleri tek ricasıyla halleden, zengin, nazı geçen, sosyetik kimseler vardır. misal dmitriy nehludov diyelim. zenginlik yahut soyadı ile bunu başarabilmek marifet değildir. utanılacak bir durum da değildir esasında. ben olsam ben de yapardım aynısını; torpil değil, kolaylık sağlardım kendime. *
ahmet enişte'nin ise tırnaklarıyla kazıyarak bu noktaya geldiğini düşündüğümden ötürü kendisine saygım sonsuz.
güncel Önemli Başlıklar