bugün

25 yaşında biri için şu şekilde geçebilecekcek gündür.
sabah kalkılır anne zoruyla tabi. evde bir bayram sevinci vardır ve bu herşeyden bellidir. anne bir başka gülüyordur kardeşlerde tatlı bir giysi telaşı. sabah kahvaltısı yağlı bir yemek ile yapılır. *uykudan yeni uyanıldığı için insanda iştah olmaz ve genellikle sofradan aç kalkar. aile bireylerinin bayramı kutlanır. baba bayram namazına gidelim der.
baba ben oruç tutmadım ki neden geleyim bayram namazına denir.
sonra dışarı çıkılır, bayramın o kadarda bayram olmadığı anlaşılır. seyyar satıcılar yine iştedir ve bir çok insanın yüzü hala asıktır. yapacak birşey bulunamaz en yakın arkadaş aranır. gece içmek için...
gece olur içilir, ramazan boyu oruç tutulmasada içki içilmemiştir çünkü.
içilir içilir..
hayaller kurulur,hayaller kırılır..
sızılır.

(bkz: sözlugu günlük olarak kullanmak)
"bayramın ilk gününün gecesi ne yapıyoruz aga?" sorusuyla karşılaşabilirsiniz bu gün. büyük ihtimal içilir.
eskiden 10 numara olan gündür. şimdilerde bünyelerde haftasonu etkisi yaratır. hele birde maç varsa iyicene bünye kendini haftasonunda hisseder.
"bugün bayram! erken kalkın çocuklar!" dizeleriyle akıllarda unutulmayan barış manço'nun sevgiyle anıldığı bir diğer gündür.
yıl geçtikçe eskiyi özleten, yıl geçtikçe çocukları daha bir sevdirendir.
kutsal katliamın ilk günüdür. lan gidin kesim yerlerinde kesin kurbanlıklarınızı. yazık hayvana eziyet çektirmeyin arkadaşım.
ilk önce bayram namazına gidilir. daha sonra eve gelinir. sıradan bir gün gibi kahvaltı yapılır. sabah saat 11 gibi mezarlık ziyareti yapılır. daha sonra bütün bir gün internet başında geçer. artık eskisi gibi heyecan kalmamıştır bayram günlerinde. çok sıradan günlerdir.
(bkz: bayram gelmiş neyime)
(bkz: deliye her gün bayram)
(bkz: bayram gelmiş neyime)
Çocukların En heyecanlı olduğu gündür.
(bkz: Bayram harçlığı)
(bkz: Sıcak Para) *
fellah nusayri vb isimlerle bilinen arap alevisi olarak da taninan bir topluluk icin bugün bayramın birinci günüdür. oruç da bir gün evvel tutulmaya başlanır. inananların bayramı kutlu olsun.
tekelcilerin ve otelcilerin cifte bayram yaptigi gunlerdir.
Kahvaltı günüdür.
ailece güzel bir kahvaltı sonrası mezarlık ve baklavalar , çikolatalar, cevizli lokumlar eşliğinde anneanne, babaanne ziyaretleri yapılır. ilk günlük ziyaret ve yemek kotası dolup eve döndüğümüzde ise içimi bir hüzün kaplar bayram bitti bitiyor diye.
polis de izin yapmaz duyrulur he siz onu sevmiyordunuz ama eyak kaka.
1 ay boyunca tutulan orucun mükafatı olarak sucuklu yumurta yeme günüdür.
sabah erkenden kalkıp banyo yapılır, bayram namazına gidilir, namazdan sonra yaşlıların eli öpülür, eş, dost, akraba ile bayramlaşılır, mezarlıklara gidip dua edilir.
6 50 de bayram namazına gidilir ,farklı yoldan eve dönülür. evli ilk ramazan bayramıdır erkenden baba evine gidilir.
kahvaltı dört gözle beklenir. sonrasında semtte bulunan 50 ye yakın akraba evi ziyaret edilir gece mutlu ve pert halde eve dönülür.
Sabaha kadar uyumayip (cocuk gibi oyun oynuyorum evet), 2 saat uyuduktan sonra odamda bi ses belirdi ki sormayin..
Ondan sonra ustumde bi agirlik.
3 kisi ustume atladi...
Kalk lan daa ne yatiyon dediler..
Noluyo amk dedim.
Hayvan herif bayram bugun kalk da elimizi op!
Lan bela misiniz sabah sabah...

Bunlarin ikisi ogretmen biri polis.. dusunun lan bendeki kuzenleri.. yaka paca kaldirdilar beni..
Sonra bi baktim ev tasmis.. içerde bi dunya adam. Donla girsem salona rezil olcakmisim.. allahtan giyinmeme izin verdiler.
Soylemiyorlar da icerde bir suru akraba var diye..
Benimki boyle basladi.. yarin da boyle olursa kaciyorum evden. Uyutmadi ipneler.
Eve gelen etlerin parçalanması ve ayıklanması ile geçen ilk gün. Tek teselli kavurmadır.
çok yorucu gündür sabahtan beri misafirlerle uğraşıyorum birazdan kurban etleri gelecek bir de onu kes ayır ayarla buz dolabına koy yarın pedeciye git kıyma çektir onu al. vallahi bittim.
Şeker komasına girmeden bir minik kurabiye ve bir dilim baklavayla hafif atlattığım bir gündü..
görsel
güncel Önemli Başlıklar