bugün

hiç bir şey eskisi gibi değilki zaten sen ne bayramından bahsediyosun, diyede cevap verilebilinir.
hepimizin şahit olduğu durumdur. harbiden artık eskisi gibi eğlenceli değil hiç bir heyecan uyandırmıyor artık. ulan bayramdan 1 ay önce heyecan başlardı güzel güzel kıyafetler alırdık süslenirdik bayramın gelmesini ip ile çekerdik. bayram gelirdi ve o ilk gün bütün arkadaşların dışarı çağrılarını reddedip akraba ziyaretlerine giderdik büyüklerin ellerini öperdik ve onlar da gönüllerinden koptuğu kadar harçlık verirdi. bayramın 2. günü geldiğinde açık yer arardık oyuncak almak için. giderdik nerde saçma oyuncak var onlara harcardık paramızı. bir diğer konu da camiler. teravih namazında camide yer kalmadığı günleri hatırlıyorum. günümüzde ise camiye gidenlerin sayısı bir hayli azalmış... ne bileyim ben eski günleri özlüyorum. yoksa bir takım orospu çocukları yüzünden mi bayramdan keyif alamıyoruz?
Eskiden nerde o eski bayramlar diyen deseler vardı. Onlarla da dalga geçen torunları falan.

Şimdi o torunlar bana olmadan nerde o eski bayramlar diyor. Demek ki dalga geçilecek bir şey yokmuş.
suanda sozluk gibi yerlerde takilanlar buna ben de dahil hepimiz bu konuda gevsek insanlariz. bayrami yasamak icin bir cabamiz yok. bayrami tatil olarak goren bizler dert yanan da bizler. bu arada bayramda kirginlar,
küs olanlar barışır ve bayrami herkez tadiyla yasardi. suan bu da yok. bir de artik bayramlardan cok uzaklastigimiz icin guzel kaynaklardan bakip nasil yasamamiz gerektigini tekrar idrak etmek gerekiyor.
Artık büyüdün ondan oyuncak tatlı gelmiyor olabilir mesela. Namazını ise sen kılıyorsan kıl diğerlerinden sanane!
Babaannem olmadan ikinci bayram. Ramazan çok ağır gelmemişti ama bu biraz ağır geliyor sanırım. Eskiden çocukluk heyecanıyla koşa koşa giderdik yanına. Ninem vefat etti bende bazı şeyleri kuzenimle merdiven başında konuştuğum da geride bıraktım sanırım. Hala çekirdek aileyiz. Evli abi abla yok haliyke yeğen falan da yok. Biz bize bayramlaşır geçeriz.

En fazla anneannemlerin köye gidince heyecanla uçurtma uçurmaya koşarız. Umarım ona da bu bayram sağlığım izin verirse inşallah yaparım.

Babaannem olmayınca bayram hep eksik. Onun zeytin yağlı kızartmasını özlüyorum sanırım.
insanların bir biriyle paylaşıcak bir şeyleri kalmadı herkesin ellerinde telefonlar.
belkide eskiden elbise sadece bayramda alınabildiğindendir. şekerden doya doya sadece bayramda yiyebildiğimizdendir. şimdilerde her şey herkesin elinin altında. şeker toplayan çocuklar dahi yok mahallede. keşke zil sesimiz hiç susmasaydı.
Her sene yapılan muhabbet ama sanki bu bayram daha bir net hissedilen durum.
Başlık bile 6 sene önce açılmış, kaldı ki ilk bayramın kutlandığı 1500 sene önce de bu goygoyun yapıldığına eminim.
Ama bu sene sanki daha bir net bu ya.
Soyleyen kisiye soylendigi anda:
+10 Wisdom
+2 Charisma
-3 Intelligence

kazandiran replik.
https://galeri14.uludagso...i-bayramlar_1522202_m.jpg

burda beyler.