1. 1.
  bütün dini bayramlarda -ki zaten iki tane var- yaşanan bir sorunsaldır. prensip olarak el öpmeyi sevmeyen bir adam olarak gidilen ziyaretlerde ve eve gelen konuklarla yaşanır. eğilmiş bir ağaç dalı gibi uzatır bazı amcalar teyzeler ellerini. öpsen olmaz, öpmesen züppelik sayacak. yani tatsız bir şeydir bu. o an orda olmamak en iyisi kanımca.

  (bkz: bayramı ibiza da geçirmek)
  ... alone with everybody
 2. 2.
  eğer artık bayramlarda elini öpmeye gideceğin kişiler azalıyor yada senin elin öpülmeye başlanmışsa üzerinizde oluşan yaşlanma korkusunun ağır bastığı sorunsaldır. belli bir yaştan sonra çocuklar senin kapına gelmeye başlar daha sen kendi çocukluğunu hatırlıyorken anıların içinde dolaşıp duruken sanki başka bir dünyadanmış gibi belkide bir arakaşınızın çocuğudur gelip elinizi öpüverir ve siz ne kadar yaşlandığınızı anlarsınız.
  ... meraklikedi
 3. 3.
  her seferinde "nolur götünü bu eliyle yıkamış olmasın, nolur nolur" diye dua ettiren sorunsal.
  4 ... nebkheperouri
 4. 4.
  bayram ziyaretlerine gidilen yaşlı insanların ellerine yapışıp öpmeye çalışmakla karşıdakinin öptürmemeye çalışması arasında geçen zamanda cebelleşme hali.
  ... ruhbiberi
 5. 5.
  eli öpülmesi gereken büyük "ayy ben o kadar yaşlı mıyım?" problemi yaşarken, el öpmekte yükümlü küçük "ulan kaç para verir acaba?" soruları içinde boğuşur. büyük hem harçlık vermemek hem de "ben yaşlı değilim" imajı vermek için elini sürekli kaçırır. lakin avına ustalıkla yaklaşan ve paranın kokusunu alan küçük o eli tuttuğu gibi önce dudağına, sonra alnına götürür.
  1 ... tttddd
 6. 6.
  (bkz: tokalaşsam mı el mi öpsem tedirginliği)
  ... beyaz etli prens
 7. 7.
  Öpülsün diye uzatılan ele tokalaşır gibi yapılıp aşağı çekilir. Karşı taraf daha ne olduğunu anlamadan hemen yanaklar birbirine deydirilir.(+ mucuk mucuk) Bu arada "bayramın mübarek olsun" denir. Ardından birbirine sarılıp sırta (yada omuza) hafiften pat pat diye vurulur.

  işte böylece bir sorunsalımız daha çözülmüş oldu ve olay tatlıya bağlandı. sözlük hepinize iyi bayramlar diler ! *
  ... polski
 8. 8.
  özellikle yeni tanışılan orta yaşlı amcalar ve teyzelerle yaşanabilecek sorunsal. çok yaşlı olsalar mecbursunuzdur öpmeye, elini sıkmak olmaz. orta yaşlı olan akrabalarınızın el öpmeye karşı tavırlarını artık öğrenmişsinizdir ne yapacağınızı bilirsiniz. ama yeni tanıştığınız orta yaşlı teyzeler ve amcalara ne yapacağınızı kestiremezsiniz. o elinizi ilk uzattığınızda gelişen olaylara bağlıdır. bazen ilk olarak öpmeye kara verirsiniz ama eminde olamayarak uzanırsınız eline, kafanız ve eliniz saçma şekilde titrer, gider gelir öpmeyle öpmeme arasında. sonra vazgeçersiniz öpmekten. bu sefer el çoktan dudağınıza doğru yönelmiştir ama sizde artık karşı tarafın yanağının yanındasınızdır. neyse öpersiniz yanağından. öptükten sonrada eline hamle edersiniz tekrardan ayıp olmasın diye. saçma bir öpüş tarzı çıkar ortaya. önce yanak sonra el. stres dolu bir andır. çözüm orta yaşlı amca ve teyzelerle tanışmamaya özen göstermekten geçer.
  3 ... lululu
 9. 9.
  aile büyüklerinden başka kimsenin elini eteğini öpmemeye yemin eden birisi için sorun olmayan durumdur. ben öyle yapıyorum. şartlar ne olursa olsun, karşımdaki kim olursa hangi yaşta olursa olsun elini öpmüyorum sorun halloluyor.
  2 ... migfer
 10. 10.
  bazı büyüklerimiz ellerini uzatırlar bununla yetinmeyip öptürüp seri bir hareketle başımıza koyarlar bir grup ise öptürmek istemez, elini geri çeker sizde ğilip gibi yaparsınız, böylece sorun olmaz. sorun değildir efendim.
  ... onurkul