bugün

bayram sabahına hazırlanmak her insan için telaş demektir. kadınlar kuaföre giderler. zaten kadınlar için yeter ki kuaföre gitmek olsun. bayram filan dinlemezler onlar. neyse konumuz bu değil.

erkekler berbere giderler, saçlarını sakallarını kestirirler. bu sebeple arife günlerinde genellikle berberler çift tarife uygularlar. onların yaptığı ibnelikte ayrı bi' durumdur. saç aynı saç, sakal aynı sakal ne çift tarifesi lan tarraaam. neyse konudan sapmayalım.

efendim üniversite genci için durum biraz sıkıntılıdır. bir bayram önce kesmişsinizdir sakallarınızı, sonrasında koy götüne rahvan gitsin anlayışıyla salmışsınızdır ama o da ne? bir bayram daha gelip çatmıştır. burada iki durum meydana gelebilir;

sakallarınızı kesmemeniz durumunda dede, nine gözünde şöyle bir süzülüp ''neden kesmedin o sakalları bayram bugün oğlum?'' serzenişiyle karşılaşırsınız. eve gelip gidenler bir başka bakar. sanki bayrama gereken değeri vermiyormuşsunuz durumu doğar. yeni nesil saygısız genç konumuna oturuverirsiniz insanlar gözünde. insanlar için bir tek hacıların sakal kesmeme hakkı vardır bayramlarda.*

ikinci durum ise birinci durumu yaşamamak için gözünüz gibi baktığınız sakallarınıza ''kökü bende lan nasılsa'' deyip bir süreliğine veda etmektir. zordur. belirli bir süre çıplak hissedersiniz kendinizi ama toplum baskısı galip gelmiştir bu karşılaşmada.

neyse lafı fazla uzattım. gideyimde tıraş olayım en iyisi.*
her sakalı kirli sakal sananlarca garipsenmektedir. bunun keçisi var, çemberi var, topu var.
hangi bayram olduğuna göre değişir. kurban bayramında kesmemesi normaldir. sabah kurban kesilecektir ve kurbanı da keserken, kesilmesine yardım edeken takım elbise giymeyecektir, en güzel seksi parfümlerini sıkmayacaktır herhalde.

edit: cübbeli ahmet hoca gibiyim mına koyim biraz kısaltabilirim ama. öküze ayıp olur karşısına böyle çıkmayalım. *
müslümandır.

islam dinine göre sakalını tamamen kesmek (kazımak) haramdır.

asi olan, sakalını senenin herhangi bir günü tamamen kazıyan gençtir. sakal kesenlerin isyanı da ona buna değil direkt allah'a * dır.
peygamberimizin sav i ornek alan bir musluman genctir.
(bkz: dünyadaki tek derdi sakal olan zeki genç)
sadece sakalın kendisine yakıştığını düşünüp kesmiyordur. asi ya da dindar olmayabilir**.
Benimdir o, asilikten değil de kendimi öyle beğeniyorum, kimse de karışamaz.