bugün

daha iyi bayramlar diyemeden suratınızın ortasına doğru ilerleyen bir karartıdır, nasıl bir ego tatminidir bilinmez ama gerçekten sinir bozucudur..bazıları çeneye koymayı da yeterli görmez ki evlere şenlik.
(bkz: deli hüsnünün her gün iskenderin elini öpmesi)
fiziksel bir dayatmadır.

bayram günü 50'lik enişteniz o kemikli iri kıyım elini suratınızın ortasına uzatır. hatta uzatmaktan ziyade şiddetle direk çenenize vurur. dayatma budur, o eli kemiresiniz gelir ama adı üstünde dayatmadır. yiyorsa öpmeyinizdir.
ifrit olunan dayatmadır. ne o öyle bir azametle uzatıyorsun elini? sen bana ne büyüklük gösterdin de elini öpeyim senin? bu bir gelenekse, gelenekler sadece bana mı mahsus? sen gelenekten dem vururken, niye düğünlerde takı takma, bayramlarda harçlık verme geleneğini sürdürmüyorsun?

kandilde de aranmayı bekler bunlar. ulan, ne zaman helva dağıttın, iki satır dua ettin, bok gibi paran varken kurban kestin de elini öptürüp kutlanmayı beklersin? konu, el öptürmeye gelince mi kandili hatırlıyorsun? defol, git lan! hiç olmazsa helva dağıt o zaman hadi!
bayramlarda yaşanan, zorla el öptürtme durumudur. genelde yaşlı kişilerce yapılır.

zamanında vardı böyle bir yakınım, her bayram zorla elini ağzıma yapıştırırdı. beş kuruşta para vermezdi*. tamda paraya ihtiyacım olduğu dönemlere denk gelirdi bu bayramlar.

bir gün düşündüm, taşındım, kaşındım.."lan ben bu adamın elini niye öpüyorum ki?" dedim kendi kendime. el öpme faslı gelip çattığında herif yine uzattı elini kafama, aldım elini çevirip tokalaştım. iyide yaptım abuzağ oyim*.