1. 1.
    Temel sağlık bilgisi dersinde sağlık hizmetlerinin kullanımı aşama aşamadır ve acil servisler en son gidilmesi gereken yerlerdir. Bu dokuz gün boyunca (ve diğer bayramlarda da) tüm öğretilenlerin tersini işaret ederek insanların aklıyla oynayan bir tatil anlayışı kabul edilemez. bayramlarda artan trafik kazaları ve kurban bayramının temeli olan el kol kesme hadiseleri nedeniyle "daha acil sorunları olanlar vardır." düşüncesiyle hasta olduğumda acil servisi kullanamamamı ve sağlık hakkımdan mahrum kalmamı sağlayan tatil mi olur? 80 milyon vatandaşı olan bir ülkede dokuz gün boyunca insanların hastane kullanamaması, görece basit bir hastalık durumunda da insanların acil servise gitmek zorunda kalması ve doktorların yoğunluk nedeniyle bu insanları başından savuşturması ne kadar doğrudur?

Hastane dışında bir de şöyle bir gerçek var: herkes bayramı akraba ziyaretiyle, baklava yiyerek geçirmiyor. insanların farklı uğraşları, amaçları, yapması gereken önemli işleri olabilir ve bu işler bayramda gezip akrabalarla samimiyetsizcilik oynamaktan daha önemli olabilir. Bayramda da çalışmam gerekiyor ve evde çalışamıyorum, kısacası her gün kütüphaneye gitmem gerekiyor. Bayram tatili nedeniyle kütüphaneler de kapalı tabii ki. Birileri tatil yaparken benim tatilim zehir oluyor. Bunun dışında düzenli spor yapan insanlar var, onlar da mağdur oluyor düzenleri bozulduğu için.

tatil olmasın, insanlar dinlenmesin demiyorum ama Dört günlük bayram da dokuz gün olmasın be kardeşim.
    2 -1 ... carmencita
  2. 2.
    çok çalışmak üretmek değildir. atladığın nokta bu. halk 7/24 hamallık yapar ama ülke bir tık yol alamaz.

çünkü çalışmalarımız kopyalamaktan ibaret. elimize hazır verilen hamuru yoğuruyoruz. yani mesele çok veya az çalışmamak değil, az ya da çok üretmemek.
    2 ... bituhafadam