bugün

banA söylenmesinden rahatsızlık duymadığım kelime. e bayanız sonuçta niye Abartıyorsunuz hahaha.
Degil, kadin.
feminist ablalarımız kızmasın ama bu kelimede bu kadar kızılacak, alınacak ne var ben anlamıyorum. evet "bayan" türkçe için tamamen yanlış bir kullanımdır, türkçe'de bay diye de bayan diye de bir kelimeye hiçbir zaman ihtiyaç duyulmamıştır ama yani bu kadar da abartılacak bir şey yok bence. yani ben hiçbir zaman "bayan" kelimesini duyunca insanı bezdiren, bıktıran anlamı çıkartmıyorum. aksine bu anlamlar " bayan değil kadın" isteği sürekli dile getirildikçe düşünülmeye başlandı diye düşünüyorum.
bayanlar ve baymayanlar diye ikiye ayrılır. bayanlar genelde bayan değil kadın olayını savunur. baymayanlar kadın değil hanımefendicilerdir efenim.
dişilere söylenen sıfat. diğer anlamı: karı.
aslında eski türkçede bay zenginlik bildirir, bayan da zenginliğe ulaşmış kişi, güçlü kişi anlamına gelir. avar kağanlığında bayan isimli kağan da vardır.

ama tabii dişilere söylenen bayan kelimesi burdan gelmiyor o baymaktan geliyor, türkiyede yeni yaranmış bir laftır ve türkiye dışında hiç bir türki halklarda kullanılmıyor.
görsel
feminist güruh tarafından hakaret olarak algılanan ince söz.

taman ben de kendime erkek denilmesini istiyorum ama 2 re li böyle okkalı bir şekilde errrrkkeekkk diyiceksiniz.
Kadın değil bayan.
“Bayan” sanki bayma eylemini gerçekleştiren kişi gibi algılandığından “kadın” kelimesinin kullanılması daha doğru gelmiyor mu sizede?
güncel Önemli Başlıklar