bugün

bir bayanın yoldaki işlevinin yol kenarlarındaki ufak çaplı tesislerde gözleme pişirmekten ibaret olması gerektiğine inanan bir bünyenin sahibi olarak sık sık yaşadığım hafifliktir. lakin yaptığım bok atmak değil bildiğin rasyonel eleştiridir.
ya şimdi bu 'bok atma' kalıbıyla 'bayan şoför' bir arada kullanılınca bildiğimiz 'kadın şoför'lerin yaptığı onca aptallıkları görmezden geliyormuşuz gibi geliyor bana.

otomobil dediğimiz ulaşım aracının erkek içgüdülerine, reflekslerine uyumuyla kadınınkini tartış, 'ne kadın sürücüler gördüm erkeğinden taşşaklıydılar' zihniyetiyle savun, bunlar trafiğin kadın için uygun olmadığı önyargısını, genel geçerliğini önümüzdeki yüzyıla kadar değiştiremeyecek. nedenlerinden biri, direksiyon tutuş şekli.

istisnalardan bahsedelim, iki işi bir arada yapabilen, soğukkanlı, dolmuş şoförü gibi kadınlar zaten bi şekilde biz erkekleri trafikte madara ediyorlar, kabul.

diğer konu, bayan sürücülere bok atmak cinsiyet ayrımıdır, kötüdür tamam. ama trafikte sanki taşlar sadece bayan sürücüye geliyormuş gibi bir izlenim vermesin. erkek sürücüye yapılan el hareketi var mesela, aynı kulvarda yarışan iki atın sidik yarışı. levye kullanımı sadece erkeklerde geçerli. bayan diye levye kullanamıyoruz bir de bizim yerimize koyun kendinizi(:

hep kadın sürücüye yüklenen saplardan arta kalan erkekler böyle düşünüyor.
günümüz bayanlarının yaptıkları çoğu işi yarım yamalak ve kötü yapmalarından kaynaklanan hafiflik. hangi işi düzgün yapıyorsunuz ki şöförlüğünüze b.k atılması rahatsız ediyor?
genellikle bay sürücüler tarafından sergilenen ve bay sürücüye ferahlık veren bir durum.

misal, iki şeritli bir yolda gidiyorsunuzdur, aceleniz vardır, yol sakin görünür, biraz hızlanırsınız, oysa az ileride iki şeridin tam ortasında giden bir otomobil görürsünüz, hemen "selektör" yaparsınız, anlamaz, veya umursamaz, ortadan gitmeye devam eder, korna çalmayı sevmeyen bir insansınızdır, bekler durursunuz, içinizden de;

"kesin bayan şöför bak, adım gibi eminim" der durursunuz, bir zaman sonra, araba hafifçe sağa kayar, "şükür" dersiniz içinden, yan koltuğunuzda biri oturuyorsa, "üstad, bak bak, kesin kadın" dersiniz, arabanın solundan solundan geçerken hafifçe başınızı sağa kaydırır ve görürsünüz.

göreceğiniz cinsiyet üzerine iki olasılık var tabi, ama en çok bayan sürücüye bok atmak hafifletiyor bünyeyi, tabii bazen bok attığının bayan sürücü olmadığını görünce hissedilen g.t olma hissiyatı durumu dengeleyebiliyor.

(bkz: cinsiyet ayrımı yapmak)

edit: bayan sürücü değilim, ben de bayan sürücüye bok atan bünyeyim, yanlış olmasın *