bugün

(#11509092)
insanların "bayanlar ve erkekler" diye değil "kadınlar ve erkekler" diye 2 cinsten oluştuğunu ve kadınlığın içe giren birkaç santimetrelik penisle kazanılmadığını vurgulayan söylem.

bu cümleyi kullananların amacı "bayanlar, baylar gösterimize hoşgeldiniz." gibi cümleleri "kadınlar ve baylar" yapmak değildir. amaç herkesin erkek kullanılan yerde kız, bayan yerine "kadın" kullanmaktan çekinmemesini sağlamaktır. çünkü en başındada söylediğim gibi kadınlık ve kızlık arasındaki fark bekaret değildir.*

ayrıntılı bilgi için; http://www.bayandegilkadin.com/
(bkz: kadın değil karı)
genelde feminist insanların kullandığı sözdür.

çünkü bayan kelimesi bay- an yani bay kelimesinden türediği için kadın kelimesi ağızda kaba da dursa tercih ettikleridir.
neden özen gösterildiğini anlayamadığım sorunsal. bayan = kadın, yani ikisi de aynı varlığı vurgulamak için kullanılmakta.
kadın bayansa erkek de baymayan mı? Takılmayalım arkadaşlar bunlara. Sonuçta kadın da erkek de bazen hem bayan oluyor hem de baymayan oluyor.
bayan bir sıfat, kadın isimdir. bu konuda 'kadın' kelimesinin neden savunulduğunu öğrenmek isteyenler için:

http://www.bayandegilkadin.com/
''kadın'' kelimesinin daha asil olmasındandır.
feminist bayanların ısıtıp ısıtıp önümüze sürdükleri, gereksiz ve görev icabı taşımak zorunda oldukları bir hassasiyet. gerekçeleri konusunda kendi aralarında birlik bile yoktur. bu saçma görevi yüklenmiş olmak ve rasyonalize etmek zorunda kalmak hiç hoş olmasa gerek.
bayan
hanım
kadın
karı
karşı cins
delik

gider bu da..
zaten bayan yerine kadın desek tüm kadına karşı uygulanan şiddet bitecek, töre cinayetleri, çocuk yaşta evlendirilme olayları kalkacak ortadan. ulan herşeyin bir sırası bir nizamı var. karnın açken yemek yiyeceğine gidip karnavalda eğlenirsen aç bitap düşersin. önce karnını doyur yada kadının ekonomik özgürlüğünü sağla, sonra işin cilası ile uğraşırsın.
kadına yönelik ayrımcılığın başlangıcı dildir. kadınları aşağılamaya onlara bayan diyerek cinsel kimliklerinin ne kadar önemsiz olduğunu göstererek başlıyorsunuz.

kadın "bayan" oluyor, "hanım" oluyor, "kız" oluyor, "hatun" oluyor, "karı" oluyor. ama nedense kadın hiçbir zaman "kadın" olamıyor.

kim ne derse desin, "bayan" kelimesi bütün kadınların rahatsız olması gereken bir kelimedir. ve artık bu kelimenin kullanılmamasını istiyoruz. anlatabiliyor muyuz?

edit: bunu da kötülediniz ya, ne güzelsiniz.
bazı kelimelerin raconu, kullanılagelen asıl anlamları vardır. sen tutup kıçının dikine gidip, "bu artık böyle olacak" diye kıçından terim uydurursan, eyvah eyvah ki bunu bir de kadın haklarını korumak kisvesinde yapmaya çalışırsan gülünç olursun.

senelerdir kullanılan, beyne işlemiş terimleri nereye değiştiriyorsunuz yahu?

--spoiler--
- bayan afedersiniz, bakar mısınız!
--spoiler--

--spoiler--

- kadın afedersiniz, bakar mısın!
--spoiler--
(bkz: bayan değil bağyan)
Kadın sensin bayan da bana girsin. Ağzımı sikseydim de söylemeseydim amk. Mutlu musun lan kadın? hA? tatmin oldun mu amına koyim ha?
anlayamadığım feminist takıntısıdır. erkeklere bay denilince kimsenin kızdığını görmedim, ama bayan denilince hakaret oluyormuş, kadınlığı göz ardı ediliyormuş, falan filan....

yahu her kelimenin yeri var. mesela:

- "bayan! çantanızı unuttunuz." cümlesini,

- "kadın! çantanızı unuttunuz." denildiğinde "ne demek kadın!" diye tepki alıp unutulan çantayı hatırlattığınıza bin pişman olabilirsiniz.

yani kasmaya gereke yok. dil canlı bir organizma. kendine neyi uygun buluyorsa onu kullanır. bayan demek hakaret değil. hele ki hatun, karı demesinden kat kat yeğdir.
aşağıdaki yazıda gayet güzel anlatılmış. okumanızı hararetle tavsiye ederim.
--spoiler--
ülkemizde yok tabi ama, dünyanın çeşitli ülkelerindeki okullarda cinsellikle ilgili eğitimler verilmekte. bazı şanslı yerleşim birimleri cinselliği sadece seksten ibaret algılamadıkları için böyle şeylerin insanlara öğretilmesi, mini mini birler, çalışkan ikiler arasında konuşulması son derece normal tabi.

bu derslerin eksikliği ve ülkemizde bu konunun tamamen bir tabu olarak kalmasının hem kişiler arasındaki özel ilişkilerde hem de toplumsal ilişkilerde sorunlara yol açtığını benim burada söylememe gerek yok, zaten her gün ulusal gazetelerin üçüncü sayfalarında kadın-erkek ilişkilerinin iç yüzünü gösteren çeşitli haberlerle karşılaşıyoruz.

erkeklerin kadınlar üstünde tahakküm kurma çabaları ve kimi zaman bu uğurda giriştikleri aksiyonlar yukarıda bahsettiğim şekilde fiili olabildiği gibi, aynı zamanda sözlü de olabiliyor. tabi ki abartmak istemiyorum ama kadın-erkek ilişkilerinin tarzını belirleyen en önemli faktörlerden birisi de kullanılan dil ve bu aralar kullanımı fazlaca yaygın olan “bayan” sözcüğü ki kelimenin “baymayan bayan” şeklindeki esprilere konu olduğunu görmek bile yeterince kederli.

aslında olay son derece basit. şimdi dünyada iki tane cinsiyet bulunuyor. bunlardan bir tanesi kadın bir tanesi de erkek. bu kadar yani. yolda gördüğünüz, iş yerinde birlikte çalıştığınız kişiler, sınıf arkadaşlarınız, akrabalarınız, komşunuz erkekse ve siz ona erkek derken başka bir kelimeye ihtiyaç duymuyorsanız, işte aynı kişiler kadın olduğunda da onlara “kadın” derken başka bir kelimeye ihtiyaç duymamalısınız, her ne kadar toplumun dayatmaları sizi fazlasıyla aksi yönde ikna etmeye çalışsa da.

bayan kelimesinin toplumda bu kadar sık kullanılmasının en önemli nedeni tabi ki en az kadın kelimesi kadar tabulaştırılmış olan bekaret. kadın birine kadın diyemiyoruz çünkü eğer bakireyse ona kadın demek çok büyük bir hakaret tabi. sevişmek de günah olmuş ya, daha ben ne diyeyim yani. kelimenin bu kadar popüler ve kurtarıcı olmasının bir diğer sebebi de kadın kelimesine yüklenen negatif anlam elbette. “kadın” dendiği zaman sanki o kişinin dişil özelliklerinin altı çizilmiş, seksapelitesi vurgulanmış, karşı tarafa aşağılayıcı, alçaltıcı bir anlam yüklenmiş gibi bir düşünce oluşuyor boş ve anlamsız yere. kadına kadın demek o özelliklerin altını çizmemiş olduğu gibi, çizse bile ne olur ki diye sormak istiyor deli gönül. seksi olmak suç mu ki? ayıp mı ki? yoksa her ikisi birden mi?

toplumda bayan kelimesinin bu kadar yaygın olarak kullanılması kadınların cinsiyetlerine ve olası cinsel aktivitelerine hiçbir vurgu yapmamayı amaçlayan bağnaz bir zihniyetin ürünü. kadınlar sevmez, sevilmez, arzulamaz, dokunmaz, sadece nefes alırlar çünkü. kadınların bu versiyonuna da bizler toplumda bayan deriz. i̇ki ayaklı, iki elli, aynı insan formunda ama cinsiyeti olmayan cinsiyetler yaratırız. cinsiyetsiz cinsiyetler. alın size yeni bir tür: bayanlar. darwin şu an mezarında ters dönmüş bile olabilir.

beni bir kadın olarak en çok şaşırtan nokta ise hadi erkekleri geçtim, başka başka kadınların da bu kullanıma ortak olduğunu görmek. karşı cinsimizden destek umudunu keseli zaten çok uzun bir zaman oldu, o yüzden beklentimizin de sıfırlanmış olması son derece normal ama kadının kadına yaptığını, daha doğrusu yapmadığını, insan insana yapmıyor. ne kadar kıskanırsan kıskan, imrenirsen imren, özenirsen özen, çatşarsan çatla, kırma, dökme yıkma hemcinsinle arandaki bağları. seni başkalarından koruyacak olan er ya da geç yine o olacak çünkü.

erkekler kadınlara göre çok daha kolay bir şekilde kolektif bilinç oluşturabiliyorlar. o yüzden takım oyunlarında erkekler kadınlardan daha başarılı, o yüzden 5 tane erkek toplanıp bir kadına tecavüz edebiliyor ama ben hiç 10 kişi bir araya gelip bir erkeği taciz eden bir kadın grubu duymadım. zevkli de olabilirdi aslında, keşke bir yerlerden teklif gelse de eğlensek.

benim şahsi kanaatim bir kadına bayan demek, cümlenin alt kodlarında, tam olarak “şimdi ben bilemem tabi sen daha önce kimseyle seviştin mi, o yüzden kız mıdır kadın mıdır çelişkisine hiç girmeden sana doğrudan bayan diyorum ki sana kız diyerek çocuk muamelesi, kadın diyerek de mal muamelesi yapmış olmayayım. senin de bir gururun var.”

evet, çok haklısın, benim de bir gururum var ama gururumun yanında bir de cinsiyetim var. hem de en az senin kadar büyük bir gururla taşıdığım cinsiyet sevgili über mal. o yüzden bence en kısa zamana zihnindeki türkçe sözlüğü güncelle ve bana cinsiyetimin adıyla hitap etmeye başla. sevgiler
--spoiler--
kadın değil karı.
karı değil hatun.
hatun değil avrat.
başlığın amacı nedir.
önce bi bayan demesini öğrensinler de..

(bkz: bağyan)
kadının erkekten bağımsız bir birey olduğunu söylemeye çalışan kadınların söylediği şey sanırım. sanırım diyorum kadınlar mı söylüyor bilmiyorum. bir erkek olarak anlatmak istediğim şeye gelecek olursam;

bazı inançlara göre kadının, erkeğin kaburga kemiğinden oluştuğu ve kadın oluşmadan önce erkeğin var olduğu söylenmektedir. bu tür inançlar ya da inanışlar, ister istemez kadının toplumdaki değerini düşürmekte, erkekle aynı statüde olmasını engellemektedir. aslına bakarsak kadın ve bayanın arasında nitelediği şey bakımından bir farklılık bulunmamakta. kadın ya da bayan dendiğinde aynı şeyi düşünüyoruz. ırkçı bir fark bile yok.

ama aslında bir farklılık var. bayan kelimesi bay kökünden geliyor. bu kelime, aynı bazı inanışlarda olduğu gibi önce erkeğin oluştuğu bir kelimeden doğuyor. bu yüzden bazı kesimlerce, bayan kelimesinin kullanımı artık istenmemektedir. toplumda kadının önemi daha belli olsun, kadının erkekten bağımsız bir birey olduğu unutulmasın diye kullanılmıyor bu kelime.
(bkz: bok değil kaka)
bayanın kadın sözcüğünün şoför edebiyatındaki karşılığı olduğunu vurgulamaya çalışan bir düzeltme nidası.
sözlükte reflekstir artık.
(bkz: dişi)
bunun bir hitap şekli olmasının dışında çok fazla anlamlandırılması saçmalıktır,
hitap şekli hitap edenin çevresinden ve eğitiminden sağladığı birikimle ortaya çıkar, siz istediğiniz kadar bir taksi dolmuş şöferine bayan demiyeceksin kadın diyeceksin diye gereksiz yere adamın başının etini yiyebilirsiniz, bu bişeyi değiştirmez,

yolda önünde yürüyen bir kadının çantasından bişey düşürdüğünde arkasından, kadın şunu düşürdün diye seslenen biri nede tuhaf karşılanırdı, hanımefendi diyede seslenebilir ama değil mi, seslenilen kadının dönüp buyrun beyefendi diye cevap vermiyeceği, fena yer etmiştir beyefendi bünyelerde, ozaman ne yapmak lazım bağyanların önce bayan sonra kadın arkasından da hanımefendi olmalarını beklememiz gerekli galiba. * *