1. 1.
    bay değil erkek diyeceksin denilip kafa atılabilir.
    5 -1 ... redlad
  2. 2.
    Bazıları da bu tabire arvat der mesela. Bence bayan bunun yanında devede kulak kalır.

(bkz: beterin beteri var)
    1 ... kale3112
  3. 3.
    Hanimefendi diyin konu kapansın mk.

Bu muhabbetten fazlasıyla bıktım.bi kere boşluğuna gelip bayan diyince bile linç yiyordum.
    2 ... patronum
  4. 4.
    bayan - hanimefendi : kibarlik katici hitap sekli

kadin : cinsiyeti belirten kelime.

kendilerini cinsel obje olarak gormek istiyorlarsa keyifleri bilir, kadin deriz bizde.
    2 -3 ... arxaggelou
  5. 5.
    inadına söylerim. nereye giderse gitsin. *

avrat da derim, karı da derim, bayan da derim, hatun da derim, kız da derim,hanım da derim, ulan, cimcime bile derim. küfür değil la bunlar aksine dil zenginliği ( bunun dilberi var, zevcesi var, nedimesi var, kerimesi var yani muhteşem bir zenginlik bu aslında) .

ayrıca , o da bana adam desin ,erkek desin ,bay desin ,bey desin, abi desin,koca desin, şakir desin yahu.

arkadaş, nasıl bir manyaklıktır bu aklım almıyor doğrusu.
    -2 ... tuiran kouma
  6. 6.
    Cinsiyetçi ayrıma direniş gösteren kadındır. Hakkıdır, haklıdır.
    1 ... masfiro
  7. 7.
    bence yanlış yapan kız. bayan, hanımefendi, kadın, beyefendi, bay hitaplarının hepsi bana göre eşit ölçüde zararlı.

insanlara hitap ederken cinsiyetlerine vurgu yapmadığımız bir dile sahip olmalıyız. ama elbette unutulmamalı ki dil hastalıktan çok semptom. hastalık ise insanları insan olarak değil erkek ya da kadın olarak görmemiz.

"bu sadece bir semptom" diyerek yaptıkları mücadeleyi küçümsemesem de feministlerin dili en önemli problemlerden biri olarak addetmesi bunla mücadele etmenin daha derindeki problemlere göre daha kolay olması. semptomu silmek hastalığın en azından daha fazla şiddetlenmesini önler ama "bayan değil kadın" bana semptomun bile en ufak kısmıyla uğraşmak gibi geliyor.

eğer bir dil devrimi yapılacaksa "bayan değil kadın" ile yetinmek yerine dildeki cinsiyetçiliği tamamen kaldırmayı hedeflemek gerekli.

neyse ki türkçe diğer birçok dile göre daha gender neutral durumda. hele o almanca yok mu resmen tüyler ürpertiyor.
    ... clarfont
  8. 8.
    Dediğinde haklıdır ama sözlerinin haklılığı saçma tavrını da haklı kılmaz, bunu da bilmez.
    ... sogeking
  9. 9.
    malı bozdurmuş kızdır.
    ... birinizdegunesolsun