bugün

bir serbest şiir denemesi...

batının ahlaksızlığını almak istiyorum...

hukukun üstünlüğü, güçler ayrılığının olduğu,
mafyaların, çetelerin devletle iç içe olmadığı,
birilerinin başka birilerine çökmediği,

sınavdan 95 alanın mülakatla elenmediği,
üniversite mezunlarının iş bulabildiği,
askere giden oğulun şehit haberinin beklenmediği,

bir araba kendime alıp 3 araba devlete almamak,
dünyanın en pahalı internetini kullanmamak,
her ay doğalgaz bulmadan ucuza ısınmak,

medyanın, gazetecilerin özgür olduğu,
kamu görevlilerinin saltanat sürmediği,
bir kişinin 5 yerden maaş almadığı,

insanların din ile kandırılmadığı,
ibadethanelerde mitinglerin yapılmadığı,
inançların ötekileştirilmediği,

devletin şeffaf olup hesap verebildiği,
yoksulun, yetimin hakkının gözetildiği,
torpile değil liyakate önem verildiği,

sınırların yol geçen hanı olmadığı,
birilerinin elini kolunu sallayarak giremediği,
sınırın namus olarak bellendiği,

gelirlerin ücretlerin adil dağıtıldığı,
halkın alım gücünün yüksek olduğu,
işsiz kalan babaların kendini yakmadığı,

emeklilerin, ortadireğin ülke ülke gezebildiği,
pasaportunun her yerde geçerli olduğu,
vize almak için elçiliklerde sürünmediğim,

tarikatlara ne istedilerse verilmeyen,
yurtlarda çocukları badelenmeyen,
kafasına göre milat belirlemeyen

üniversitelere kayyumların atanmadığı,
öğrencilerin sadece eğitimleri ile uğraştığı,
dinin, hurafelerin değil bilimin saygı gördüğü

damatların evlatların isminin bilinmediği,
koruma ordusuyla cumaya gidilmediği,
yönetenin ülkeyi şahsım olarak görmediği,

bu kadar ahlaklı olduk yeter sanırım,
biraz da ahlaksız olalım artık...
Benim özüm din-ahlak ilişkisini kabul edemiyor (islâm ahlâkı veya Hıristiyan ya da yahudi veya putperest ateist vb inanç düşüncenin ahlâkı ne demek ise bilmiyorum) Her türlü teklife açığım.

Unutmadan; bir din veya düşünce ya da ideoloji kimlik vb değerler salt beşeri değer ahlâk gibi soyut bir kavram ile tanımlanır ise bu duruma cehalet demek bile az gelir.

Malûm yurtlarda dergahlarda tarikatlarda yapılan çocuk tecavüzü, basın yayın organlarında çıkan hırsızlık haksız kazanç yolsuzluk rüşvet çıkar ilişkileri, Esra Erol'da işlenen konuların türbanlı kahramanlarına bakıp şuçlu islâm mı oluyor?

Ya da Vatikan da eşcinsellik, çocuk tecavüzü iddiaları (Fréderic Martél'in sodoma kitabını okuyun. Vatikan'ın Dünya'nın en büyük eşcinsel topluluk olduğunu söylüyor) Katolik kilisesi bile çocukların korunması için Vatikan önderliğinde yaptığı toplantılar malumunuz veya Yahudilere bakıp Ortadoğu kan gölüne din neden oluyor diyebilir misiniz?

Yeryüzünde din olgusu insan benliğinden silinse bu vb insanlık suçları işlenmez mi sanıyorsunuz?
Bu suçları işleyenler müslüman yahudi Hıristiyan olduğu için (din yüzünden veya inanmadığı için dinsiz olduğundan) mı bu insanlığa sığmaz davranışlar içinde oluyor?

Ne Din ne de insan olgusunun ne ifade ettiğini bilmeyen cahilsiniz.
Tıpkı başkasının hakkını yiyen çalan insanın suçu açlığa atması, eşini aldatıp suçu eşine atması, hergün başka başka insanların koynuna girip aşk yaşıyorum diye orospuluğa yeni tanım aşkı getiren utanmazlar gibi...

Bir dine inanmak veya inanmamak ile ahlâk sahibi olunmaz.
Ben çocuğa tecavüz ediyorsam, rüşvet yiyorsam ve falanca din diye kendimi tarif ediyorsam veya ateist olmak ile kendimi tarif ediyorsam bana bakıp suçu inanmam ya da inanmaman buluyorsanız buna aptallık denir.
badelenmek istemiyorum

batının ahlaksızlığını almak istiyorum

hırsızlık yapmak istemiyorum

batının ahlaksızlığını almak istiyorum.

görsel
Tamam şu an çok havalı oldunuz.
Ahlâksız insanlar için din sadece işlenen suçların af edildiği, suçluların ifşa edilmesinin engellediği bir araçtır.
O ahlâksız insan için din sadece suçlarını örten bir araçtır.
O insan için din bir inanç kavramıdır.

Oysa din bir inanç kavramı değildir.
Din, davranıştır.
Daha basit örnek ile; sen, alt katta balkonda yemek yiyen komşunun başına halı çırpıyorsan kötü komşusun.
Ama yaptığım yanlış biliyorum demen seni iyi komşu yapmaz.
Bilmek değil, yapmamanız sizi iyi komşu yapar.

Unutmadan; bir yaratıcı tanrı Allah (adına ne diyorsanız) inanç sahibi olarak "etrafınıza ekranlara bakın ve ne demek istediğimi anlayın" diyorum.

islâm veya Hıristiyanlık ya da Yahudilik ahlâkı diye ortaya çıkanlar ilk önce din adına yapılan kötülüklere bakıp bir düşünsün.
Eğer söylemlerinin doğru olduğunu savunuyorsa yapılan ahlaksızlığın kaynağını da din olarak itiraf ediyor olur.

ilk önce insan din ahlâk vb olguların neyi ifade ettiğini bilseniz daha mantıklı düşünürsünüz.
Hatun eve tadilat yapmak istedi.
Su doğalgaz tesisatı, parke değişimi, boya, mobilya değişimi vs.
Evin reisi kadın olduğuna göre bize bu emre uymak farz oldu.
Neyse, bugün ilk olarak evin su ve doğalgaz tesisatı yenilendi.
Az önce ustalar gitti.
Mutfak lavabosu altında (güneş ışık görmemesi için) birkaç şarap viski şişesi vardı.

Ustalardan biri sıcak soğuk su hattını bağlarken şişeleri kenara çekmek için şişeleri peçete ile tuttu.

Evden çıkarken o peçete ile içki şişelerini tutan ustaya isterse bir şişe Jack Daniels viskiyi alabileceğini en az 250 lira olduğunu içmese bile birine hediye verebileceğini söyledim.
Bana hayatta içki içmediği şişeye bile dokunmadığını parası ne olursa olsun alamayacağını söyledi. Neden içki şişesini peçete ile tuttuğunu anladım. Tahmin ediyordum ama emin oldum.

işte bu insanlar ile benim dinim aynı.

Neden mi?
içki şişesini peçete ile tuttuğu, haram olan şeye dokunmadı, içki içmedi diye değil.

Aç gözlülük yapıp "250 lira ya, içmesem içen biri çevremde olmasa bile bunu birine satarım" diye aç gözlülük yapmadı.
Yaptığı işi düzgün yaptı. Malzeme parası olarak konuştuğumuz rakamdan daha az fiyat çıkardı. Bazı musluk boru vb bağlantı vs malzemeler zaten yeni onlara dokunmadım dedi.
Ödeme kabul etmedi ve yarın geleceğini bir gün suyun kullanımı ile tesisat kaçağı kaynak bağlantı vb sorun olup olmadığını kontrol edeceğini söyleyip ödemeyi o zaman yaparsınız dedi.

işte, bu insan yaradanı ne isimle anarsa ansın, hangi dilde hangi şekilde dua ederse etsin bu insanlar ile benim dinim aynı.
Bu insan ister doğu ister batı hangi coğrafya ırk ideolojiden olursa olsun benimle aynı coğrafya aynı ırk aynı ideolojik düşüncede.
Aldığı parayı helal ettiren, vereceğim bahşişi daha fazla mı versem diye beni düşündüren, işini düzgün yapan, yalan dolan olmayan ve sözünü tutan, dediğini yapan kişi.

Benim peygamberim Allah'ın varlığını insanlara bildirmek için gelmedi ki; ona karşı çıkanlar "Allah eğer bir peygamber yollayacak olsaydı bizden birini yollardı" diyerek Allah'a inanıyordu.
Onlar Hz ibrahim'in dini, Allah'ın evi olan Kâbe koruyucusu olarak kendilerini görüyordu.

Oysa Peygamberim "ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim" diyordu.

Din inanç değildir.
Din davranıştır.
isterseniz ben size bedavaya öğretebilirim.
işte bu zihniyet yıktı koskoca imparatorluğu.
Ak partiyi sürekli eleştiren kemalist tengir konu chp ye gelince sus pus oluyor. Buyur chp nin daha iktidar bile olamışken yaptığı yolsuzluklar adam kayırmalar.
Bunlar şimdi böyle ise yarın öbürsügün iktidar olurlarsa neler yapmazlar.

https://www.google.com.tr...l-el-koymali-5257473/amp/

https://www.google.com.tr...-medyadan-tepki-yagdi/amp

https://www.google.com.tr...aslar-dudak-ucuklatti/amp

https://www.takvim.com.tr...diyesinde-torpil-skandali

Başlıktada belirttiği üzere Ahlaksız olmak için can atan ve bir de üzerine pişkin pişkin bununla övünen tengir bravo sana.
ahahahahah seç-beğen-al

yahu sen alt tarafı türksün senin önün belli sonun belli alabilseydin zaten alırdın hem de artık kırma bi Türksün ne idugu belirsiz onlarca melez çer çöpü toplamışsın. batı sana günahını verse mutluluktan götünü parmaklarsın. yar... başını alırsın diyeceğim de batı ona bile layık görmez seni.
muhtemelen kafa çekmiş sarhoş söylemidir. gerçekten çok yazık..

görsel
batılı düzeyde ahlaksız olmak için çalışmalarım devam ediyor. kısmetse yeterli ahlaksızlığa ulaşınca batılı olacağım.
(bkz: batıcılığın çağ dışı olması)
görsel
Gelişmişliğini ve disiplinini de vereceklerse evet...
Şuradan bakınca Göreceğiniz ahlaksızlığı almak istiyorum.

Bakamayanlar için;

görsel

Edit: ahlak deyince aklı bel altına çalışan ortadoğu insanından sen bizi muhafaza eyle ya Rab!
güncel Önemli Başlıklar