1. .
    deyim gibi değil mi? ne olduğunu biraz merak edelim okuyalım diye en sona yazacağım bunu ne olduğunu. türkiye'nin gelişimini belki de en çok sarsan nedenlerden biri bu bahsettiğim şey. ekonomik durumumuzu, sosyal hayatımızı, geleneklerimizi yani kısaca bizi derinlerden etkileyen bir eksiklik bu.

peki acaba nedir? yani bu kadar herşeyi, bizleri etkileyen bizleri geri bırakan neden nedir?

sizler sözlük yazarısınız bilmeniz lazım aslında. sizlerin sıklıkla yaptığı bir eylemin hatta yazarlıktan da fazla yaptığınız bir eylemin en büyük faaliyet alanı diyebiliriz.

ben sizlere sözlük yazarı demek istemiyorum. şu sözlüğe yazdığım en güzel şeylerden biridir sizleri yani bizleri tanımladığım o yazı...

(bkz: sözlük okur yazarı)

bu yazı aslında bizlerin ne olmamız gerektiğini kısaca anlatır size. ama ben asıl derdimize dönmek istiyorum. batı'da yer olmayan ve türkiye'de en ilgisiz olduğumuz kuruma...

(bkz: kütüphaneler)

doğru duydunuz. türkiye okuma yazma oranı şu an %90 seviyelerinde. cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllara göre inanılmaz bir ilerleme bu. zira 1927 yılında bu oran %11 civarındaydı. savaşta okuma yazma bilen çok insanımız öldü ama bu bahane olmamalı. bugün nice savaşlar gören gelişmiş ülkelere bakın...

peki gelişmek nedir? ya da gelişmenin şartları nelerdir?

şöyle bir örnek verelim hem konu pekişsin hem de ne demek istediğimiz net anlaşılsın...

bugün kendini gelişmiş toplum olarak nitelendiren her ülkede ortalama düzenli okuma alışkanlığı en %45 civarlarında. yani her 100 kişiden 45'i yılda ortalama 21 ya da daha fazla kitap okuyor demek oluyor.

ya türkiye'de bu oran ne?

söylüyorum da gülmeyin tamam mı?

bizde düzenli okuma alışkanlığı 100'de 1. yanlış duymadınız. 100 kişiden 1 kişi.

lütfen okuyun, okutun, okumak isteyenlere destek olun.

zira okumak herşeydir.

itaat ederim..
    3 ... essagan al gazugu
  2. .
    http://pazar.zaman.com.tr...php?load=print&hn=473
    ... essagan al gazugu
  3. .
    üzülerek katıldığım durum.
    maalesef ülkemizde bu alışkanlık hiçbir şekilde kazandırılmadı nesillere.
    kitap fiyatlarının bahane dildiği (bu da doğrudur bir yanıyla) fakat kütüphanelerin ne güne durduğunu düşündüğümüzde katılmamak elde değil.
    günümüzde neredeyse her bilginin internetten elde ediliyor olması da özellikle yeni nesil üzerinde de olumsuzluk yarattı.
    fakat baktığınızda insanlarla konuştuğunuzda "ben kitap okumam" cümlesini sanki bir raconmuş gibi kullandığını da duymaktayız. burada açılmış bir başlık.buyrun.yorumları hatırlayın. (bkz: metroda kitap okuyan artist)
    iş bu cümleleri kurmaya geldiğinde bol keseden atıldığı düşünülebilir. fakat bazı insanların alnı ak.
    2 ... bachus80