1. .
  (#6273964)

  *Kükreyen Yirmiler* 'in en önemli buluşlarından birisi de seri üretimdi. Ünlü otomobil sanayicisi Henry Fordun bu müthiş buluşu sayesinde üretim katladı. Ülkedeki otomobil sayısı kısa sürede altı milyondan yirmiyedi milyona yükseldi. Otomobil fiyatları düştü. Henry Ford, devrim niteliğinde bir çıkış daha yaptı, işçi ücretlerini günde beş dolar gibi görülmedik seviyeye çıkardı. Ve tarihte ilk kez işçiler kendi ürettikleri otomobilleri satın alacak parayı kazanır oldular! Yine tarihte ilk kez yıllık izin kavramı gündeme geldi. O zamana kadar zenginlere özgü bir ayrıcalık olan seyahat de demokratikleşti Amerikalılar ülkelerinin tatil cennetlerine akmaya başlayınca bu defa turizm sektörü ihya oldu. Arsa fiyatları fırladı, özellikle de Floridada gayri menkûl spekülasyonu görülmedik boyutlara ulaştı. ***Bataklıklar*** bile müşteri buluyordu.
  1 ... lambanin cini
 2. .
  dedelerimizin çoğunlukla yapmadığıdır ve günümüzde o bataklıkların değerlenmesi ile pişmanlık ifadesi ile bizlere anlatılandır.

  + vay be x yer nasıl da değerlenmiş zamanında alsaydın ordan bir tarla dede. (uyanık torun mantığı zengin olma hayalleri filan)

  - oğlum orasını biliyorum. ben daha gençken bana bedavaya vereyim demişti bi tanıdık. bataklıktı o zamanlar itin öldüğü yer diye almamıştım, kurtlar inerdi oraya eskiden. (bir burukluk vardır, keşke alsaydım der içten içe)

  + aferin dedecim. (bedavaya vermişler almamış bak şimdi trilyon ediyor, nereye aferin demek istiyor aslında)
  ... fiammetta
 3. .
  geleceğe yatırımdır.

  (bkz: ya tutarsa)
  ... ceasar