1. 1.
  ilericiliği batıyı taklit etmekle olduğuna düşünen insan grubu.

  160 yıldır (tanzimattan beri) batıyı taklit ediyoruz, cumhuriyet kuruldu, avrupanın çeşitli ülkelerinden kanunlar alındı, şapka kanunu, harf devrimi, takvim devrimi vs. Ama batıyla kendimizi kıyaslarsak hala aynı yerde sayıyoruz, aradaki fark hala kapanmadı.
  2 ... siyaset alimi
 2. 2.
  tıpkı ortaçağ'ın araplarını, farslarını takip etmek gibidir. türk milleti tarih boyunca her zaman yalnızca taklit etmiş, özgün bir şey ortaya katamamıştır.

  yapımız bu sanıyorum ya, başka açıklaması olamaz. dünya'nın hiçbir yerinde insanlar "nasılsa biri yapacak ya amaaan" diye düşünmüyorlardır sanırım yeni bir icat, buluş, yenilik ararken.

  ilginç işte bunlar hep.
  ... yine aksam oldu
 3. 3.
  medeniyet çatışmasını meydana getirir. güzel bir örnek için lütfen;
  (bkz: 2 dünya savaşı öncesi japonya)
  (bkz: 2 dünya savaşı sonrası japonya)

  edit: ulan dayanamadım editlemek istedim. içimi rahat ettirmedi bu kadar kısa yazmak.

  önemli olan kendi değerlerimize sahip çıkmaktır. batıyı taklit etmek değildir. batıyı taklit etmek günümüzde modernleşme olarak anlaşılmaktadır ki en büyük yanlış burada yapılmaktadır. kendi kültürümüze , geçmişimize ve değerlerimize sahip çıkarak modernleşmeliyiz. şuan ki laik-dinci çatışmasının en büyük sebebi budur. ben burada iki tarafı da yargılamıyorum. sadece ortaya çıkan çatışmaya dikkatinizi çekmek istedim. bu yazı uzar gider ama acayip üşengeç bir insanım maalesef. çok meraklısı varsa samuel huntington'un medeniyetler çatışması kitabını okusun.
  2 ... kafatasci iskelet
 4. 4.
  saçmalıktır. örnek almak pekala ama taklit etmek başarısızlıktan başka bir şey getirmemiştir de getirmeyecektir de. her toplumun ve her coğrafyanın kendi gerçekleri vardır ve gelişim yaşamak istiyorsanız bunu bu gerçeklere sadık kalarak yapmanız gerekir. aksi taktirde başarısızlık kaçınılmazdır. özellikle türkiye'deki batı özentiliği iyi ve bağlayıcı olan özelliklerimizi yitirmemize neden olmuş üstüne üstlük herhangi bir pozitif katkı da sağlamamıştır. tıpkı daha önceki dönemlerdeki arap dünyasını taklit etme furyasındaki gibi.
  ... karacaoglan