1. ?.
  laikliği dinsizlik olarak algılamayan devlettir.
  4 -1 ... avalon
 2. ?.
  öncelikle sakin olunmalıdır.sanırım ortada bir yanlış anlaşılma var.batı dediğimiz yer belirli bir zaman dilimi öncesi kadar kendi rönesansını yaptı.bunun sonucunda bir sürü mezhep ve din farklılıları ortaya çıktı. avrupa yani batıdan kastımız, bunlardan çeşitli şekillerde etkilendir.bi şekilde amerika da keşfedildi ve onlarda nasibini aldılar zamanla.bu güne kadar müslümanlık diyince amerikanların aklını oynatacak derece de salak olmalarını, avrupalıların sadece arap ve türk ve hadi bilemedin azınlık başka insanların müslüman oluşu, geri kalanlarının, müslüman mahallelere ve insanlara alttan alttan faşistçe davranışlarını izledik durduk.batı evet hala laik.onlar dinlerini kendi işlerinden uzak tutmuş durumdalar.fakat bunun müslümanlıkla uzaktan ya da yakından bir bağlantısı yok. elmayla armutu toplamaya çalışmanın sonucunda böyle madara olunur. laiklik belki üzerinde tartışılması gereken belki de kesin kurulları ve tanımı olan ve tartışmaya açık kapı bırakmayan bir kavram. fakat? yok batı müslüman severmiş yok gönüllerinde baba oğul kutsal ruh ve bilimum propaganda yerine allah muhammed ve kuran-ı kerim yatarmış ayaklarını bırakın. hayal dünyasında yaşayıp sözlüğe entry girerken de belli edin madem fantezi canım alla alla die. hayır ciddiye alıp oooh batı da müslüman olmuş yaw ne ara olmuş bilemedik ama olmuş,oooh koyver gittsiiin pek bi şugar olmuş diye göbek atıcaklar var.hayır varsın atsınlar da bu insanlara yazık.sen gerçekçi değil romantiksin diye ortaya hebele hübele cümleler tespitten bozma zırvalar dökmek zorunda mısın.**
  4 -1 ... kuresel ashirma
 3. ?.
  kısıtlı düşünen devlet algısına sahip bireylerin oluşturduğu gerilerden gelenlerin düşüncesidir. batı'dan kasıt sanıyorum insan bazında söylenmektedir. insanların dini seçme özgürlüğü var ve seçiyorlar bu gayet olağandır. ve inanmadığı bir dinin mabetine vergi vermiyor. başka bir ülkede milyonlarca sayısı olan inanç başka mabetler için vergi verebiliyor. o da laik olduğunu söyleyen bir ülke bilin bakalım bu hangisi?. müslümanlar avrupa'da misyonerlik yaparken biz sesimizi çıkartmıyoruz ama türkiye'de kendi dinini tanıtmak isteyen kişileri boğazlayabiliyoruz ve bu caniliğe de hak verenlerde oluyor? müslüman bunu mu öngörür? devlet olarak tam bir laik ülke olmaktır amaç. laik bir ülkede herkes kendi dinini istediği kadar yaşar ve de sorun olmaz. esas sorun laik devlet vurgusu yapıpta tek bir mezhebe hizmet edilmesidir. işte sorunun en büyüğü bu dur!. ne batı islama yöneldiği için şeriat devleti olabilir ne de başka türlüsü... türkiye halkı yüksek medeniyeti, refahı ve devletin insana hizmet etmek için olduğu düşüncesi yerleşmesi hedefi olmalıdır.
  ... bin teselli kar etmez
 4. 1.
  atatürk düşmanlarının palavralarından biridir.
  1 ... elru
 5. 2.
  almanya isviçre fransa toptan din değiştirip şeriat kanunlarına geçtiler de bizim haberimiz yok.
  1 ... kaplus
 6. 3.
  geniş çerçeveden bakılırsa pek güzel, uğruna çilek suyu içilir gibi can verilesi devlettir.

  laik olmanın türkiye'ye veya islam'a bir zararı olmadığını düşünüyorum. çünkü bir şekilde işler döndü-dolaştı, bu memleket islam'ın en doğru anlaşıldığı mekan oldu çıktı. ne bazı arap vahhabileri gibi peygamber mezarına ayak uzatıp oturabilen, ne de iran şiileri gibi zinayı dine yamayan insanlarız çok şükür.
  2 ... endemik pandemi
 7. 4.
  (bkz: laikliği hala dinsizlik zanneden hırt)
  ... the faerie queene
 8. 5.
  işin Atatürkle bağlanması konuyu çarpıtmaktır öncelikle.ikincisi batıda dinsizlik değil din bağımsızlığı vardır diğer dinlere vb. şeylere zararı dokunmadığı sürece.Tanım yapmamız da gerekirse
  Din özgürlüğü ile din düşmanlığı durumları arasındaki farkı kendi siyasi görüşlerine alet yapmaktan çekinmeyen zihniyetin yönettiği devlet anlayışıdır.
  işinize Gelirse...
  ... afyonlu
 9. 6.
  batının islamla ilişkisinin bir savaş düzleminden başka bir şey olmadığını idrak etmekte zorlanıp diyalogcu kafa ile yaratılmış kandırıkçı şakirt bakışı, halbuki haçlının kültürel olarak bile devam ettiği gerçeği karşısında tek düşmanın laiklik gibi algılanması sonucu oluşan cümle.
  ... neritu
 10. 7.
  her dine ve dini topluluğa eşit yaklaşan demokratik devlettir.
  -1 ... saldirayterk