bugün

her ne kadar anlam olarak bakıldığında bardaktan boşalırcasına doğru gelmekteyse de bazıları da bardaktan boşanırcasına demektedir.
Doğrusu boşanmak ise erkeni makbuldür,
Doğrusu boşalmak ise gecikeni makbuldür.
Boşalırcasına'dır.

Bardaktan boşanılır mı?
bir sorunsaldır.
bardaktan boşanmak şiddetli geçimsizlik sonucu olur, ki türkiyede bir nesne ile evlenmek yasal olmadığı için, bardakla evlenemediğinden mütevellit, boşanamazsın da.

(bkz: boşalmak)
(bkz: kaynak kıçım)
Gok delındı sankı denıp gecılecek hede.

Bosalırcasına.
Bardaktan bosanircasina dogru olanidir.
TDK'nın çözmesi gereken bi meseledir. Öte yandan "Boşanma" üzerine bir sürü birbirinin aynı espri döndükten sonra "boşalma" kelimesine nasıl gidilmedi hayret ettim. Baya uzun zamandır uludağ sözlüğe girip bakmadığımdan herhalde. siz bilmezsiniz bir zamanlar buralarda ortam fenaydı. Şimdi ortamın %50 takılmaya müsait hale geldiğini görüyoruz duvara yansıttığım grafikte. tabi bunun da bir sebebi var, artık büyüyorsunuz çocuklar ! Kocaman adamlar oldunuz artık, sizi görenler abi dicek, cici dicek.

gelişme var güzel.
boşa-n yahut boşa-l da bulunan n ve l eklerinin fiile kattigi anlam ayni. diledigin gibi kullan.
bardağa boşalmaktır.
tdk'dan sıpoylır:

bardaktan boşanırcasına yağmak
yağmur, çok şiddetli yağmak: Sabahleyin yağmur bardaktan boşanırcasına yağıyordu.-Ö. Seyfettin.
(Deyim)
(bkz: boşalmak)
Bahsi geçen bardağın medeni haline göre değişendir.
doğrusu boşanmaktır. ama biz ibneliğindeyiz işin o sebeple (bkz: haykırarak boşaldım) daha uygun düşüyor. gök gürlemesinden ötürü.
doğrusu boşanmaktır. ama biz ibneliğindeyiz işin o sebeple (bkz: haykırarak boşaldım) daha uygun düşüyor. gök gürlemesinden ötürü.
boşanma neticesinde olan şey boşalmaktır.
boşanmak=ayrılmak
(bkz: semerinden boşanmak)
Bardak sapıksa boşalırcasına.
Tdk sozluge gore "bosanmak" sozcugunun sekiz farkli anlami vardir.
Bunlardan biri de "birdenbire ve bol bol akmak"tir.
Dolayisiyla soz obegi "bardaktan bosanmak" olarak kullanilir, bu sekilde deyimlesmistir.
doğru olan boşanırcasınadır. boşanmak kelimesinin bir anlamı da bol bol akmaktır.
Dökülürcesine dersek herkesin mutlu ayrılacağını düşündüğüm soru.
“Bardaktan boşalırcasına”.
Bardakla nişanlanırcasına.
Silkelenircesine...