bugün

evet efendim ikiside terör olan yerdir. ama ikisini ayıran çok özellik vardır.
birisi gelişmişken birisi olduğu yerde duruyor.
not:diyarbakırlı değilim. kürt değilim. onları desteklemiyorum.

edit:neden bu kadar çok eksilendim anlamadım.
barcelona ispanyadaki katalonların yüreğinin başkentidir , diyarbakır türkiyedeki kürtlerin yüreğinin başkentidir.
barselona deniz kıyısında turistik bir beldedir. diyarbakır'a giden son turistten haber alınamadı.
barcelona'nın gelişmişliğiyle, kültürüyle, kısaca her şeyiyle fark atacağı karşılaştırma.
barcelona'da çok güzel şarap yaparlar, diyarbakır'da ise molotof kokteyli...yani biri kenttir, diğeri terör yuvası...
insanlık onurunu yaşatmasıyla diyarbakır siker atar. en azından adamlar zulüme ve baskıya boyun eğmiyorlar.
diyarbakır bi' ''barcelona'' değildir ama ''barcelona'' bi' diyarbakır'dır.

o değil de, diyarbakır ile barselona'yı kıyaslayarak kürtlere laf sokmaya çalışan turkish milliyetçiler, bari barselona'yı türkçe yazın da çok ironik bir durum oluşmasın..
barcelona ispanya bayrağı altında yaşamaktan gurur duyar, kendisini ispanyanın bir parçası olarak görür ve ülkesini ileriye taşımak ister. diyarbakır ise olmayacak bir ülkenin bez parçasını temsil etmeye çalışır. ülkeyi kaos a sürüklemek isteyenlere çanak tutar. en basitinden, türk milli takımındaki kürt asıllı oyuncular (ki yoktur )ile ispanyol milli takımındaki katalan oyunculara bakarak aradaki farkı anlarsınız.
insalık onuru yerine kaybedecek birşeyi olmama, durumu daha iyi anlatır. kişi başına düşen gayri safi milli hasılalar karşılaştırıldığında fazla onurun göte vuracağı daha net görülür, insanlar mutlu olmak için yaşar, mutlu olmak için güç, güç için para, para için bilgi birikimi ve az miktarda zeka gerekir. katalanların değilde kürtlerin dağa çıkması katalanların kürtlere göre daha az onurlu değil, daha az gariban olduklarını gösterir.
türkiye dışındaki birine diyarbakır'dan bahsederken gaza gelen gençler, doğunun paris'i der; lakin bir barcelonalı böyle bir benzetmeye ihtiyaç duymaz.
özerk olmak için barcelona önce davranmıştır.
barcelona'da essy yok. diyarbakır alır.
ikisi de ayrılıkçı iki halkın yoğun bulunduğu şehirlerdir. Katalanlar ve kürtler.
Entrylerden birisinde "barcelona ispanya bayrağı altında yaşamaktan gurur duyar, kendisini ispanyanın bir parçası olarak görür ve ülkesini ileriye taşımak ister." Yazılmış ancak katalunya ezici bir farkla ayrılmak isteyen insanlarla dolu. Kaynak: https://en.m.wikipedia.or...n_independence_referendum

Tabii ki benzerlikleri farklılıkları vardır ama önce verileri doğru vermek gerek.
güncel Önemli Başlıklar