1. 1.
  ünlü osmanlı kaptan-ı derya sı
  3 ... aabi
 2. 2.
  besiktas'taki kadikoy iskelesi'ne adi verilen insandir. cezayir beylerbeyligi de yapmisti galiba.
  3 ... child
 3. 3.
  beşiktaşta adına bulvar iskele ve meydanın yanı sıra çok güzel bir heykelde vardır.ayrıca pek çok insanın düşündüğünün aksine denizlerde savaşlarda ölmemiştir kendisi zira kendisinin mezarı ve türbesi de barbaros hayrettin paşa heykelinin ışıklara yakın köşesindeki türbesinde bulunmaktadır.
  2 ... yildirimbjk
 4. 4.
  (bkz: barbaros)
  ... bahdeniz
 5. 5.
  preveze deniz savaşında, yönettiği gemilerin hareket kabiliyetlerinin üstünlüğü sebebiyle, kendisinden çok daha güçlü avrupa donanmasını yenmiş denizci.
  Kendisi akdeniz'de korsanlık yaparken, kanuni sultan süleyman'ın teklifini kabul etmiş Osmanlı Donanması'na katılmıştır.
  ... maksat muhabbet
 6. 6.
  preveze de o zamanın en büyük amirali olan andrea dorya yı yenerek deniz tarihimizin en büyük zaferini kazanmış denizci.
  ... hafiye
 7. 7.
  1-ismi Barbaros "Hayreddin" olan "Hayrettin" olmayan şahıs.
  2-Amirallik teklifini Kanuni'den değil,babası Yavuz sultan selim'den almış olan şahıs.
  3-Barbaros lakabı kendisine ve ağabeyi Oruç'a,avrupalılar tarafından kızıl sakalları ve üstün güçleri sebebiyle verilmiş olan şahıs.
  3 -1 ... goksunv
 8. 8.
  (bkz: barbaros hayrettin pasa)
  -1 ... palta
 9. 9.
  kızıl sakalları ile nam salmış ve fakat tarih kitaplarında sakalının rengine pek denk gelmediğimiz kaptan-ı derya. osmanlı imparatorluğu adına savaşmadan önce cezayir ondan sorulmaktaydı. daha sonra cezayir, osmanlı imparatorluğu'na dahil olmuş ve kendisi de oranın valisi olmuştur. yani bir nevi cezayir'i osmanlı imparatorluğu'na vermiştir. büyük hizmetlerinden dolayı kendisine kanuni sultan süleyman tarafından hayrettin ünvanı verilmiştir. barbaros ismi ise roma imparatoru frederick barbarossa ile sakalının benzeşmesinden ileri gelir. bu benzeşme aynı isimle çağrılmasına neden olur yani. gazavat-ı hayreddin paşa isimli bir eseri mevcuttur.
  1 ... vernon sullivan
 10. 10.
  tarihi bir sözü olan ama o sözü düşün düşün çıkartamadığım ortadan çatlamadan entry mi gireyim dedigim beni söylediği o sözle gecenin bi yarısı dumur eden kaptan-ı derya..
  1 ... aktif matkap