1. 1.
  insanlığın tarihi kadar eskidir.
  2 ... nardaninciler
 2. 2.
  insanlığın tarihi kadar eskidir.

  ne kadar eski olduğunu bilemeyiz lakin son barbarlar amerikalılar ve avrupalılardır. insanlık-hürriyet-özgürlük-yenilik-adalet-demokrasi kisvesi altında yaklaşık iki asırdır barbarlığı taşıyacakları en uç seviyeye kadar taşımışlardır.
  -1 ... aeneskral
 3. 3.
  yere tüküren ilk adamla başlar.

  angaralı taş gibi kızların genizden konuşarak hayatlarını sürdürdüğü her an bu tarih yazılmaya devam eder.

  duvarlara "buraya işeyen, çöp döken, yazı yazan eşşoğlu eşektir" yazılan mahallelerde izine rastlanır.

  toplu taşımada sinsice osuran adamda buluruz barbarlığı ve kışın nasıl olsa pantolon giyiyorum deyip tüylerini almayan kadında.

  suratsız memurlarda, götçü dedelerde, futbol fanatizminde, siyaset analizinde, bebelere dayanan palm yağında, boşa akan çeşmelerde ve daha nice yerlerde yaşanır, yaşatılır barbarlık.

  tüm barbarların amına koyim!
  1 ... hergele kutay
 4. 4.
  (bkz: germenler)
  ... alpertunna
 5. 5.
  insanlık tarihi kadar eski değildir bilinenin aksine ( çoğu insan türki kavimleri ve moğollari barbar diye tanımlar,yanlıştır) barbar tanımının ilk muhatabı (roma(n) devleti tarafından hannibal ve kartaca devletidir.

  roma tarafından avrupalı klan,kabile ve kavimlere verilen addır,bir tek hunlar asya toplumu olarak barbarlıkla tanımlanmışlardır.
  roma'ya göre en barbar kavimlerden biride germenlerdir.
  britanya halkları-kavimleri (ada toplumu) iflah olmaz barbarlardı,asla teslim olmadılar. bugünkü ispanya ve romanya'da yaşayanlarda ..

  bugünkü fransa topraklarında ki galyalılar ise roma'ya direnmenin sezar'a boyun eğmemenin cezasını dünyada en aşağılanan halk olarak çektiler. efsane liderleri vercingetorix 5 yıl roma zindanlarında her gün işkence ve aşağılama gördü ve sonunda korkunç bir aşağılama ile ölüm döşeğinde ayakta duramaz halde iken roma bayramı olan zafer kutlamalarında idam edildi,katledildi.
  aslında sezar'ı sezar yapanda vercingetorix ve Alesia savaşıdır.

  alesia savaşı sezar'ı gelmiş geçmiş en büyük "STRATEJiST" ve savaş komutanı olarak tanımlanmasını sağladı,bu unvana ancak yaklaşık 18 yüzyıl sıonra napolyon yaklaşabildi.
  en son barbar ise yine ilk barbarın ülkesinden çıktı kartacalı vandallar.

  kartacalı hannibal'ın 650 sene önce (mö. 200 civarı) başaramadığını yaklaşık 700 sene sonra kartacalı vir vandal ,kötürüm kral genseric başardı.

  kartacalı hannibal'ı yenerek yükselen roma -doğu imparatorluğu kartacalı genseric (aslında vandallar avrupa kökenlidir) tarafından tarihten silindi. (*)

  aslında barbar kim hala bu soru yanıtlanmadı, bugün roma'nın mirasını taşıyan anglo-sakson beyaz ideoloji hala ingiltere ve abd ile barbarlıği sürdürüyor.
  1 ... baris hemen simdi
 6. 6.
  2002 genel seçimleri ile başlamıştır.
  1 -1 ... kavunlu dondurma