bugün

Bankaların alacakları yüzlerce milyon tl'lik paraları on milyona satması, dönmeyen kredilerin tahsil edilememesi gibi durumlarda sıkça karşımıza çıkar.

Mesela bir banka 553 milyon alacağını 10 milyona satmıştır. http://m.gazetevatan.com/...de-rekor-1212625-ekonomi/
bankalar alacaklarını varlık yönetim şirketlerine satarlar.

bu varlık yönetim şirketleri de kara para aklama firmalarıdır.

bunlarla ilgili daha önce de yazmıştım, yeniden yazayım, şimdi iyi okuyun yazacaklarımı.

yukarıdaki arkadaşın örnek verdiği üzre banka 553 milyon lira borcunu bu şirketlere sadece 10 milyon liraya satmıştır.
bu 10 milyon lira bankanın karıdır.
yani bu satışta banka zararda değildir.

neden?
çünkü banka, 553 milyon tl'lik batık kredisini, yasal faizi, avukatlık ücretleri, icra masrafları da dahil olmak üzre vergiden düşmüş, mahsuplaşmıştır.
bu durumda bankaya bir giren çıkan yoktur.
hatta avukatlık ücreti, faiz vb gibi giderler şişirilerek aslında devlet vergi kaybına uğratılmaktadır.

tüm bu işlemlerin sonunda sizin bankaya olan kredi borcunuz türkiye cumhuriyeti devleti tarafından karşılanmıştır.
banka fazlasıyla parasını hatta karını almıştır yani.
elinde kalan dosyayı da bu varlık şirketlerine satarak karına biraz daha kar katmıştır...

şimdi bu durumda.
bakın burası çok önemli iyi okuyun.

siz zaten bankaya olan borcunuzu ödemediğiniz için siciliniz bozulmuş, hatta icra takibine uğramışsınızdır.
sizden alacak bir şeyi olsa, banka zaten yasal yoldan alırdı.
haciz yapıldı, hesaplarınıza el konuldu vs vs. ama borç hala devam ediyor ve sizi varlık yönetim şirketi aradı.
yapacağınız tek şey sizi arayan varlık yönetim şirketine siktiri çekmektir.
evet, kocaman bir siktir çekin ve "ödemiyorum gel de al" deyin.

varlık yönetim şirketleri size hacze gelemezler.
gelirler aslında, ama sizden bir şey alamayacaklarını bildikleri için haciz masrafı vb yapıp bunu göze alamazlar.
yapacakları tek şey sizi arayarak ve mesaj atarak taciz etmektir. bunun dışında bir bok yapamazlar.
sakın ola gidip bu varlık yönetim şirketleri ile anlaşıp borç ödemeye çalışmayın. bir borç sarmalına girersiniz ve bir daha da kurtulamazsınız.

sizi hacizle korkutacaklardır, her yolu deneyeceklerdir.
bırakın yapsınlar.
sen zaten borcu ödememiş ve batmışsın.
ölmüş eşek kurttan korkmaz...

söyleyeceklerim bu kadar.
gerisi size kalmış.