1. 1.
    garanti bankası'nın bornova şubesine gidilir, sıra beklenir, sıra (nihayet) gelir:

- hesabıma para yatırmak istiyorum.
    + cüzdanınızı alabilir miyim?
    - buyurun; * ben saydım 7 000 türk lirası, isterseniz siz de sayın.
    + kendi hesabınıza mı yatıracaksınız?
    - yok senin hesabına yatıracağım, hatta benim alnımda enayi yazıyor. allah'ım sen sabır ver.
    3 -5 ... hunlu
  2. 2.
    tanım : bankada maruz kalınan diyaloglardır.
    günlerden bir gün, sadece sınav harcı yatırmak için bankaya gidersin. senden önceki sırada bir adam vardır. görevli kadın tam bir yatılı yurt müdiresi suratlı bir kadındır. - ki bu nasıldır. gözlüklü, saçlar ilginç ciyaklıyan bişey işte yaratık gibi-
    adam biraz saf ve sanırım köyden gelmiş bi beydir. adam kadına ben hesap açtıracaktım der. kadın nüfus cüzdanına bakar.
    - gitt bu 18 yasından küçük, ay hala bakıyo git adam senlemi ugrasacam ben
    + ama ben nereye yapabilirim nasıl olabilir?
    - ne biliyim be benn aaaaa

ben dumur tabi kadına bakar, sıra benim, neyse işim biter. yan görevlide de arkadas harc yatıracaktır, sırası gelmemiştir. onun yanına gidilir.

- kızım asla bankacı olmam, su hale bak ya, bi gül be kadın, sen bunun için para alıyosun, bu bankacılar hep böyle su hale bak ya ne saygısız.
    + hmm sey sus istersen
    - ne susucam be kadına baksana

o ara arkadasın sırasında bekledigi bankacı levrege gülümseyerek bakmakta, sırada arkadasa gelmiştir. adam tabi hemen
    - sizce tüm bankacılar mı öyle?( tabi bu sırada yüzünde hala devam eden gülümseme, iyiki gülmüyolar dedik)
    + ya bilemiyorum, işte gördügünüz, herkese söylemedim zaten gördüklerim öyleydi benim, tümevarım yaptım.
    - hmm herkes aynı değildir.
    + tabi haklısınız( püffff)
    - sizin bölüm neydi

+ kpss gerekiyor mu bu bankada
    - simdi söyle. . .

diye uzayan diyaloglardır. tabi diyalogu uzatan sistemin kilitlenmesiydi.
    3 ... tatlı su levregi
  3. 3.
    - pardon ama üstte yazan numara benim numaram.
    + beyefendi kusura bakmayında bu beyin numarası geçmiş. onun işi bitsin sizin işleminizide hemen gerçekleştiricem.
    akabinde sizden sonraki 25 numara diğer gişelerde işlem yapar, siz malak gibi beklersiniz. *
    2 ... deatly