bugün

bir bankacının akşama kadar çeşit çeşit insanlarla uğraşmasının sonucunda ortaya çıkan herşey bir bankacının anılardır.
Bu anıları bazen bir askere para yatırmaya gelen annenin anlattığı özlem duygusu bazen bir borçlunun pazartesi borcunu ödeme hikayesi (ki bu pazartesi hiç gelmez) bazende dumura uğratcak komedi hikayeler oluşturur.

mesela:

sırası gelen müşteri havale yapmak üzere gişeye yaklaşır.

müşteri : erol ...' ya havale yapacaktım.
memur : malesef sistem error veriyo yapamıyorum.
müşteri : hanfendi anlamıyosunuz error diyil erol erol...*
adam şubeye bi aceleyle girer...
adam- 12 taksit halı kampanyası varmış görebilirmiyim.
memur-pardon ne halısı.
adam- ya kampanya varmış işte tv'de duydum.12 taksitmiş.
memur-bizim kredi kartımızın kampanyasımı olabilirmi acaba.anlayamadık.
adam- ya kardeşim burası ... alişveriş merkezi değilmi?
memur-kopmuş bi şekilde yok beyfendi orası yan binada burası banka.
- bir mudi hesap cüzdanını işletmek için gelmiştir. müdürün size verdiği bir işle meşgulsünüzdür. fakat işler aksamasın diye yandaki bilgisayardan cüzdanı işletip mudiye geri verir, işinizin başına dönersiniz. ama adam beklemektedir. "buyrun" diye sorarsınız? yazıcıdan çıkan bir kağıt görmüştür* ve onun kendisinin olduğunu zannetmiştir. "kağıdımı vermediniz" der. "ne kağıdı" diye sorarsınız? "çıktı ya şimdi, onu" der. ne yaparsanız yapın dinletemezsiniz, onunla ilgisi olmadığına inandıramazsınız. en sonunda şubedeki diğer arkadaşlar devreye girer ve adam güç bela bankadan yollanır.

- bir müşteri elinde çekle gelir. bakarsınız karşılığı vardır. ödemek için kimliğini ya da ehliyetini istersiniz. kimliği yanında değildir ve ehliyetindeki resim parça parça tanınmaz haldedir. bu şekilde ödeyemeyeceğinizi söylersiniz. kimliğini getirmesini istersiniz. adam alkollüdür ve size bir sürü tehditler savurur. tabancasını ve tüfeğini getirip şubeyi basacağını iddia eder sarhoş kafayla. müdür daha fazla olay yaşanmasın diye kefil olur ve adama parası ödenip, gönderilir.

- bazı takıntılı müşteriler vardır. bunların hesaplarındaki miktar epey kabarık olduğu için müdürün odasında işleri görülmektedir. mesela 1 milyoncu adam vardır. çektiği faizi 1 deste 1 milyonluk olarak yaptırır mutlaka ve adı bizim aramızda 1 deste 1 milyoncu olarak kalmıştır. ya da her geldiğinde mutlaka sade kahve isteyen bir müşteri vardı. onun da adı sade kahve rüstem olarak kaldı.
(bkz: banka memuruna sahte parayi nasil yerlestirdim)
(bkz: bankadan nasil karsiliksiz kredi aldim)
dışarda müthiş bir fırtına deli gibi kar yağmaktadır.
çalışanların bir kısmı zor bela bankaya ulaşmış bi kısmından ise mesai saati başlamasına rağmen hala haber yoktur.yani müşterilerin o havada bankaya gelmesine imkan yok derken kapı açılır ve içeriye 60-70 yaşlarında eli bastonlu bi amca girer.
herkes hayretler içinde bakmaktadır acaba bu kadar önemli olan işlemi nedir?
amca gişeye yaklaşır ve...

-kızım benim faizimin günü geldide şu cüzdanı bi işleyiver bakalım kaç para olmuş?
müşteri elinde faturayla bankoya yaklaşır:

m : müşteri
b : bankacı

m:-pardon, elektrik alıyo musunuz?
b:-sizden mi?
bankacı:hanımefendi bu para sahte
müşteri:aaaa kesinlikle olamaz benim kocam doktor.....
operasyondaki arkadaşlarım sırf çok zahmetli diye western union işlemi yapmıyor. sistem yoğun diyorlar, haberiniz olsun bir şubede böyle bir tepkiyle karşılaşırsanız zorlayın.