bugün

banknotun icadından önceki, yıllar geçtikçe nüfus arttıkça değerlenen altın vs sınırlı emtiaların faiziyle, her sene değeri azalan banknotun değerini koruyan faizi aynı zanneden kafa, kafalar...
ben seni engellemedim cunku yazdığınız her yanlışı düzeltmekle mükellefim .

sizde böyle hasletler olmadığı ne kadar da belli .

yanlışa doğru demenizden belli .

harama helal demenizden belli .

pislik dinsiz laik piçler .
Bu memleketin geçmişi tarihi derinliklere uzanır,medeniyet kültür ilim öğretmiştir tüm dünyaya.şimdi duruma bak millet kendi dinine insanına küfür eder duruma gelmiş.seviye kalite ahlak edep bitmiş.tartışma münazara,teati ahlakı hiç yok.bence sizler ciddi konularda tartışmayın. Karı kız muhabbetine devam.
zaman hep aynı zamandır.
Bir emek sarf etmeden para kazanmak bundan kaynaklanıyor.
senden aldığı parayı nerde kullandığını nerden bileceksin .

belki uyuşturucu satıcılarından parayı kazanıp sana faizini veriyor . örnekleri saymakla bitmez ki .

ama sen buna bakmazsın hayvan gibi para yersin .

önemli olan senin eline geçen paradır gerisinin ne önemi var ki .

bana paramı versin de o ne yaparsa yapsın isterse insanlığı yok etsin .

fakirin fukaranın evine haciz yollasın senin umurunda olur mu hiç .

sen hayvan gibi faizini ye . sonra da insanlık satmaya çabala .

has siktir ordan .
Kapitalizmin olduğu yerde, her türlü kapitalist eyleme, türlü haksızlıklara ses çıkarmayan (aldığı maaş dahil) din adamlarının ve kendini din adamı zannedenlerin faiz yorumları goygoydan öteye geçemez. Bu yüzden kişi düşünüp kendi kararını vermelidir.

Mesela ben vadeliye sıcak bakmıyorum ama mecbur kalıp çektiğim kredi için bankaya ödediğim faizin bana haram olduğunu düşünmüyorum.

Şimdi hocanın biri bana bunun için haram diyebilmesi ve benim durumum hakkında yorum yapabilmesi için sistemden çıkıp, bırak sistemi dağ başında bir ağacın gölgesinde, o ağacın meyvesini yiyerek ve yakındaki dereden su içerek hayatını idame ettirmesi lazım.
faizi alıp fakirlere verin. şimdi gelip fakirlere günah işletecen leeeennn dicekler. günah faan değil. iyi bir yolda harcıyorne de olsa
Metinler dönemi göz önüne alınarak yorumlanmalıdır. Kuran'daki faizden kasıt bankaya koyduğunuz para değil, sizin birine borç para verip üstüne daha fazla para isteyerek borç ödetmenizdir.
ateist olmanın rahatlığı ne faiz ne içki hiç birisi günah değil ohhh.
"bankaya yatırmayı tercih ediyosun".

Tam bu kısım. Yani hem bundan sonrasını okumadığım kısım hem de günah işlemiş olma sebebi olan kısım.

Mesele oldukça basit. Islama göre emeğin olmayan bir kazanç hak değildir. Bunu evirip çevirmeye lüzum yok. Ha öte yandan akp islamı sağolsun helal bankalar helal faizler icarlt ettiler. Basit dini kurallara uyamayan varsa akp dinine dikey geçişler mevcut. Kimse müslüman olun diye elinizden tutmuyor.
Gunahi da geçtim azıcık ekonomi dersi almış olan bireyler bileceklerdir ki faiz kısa vadede çözüm yoluymuş gibi görünse de uzun vadede ekonominin bacağına sıçar maneviyatından çok maddi boyutuyla ilgilenenlere duyurulur.
firinci faiz ile firin acar, unu alir suyu alie maya vs vs ve maliyeti belirler. maliyet 1 liradir ve bunun icine aldigi faizide koyunca 1 lira 30 kurus olur 50 kurusta kar koyar netice olarak 1,30 kurusa alacagiz ekmegi, 1,80 kurusa aliriz.. firincinin faizini biz öderiz ki bu genele yayilinca herseyde faiz farki olur bankalar kazanirken halk eflasyon denilen bela ile dertlenir.
Faiz, kutsal kitaplarda veya sosyal hayat içinde lanetlenmiş şey.
Aynı zamanda ekonomik düzen sistem içinde finansman maliyetine verilen isim olarak da faiz kullanılıyor.
Mesela: bir işletme gideri veya üretim için mal alımında ya da pazarlama servis vb. nakit ihtiyacı için bu nakit paranın sağlanmasında nakit sağlayan kurum bu durumu faiz olarak değil de finansman maliyeti olarak yansıtma yapsa o zaman helal mi olacak?

Ev kredisi (mortgage) almak için 3-5 banka ile görüşüp en düşük oranda geri ödeme yapacağımız bankanıın bize bu farkı faiz olarak adlandırması, en yüksek geri ödemeyi yapacağımız bankanın faiz almadığı (malum yeşil sermayenin bankası) bunu sadece fark olarak adlandırması sonunda düşünün, faiz neden etik ve din din kuralları olarak haram kılınmış?
Buna en çok kim uyuyor?
Faiz haramdır, buna helal diyemeyiz ve aynı zamanda etik değildir.
Ama finans sisteminin getirdiği ekonominin gerçekleri doğrultusunda bir maliyet analizi reel getiri vb hesaplamalar yapılıp bir likitideyi kullanırken değerini korumak zorundasınız.

20.000 liraya ihtiyacınız var, dolar altın yükseliyor. Borç olarak istediğiniz kişi bunu size dolar veya altın olarak veriyor.
Neden?
Parasının değerini korumak için.
TL olan parasını neden altın veya dolar da tutuyor?
Bu kişi sizden faiz istemiyor haram diye.
Bu insan faiz almıyor.

Banka size 20.000 TL veriyor.
Belli bir fark alıyor ve buna faiz diyor.
Neden?
Neden size faiz haram diye dolar altın yükselirken dolar altın olarak 20.000 karşılığında bir ödeme yapmıyor.
Ekonomik ve yasal gerekçeler yüzünden.
Banka sizden faiz alıyor.
Kısacası; faiz, paradan para kazanmak ise TL olan parasını dolar veya altında tutan da faiz alıyor oluyor.

Ab veya Japonya gibi ülkelerde bankalarda vatandaş için açılan kredilerde faiz neden yok derecesinde?
Haram veya etik olmadığı için mi?
Hayır, ekonomik sistem ve şartların yansıması.
Başlıklar halinde okuyun, kendinize sorun "kutsal kitaplar ve etik kurallar içinde lanetlenmiş faiz ile ekonominin işleyiş düzeninde ki kurumlarda tanımlanan faiz bir mi?" diye
Demek ki, faiz haram denilirken çalışmak üretmek adil olmak ve aklınızı kullanmak istenmiştir.

Haram olan üzüm suyu içince aldığınız zevk değildir, şarap içince yaşadığınız sarhoşluk haramdır.
Şarap üzerine üzüm suyu yazmanız sonunda şarap helal olmaz.
Üzüm suyu üzerine şarap yazınca da üzüm suyu haram olmaz.
Bir defa günümüz bankacılık sisteminde faiz kavramı nedir ne değildir konusuna girmeden islamiyet öncesi dönemde ve peygamberin yaşadığı dönemde arap yarımadasına ticaretin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Üretim araçlarının mülkiyeti bakımından tarım çok sınırlı ve sadece sulanabilen vahalarda yapılıyor. Temel geçim kaynağı ise ticaret ve hayvancılık.

Bir şey icat edip patentini alıp zengin olmak diye bir durum yok. Gerçek kapitalizm aslında o dönem uygulanmış. Mutlak bir kast sistemi var. Zengin aileden gelmeyen zengin biriyle evlenmeyen zengin olamıyor.

Yani kervanını hırsızlar soydu veya hayvanların telef oldu diye borç aldın ama yüksek faiz olduğu için rasyonel bir ticaret ile borcunu ödeyerek sistemde kalamıyorsun.
Mısıfr müftüsüne göre banka faizi haram değil. https://www.mynet.com/mis...-haram-degil-110104190056
Faiz dediğiniz şey zaten paranın değer kaybını önlemek. Şöyle ki;

Bugün 1000 tlye 1000 ekmek alabiliyorsunuz. Ama 1 sene sonra 1000tlye 900 ekmek alabileceksiniz. Banka sizin tekrar 1000 ekmek almanızı sağlamaz büyük ihtimal ama 1 sene sonra 980 tane ekmek alabilirsiniz. Bu yüzden haram falan boş iş. Özgür demirtaş gibi ekonomi anlatmak böyle bir şey sanırım.
haramsa 1500 yıldır haram, inanırsın ya da inanmazsın dingil, dini senin o küçük beyinciğindeki kriterlere göre mi yaşayacağız. saçma ise git faize yatır paranı ne parazit yapıyorsun.
faiz uretime ket vurduğu için, zengin daha zengin fakir daha fakir olduğu için, işsizlik arttığı için, kapitalist düzen surekli faizle tüketimi korukledigi icin vs. vs sayilabilir ama biz Allah c.c. haram dedigi için harama girmiyoruz.
Faizin her türlüsü haramdır. Bunu pembe süslü bir mantığa göre irdelemek kesinlikle saçmalıktır. iman ediyorsanız uygulamakla mükelleftir insan.
Vermekte almakta haram bakmayin sarlatan haci hoca takimi ev kredisi haram degil dedigine hepsi haram.
Deveye sormuşlar niye boynun eğri diye, nerem düzgün ki demiş.
Hangi bir denilenin mantığı var ki bunun olsun...
Zina da haram ama sikine takan yok.

Anlamak için Çok da zorlanmaması gerekir. Dalgaya bakılmalıdır. Helal Haram diye bir şey yoktur.
insanların borç sarmalında nasıl debelendiiklerini görmüyor musunuz? borcun sadece faizini ödemek için çalıştıklarını görmüyor musunuz? faiz sistemi dünyayı sömüren bir kaç oligarkın kontrolü altındadır ve toplumun kalanını sömüren bir beladır. birileri çalışmadan zengin olurken geri kalan çoğunluk sefaletle boğuşur.
Kredi ile ev almak araba almak da faizdir. Bir takım çakma hocaların şirinlik olsun diye buna caiz demesi ancak kendilerini bağlar. Milleti kandırmasınlar.