bugün

Gece gece sokmayın adamın aklına şunu napak yani basıp bulgara geçip baniçka yiyelim dönelim mi?

Fuzuli masraf bunlar hep.
göçmenlerin yoğun bir şekilde yaptıkları ve tükettikleri bol yağlı, bol peynirli gözlememsi yemek/börek.
Yer sofya Sabahları 6-7-8 gibi baniçkacının önü kuyruk olur. Herkes tek tek alır ve ayak üstü takar. Yanında Bulgar bozası meşhurdur. Ufak şişelerde ve şekersiz olanı. Başta bu nasıl boza dersin tadı acıdır bozukmu dersin ama sonraları alışırsın çünkü şekersizdir. Bez zahar denilerek istenir. Birde şekerlisi vardır. Gelelim baniçkaya peynirlisi vardır normal klasik olanı budur hamurunda bol yumurta vardır. Ben bunu pek sevmem ama içinde tavuk jambon salam dilimli olanı mükemmeldir içinde turşu dilimleride vardır. Peynirde vardır. Karışıktır. sıcak sıcak çok güzel gider. Soğuk yemeyin ilk çıktığı saatlerde alın genelde sabahları fırından sıcacık çıkar. O 1 tane baniçka sizi öğlen 1 e 2 ye kadar götürür, tok tutar. Tokluk bakımından zengin ve uzun süre tok tutan bir gıdadır. Normal sade baniçka 0.80 stotinkadır. Karışık olanı yani tavuk eti dilimli, peynir ve turşulu olanı ise 1.20 levadır.
Baniçka görürseniz bilin ki orası bir Bulgaristan göçmeni tarafından işletiliyordur. Dikdörtgen şeklinde servis edilen bu böreğin içinde lor peyniri olur. Yufkası geleneksel yufkalardan biraz daha kalındır ve üzeri yumurtalanarak bir güzel sac üzerinde pişirilir.*
(bkz: kifla baniçka)
sol framede görüp merak ettiğim şeyi öğrendim ki bir tür börek gibi bir şeymiş. belki de daha önce yedik ama farklı isimle kandırıldık bilemiyorum sözlük ama ben bu işin peşini bırakmam. bozayla gitmesi de ilginçmiş açıkçası. ismide hoşmuş hani
edit: ilk görüğümde uzak doğuda kullanılan yakın dövüş aletlerinden biri sandım. *
sol frameye gelmeseydi iyidi , bozayla ne iyi giderdi denilen sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir .
yapmayın böyle şeyler.
yerken harikalar yaratan, yedikten sonra mide yanmasından keşke yemeseydim denilen ama ertesi sabah tekran yenen, göçmen böreği.
kahvaltıda tercih edilen yağlı, peynirli bir tür börektir, makbul olanı bozayla birlikte tüketilendir.
bozasız gitmeyen zakuska çeşidi.
(bkz: kifla)
bulgaristan göçmenlerinin mütemadiyen sabahları tükettiği besin maddesidir.

kalın bir yufkanın içine peynir konulup pişirilmesi ile elde edilir.

(bkz: beni tanıdılar sen kaç)
gocmenlerin bildigi, ince yufka icine peynir konarak yapilan bir cesit borektir.
sabah sabah sahane gider.
(bkz: isvicreli bilim adamlari onayladi)
güncel Önemli Başlıklar