bugün

bir toplumun yaşantısını tanımak için en iyi yollardan biri de düğünleridir.
işte o düğünlerden birinde yemek faslı.
asla eleştirmek için koymadım. farklı kültürler güzeldir.

https://youtu.be/gAltNIrw77I
Yok bengal kedisi amk.
(bkz: bangladeş)
Bir bengaldeş atasözü derki
"Çatalla kaşık, yemekle aranıza koyduğunuz mesafedir"

Belkide doğru olan budur kimbilir.
Ha hijyen mi? Koyver gitsin.

Zorunlu edt: mısir da yaşarken bagladeşlilerin evine misafir olmustum. Normalde evlerinde kaşık çatal vardi ama kullanmıyorlar.bunları yabanci misafirleri için kullaniyorlar.
Hijyeni falan geçtim de o eller umarım yemekten sonra yıkanıyordur.
yalnız dikkat ettim de, her tabağa birer tavuk düşen düğün yemeği.

elle nasıl öyle nizami ve dökmeden yiyorlar her defasında şaşırıyorum. ben elle yesem insanlıktan çıkarım mesela.
doğrusunu unuttum mq..
Amına koyduğumun hayvanları... Oraya götürüp bir kaç maymun bıraksan onlarda aynı bu şekilde yer.
Her şeyden önce sıcak ve samimi insanlar. Bir bangladeşlinin elle yemek yeme kültürünü önyargısız bir kabulle sonuna kadar izledim. Ne hissettim? Huzur. Onlar yedi ben doydum sanki. Yemeği ciddiyetle ve ağır ağır yiyorlar. Hiç acele etmeden sindire sindire. Dikkat ettim porsiyonlar bizden büyük ama tabakta yemek bırakmıyorlar. Ayrıca aynı bizdeki gibi içlerinde yemek yerken görüntülenmekten rahatsız olanlar var. Hatta başlarda kızın biri utancından gülümsüyor. Diğer bir kadın ise daha olgun karşılayıp özellikle kameraya yoğunlaşıp ekrana saygıyla bakıp izlendiğini farkediyor ve adeta mutlu oluyor. Aralarında yardımlaşma var bu insanların, bu bariz belli oluyor. Birbirlerine daha bi yakınlar sanki. Ayrıca fark ettiğim ve kanaat olarak edindiğim en önemli detay kadına değer veriyorlar ve kadınlar o toplumun içinde özellikle ailede belli bir yere sahip ve ciddi söz hakkı var. Dediğim gibi hiç yadırgamadım çünkü yapmacıksız içten samimi ve mutlu insanlar gördüm ve mutlu oldum. Afiyet olsun.

Edit: ha Unutmadan, bakınız ne güzel insan gibi yemeklerini yiyorlar, bizim gibi birbirlerini yemiyorlar..
daha dün tavuk yedim pekte sevmem aslında ama o butlar negzel kızarmış lan.
can istetti.
Peygamber sünneti ne var bunda.
Yemek yeme şekillerine bir şey diyemem, bu bir kültürdür. Ancak aklıma gelen tek şey bunlar gerçekten hasta olmaz. O eller ile bünyeye çocukluktan beri milyonlarca enfeksiyon girmiş ve bağışıklık sistemi kendini azami geliştirmiş olmalı. He tabi hepsinin tertemiz insanlar olduğunu düşünecek kadar ahmak olanlar buna katılmayabilir.
Oldukça iştahlı yiyorlar olsa da yesek.
Dünyanın en bok ülkelerinden olmayı kimseye kaptırmadılar.
Laik aydınları, hocaları, devlet adamı ve sanatçıları idam ede ede yakında ayaklarıyla yiyecekler.
Video sonunda mimik yapan gerzek çocuk doktor yardımı almalı, iblis potansiyeli var kendisinde, tam da babasının dibine düşmüş.
Bi siktirin gidin ya amk hümanistleri yok kültürmüş yok bizim köylerde de lastik giyiliyormuş o lastiği ben de giydim ama hiç avucunuzun içiyle pilav yediğimizi görmedim. Hintlisi arabı bunların alayı dünyanın en aşağı milletleridir. Hele hintliler lağım faresi ile aynı hayat biçimini yaşıyorlar. Bunlar gene biraz medeniyet görmüş hiç olmazsa tabak kullanıyorlar.
Sizin farklı kültürünüzü de sünnetinizi de sikerim. Millet uzaya çıktı bunlar hala yemek avuçluyorlar.
O toplumun içinde dünyaya gelmiş olsaydım ve orada yaşayıp onların içinde olsaydım diye empati yapınca eleştiride bulunamıyorum.
Pakistanlıları baya baya aşağılıyorsunuz ancak bu adamların üniversiteleri dünya sıralamasına giriyor ve kendi üniversitelerinden nobel alan fizikçi çıkarıyor.

Var mı uluslararası kabul gören 1 tane üniversiten? Yok...

Kültür işte yiyo adamlar su sabun varsa sorun yok yer yıkar olay biter.
12 dakikalık yabani yaşam belgeseli.
Bu kadar lezzetli olan ne.