bugün

8 sene yaşadım orada. Lise bitimine kadar ama havası rezil bir yer. Arkadaşlık paha biçilemez.
sırf merkezde bulunan midyeci mustafa'nın midyesinden yemek için dahi gidilebilecek güzide ilçe.

yaklaşık 150 bin nüfuslu balıkesir ilçesidir. ilçenin sanayi bölgesi tavuk kokmaktadır.
Askerlik yaptığım güzel memleket paşabayır diye bir yer vardır ki hakikaten adını haketmektedir .
görsel
8 sene kaldığım ilçe. memleket gibi bir şey oldu bende burası. Avcumun içi gibi bilirim her yeri.
görsel

samsunda vapur olanı mevcuttur.
doydugum memleket 14 senedir ikamet ediyorum
birazdan aynı yerden fotograf paylasabilirim.
Sahil bandı olmasa gerçekten köy diyebileceğimiz memleket. Cadde ve sokakları en az %40 eğimli. Sevmedim.
artık soranlara bandırmalıyım diyorum 15.senem rüzgarına ayazına agaa sına beyaa sına herşeyine alıştım.
-rüzgar burada kendine rüzgar dedirtir. pirenlik kırı denilen bölgeden arabayla geçerken direksiyona hakim olun, arabayla beraber sizi de uçurur.
-uçaklar uçar.
-kendine sinek diyen hayvan, gelsin bir de bandırmalı yiğitlerle aşık atsın. kotun üstünden deler geçer buranın sivrisinekleri. çeltik zamanı delik deşik olursunuz, garanti ediyorum.
-sıçanın adı burada patkan. kar yağmazsa her tarafta görebilirsiniz. nah böyle kolum kadar.
-şehir merkezinde yaşayan köpekler her daim bakımlıdır. etine dolgun, besilidir. Yardımseverlerden allah razı olsun.
-şehir amfi tiyatro planındadır. bütün yollar meydana çıkar.
-perşembe pazarını bayıra rampa yukarı kurduran zihniyeti kınıyorum. esnaf yana yatarken, vatandaş öne veya arkaya doğru yatar.
-balıklar her zaman bol ve taze. limandaki balıkçılarda her zaman taze balığı veren güven balıkçılık'tır.
-ordu caddesi ve atatürk caddesi en büyük iki caddesidir.
-sanayisi oldukça kuvvetli, liman da olunca şehir büyümeye müsait.
-insanları güzel, sevecen ve anlayışlı.
-erdek çok yakın, 10 dakika.
-hacı şerif'ten helva yiyin, on numara.
Acar çorbacısı favorim. Çorba burda içilir.
-"agaa" sı "beyaa" sı çoktur her cümlede mutlaka geçer
-genel buluşma yeri "akın ın önü" dür
-döneri en güzel mis döner yapar
-pide yemek isterseniz şehmus usta yı tek geçerim
-meşhur sevgi yolu vardır
-boğaz köprümüz bile var
-çınarlı mahallesine gece girmek göt ister
-en ufak bi seçim bile savaş havasında geçer
-eskiler bilir "tavşan bar"ı çok meşhurdur.
an itibariyle böyledir

görsel
an itibarıyla yukardakiyle sorunu olduğunu düsündüğüm sehir
hadi yağmur tamam simsekle gök gürültüsüyle insan uyandırmak nedir?
ne istiyosan söyle insan gibi konusup halledelim
görsel
O köprünün amacı nedir bir türlü çözülemeyen ilçe.

Birde çeşme suyu sıkıntısı yaşıyorlardı bir ara.
Bandırma kat:5
görsel
görsel
Gelen?
gitmek nasip olmadı ama, bu ilçeden tanımış olduklarım nedense fazla iyiydi. şaşırtıcı şekilde güleryüzlü ve mütevazilerdi. kötüsüne rastgelmedim. bandırmayı ve 10,5 plakayı fazlasıyla sahipleniyorlar.
4 senemin geçeceği ilçedir. Bekle beni bandırmaaağğ...
Yapımı , Eylül sonu ekim başı gibi başlayan toroslara özgü, kimilerinin cevizli sucukda dediği ev yapımı atıştırmalık. Aslında cevizli sucuk diye satılanlar oldukça kalitesizdirler, tüm malzemelerin kötüsü kullanılır ve hem acı, hem sert olur. Aslen yapımında yeni kavlanmış taze ceviz, üzüm pekmezi, nişasta, şeker ve özellikle toroslara özgü şire toprağı kullanılır.
bugün, düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü olan benim canım memleketim. biraz rüzgarı ve bayırı fazla olmasa daha çok seveceğim. ayrıca nem çok nem hehe. evet.
Hiç mi bandırmayı bilen insan yok yahu ? Yoksa çok mu kötü yemekleri?
Konya pide şeymus usta da pide kebap tarzı şeyler yenir
Mis dönerde dürüm yiyebilirsin
Mobydick te balık yiyebilirsin
Alimoğlunda tatlı yiyebilirsin
Sulu yemek istersen kent lokantasına gidebilirsin
Iskender yiyeceksen meydanda ziraat bankasının karşısında tarihi bandırma dönercisine gideceksin.
ara sıra gidip kafa dinlediğim vakit geçirmeyi sevdiğim balıkesir ilçesi. harita üzerinde balıkesir'in ilçesi belki ama şöyle genel bakıldığında balıkesir ile pek alakası yok. bir kere il merkezine çok uzak ilçede genelde balıkesirspor değil bandırmaspor tutuluyor. 150 bin civarında nüfusu var ve yıllardır il olmayı bekliyor. bence kesinlikle il olmayı da hak ediyor hani. erdek, gönen, manyas ve edincik'i alarak marmara'nın en yeni illerinden biri olabilir.
Soğuk falan dinlemiyor millet hep sokakalarda. Gidip fenerin orda oturayım bari.