1. 1.
  kimi çevrelerin * "atatürk'ü nasıl kötülersek kardır" mantığı ile -ve yapabildiklerinin zorluğunu çarpıtmak için- büyük ve sağlam bir gemi olarak tanıtmaya çalıştığı, boyu 50 metreyi bile bulmayan, önceden iki kere batıp sonra tekrar yüzdürülen köhne tekne.
  4 -2 ... goksunv
 2. 2.
  Bandırma vapuru eski miydi yeni miydi? bunun hiç bir önemi yok çünkü artık biliyoruz atatürk'ün samsun'a hareketi ingiliz vizesi ile olmuştur.yani öyle ingilizlerden gizli gitmemiştir samsun'a.vapurun eskiliği yeniliği değildir mesele.atatürk'ün kurtuluş savaşı mücadelesini başlatmak için samsun'a hareket ederken sultan vahdettin'in ingilizlere attığı kazığı ve vatanseverliliğinin görülmemesidir resmi tarih'in utancı.
  2 -4 ... debian
 3. 3.
  teknemiz olsa ugur getirsin diye yazdırabilecegimiz isim.
  2 ... saprofitpardus
 4. 4.
  yıllardır öğrettikleri sonucunda tahayyül dünyamızda yıkık, harap, bitap bir osmanlı teşkilatı gemisi.

  atatürk bununla çok ama çok büyük tehlikeler atlatarak samsun'a çıkmış ve ülkeyi kurtarmıştır. giderken gemi o kadar bitah bir durumdaymış ki, atatürk ve heyeti ölümlerden dönmüşler. o kadar güçlük aşıp kurtarmışlar yani ülkeyi. osmanlı'ya ait olan ve sevmediğim tek nesnedir aynı zamanda. bu gemi osmanlı imparatorluğu'na ait olup osmanlı'nın sonuna vesile olan bir gemidir. o yüzden, forza ada vapuru
  4 -1 ... perfecto
 5. 5.
  (bkz: gemicik)
  3 ... cehennetlik
 6. 6.
  Maalesef şu anda varolmayan, sadece maketi bulunan vapur. bizler için çok önemliydi oysa.Atatürk!ün yanı sıra Refik Saydam, Hüsrev Gerede, General Kazım Dirik bu vapurdaydı. ingiliz irtibat Subayı Yüzbaşı John Godolphin Bennett'ın pek de istemeyerek verdiği vize (adamın içine doğmuş ) ardından 16 Mayıs - 19 Mayıs arası seyahatle Samsun'a vardı.
  1 ... megajardel
 7. 7.
  Tarihlerimize "BAndırma" olarak geçen gemi, denizcilik alanında dünyanın en güçlü sigorta şirketi Lloyds'un arşivindeki kayıtlara göre, 1878'de iskoçya'nın Paisley bölgesindeki MacIntyre şirketi tarafından Hutson and Cardett tezgahlarında 21 sıra numarasıyla yolcu ve yük vapuru olarak inşa edildi.

  279 grostondu, demir uskurluydu, hem yelken hem buhar donanımlıydı, uzunluğu 48 metre 90 santim, genişliği 6 metre idi.

  Gemiye denize indirildiği sırada verilen isim "Trocadero" idi. ilk sahibi Dousey and Robinson şirketi, Trocadero'yu beş sene kullandıktan sonra 1883'te Yunanlı armatör Psicha'ya sattı. psicha, geminin o zamana kadar Londra'da olan kaydını Yunanistan'ın Pire Limanına nakletti, iki sene sonra da adını değiştirdi ve "kymi" yaptı. "Kymi", Yunanca'da "dalga" demekti.

  Psicha, "Dalga"yı sadece beş sene kullandı ve 1890'da Andreadis isminde bir başka Yunanlı armatöre ait olan "Rama P. Derasimo - istanbul" şirketine sattı. "Dalga"nın Pire limanındaki kayıt ve el değiştirme maceraları 1894'te nihayet buldu: O zamanların Türk Denizyolları işletmesi olan "idare-i Mahsusa" gemiyi satın alıp istanbul'a getirdi, Pire'deki kaydını da istanbul limanına nakletti, ismi yeniden değiştirildi ve "Kymi" "Panderma" yapıldı. idare-i Mahsusa'nın adı 1910'da "Osmanlı seyrüsefain idaresi" yani "osmanlı Denizcilik işletmesi" olunca "Panderma" da "bandırma" ya çevrildi ve posta vapuru haline getirildi.

  Gemi bütün bu sahip ve isim değişiklikleri sırasında bir kaç defa batma tehlikesi geçirdi. 1891'in 12 Aralık'ında Erdek'te seyrederken kayalara çarptı ve güç bela yüzdürüldü. 1915 Mayıs'ında Mürefte - Şarköy açıklarında bu defa E-11 modeli bir ingiliz Denizaltısına çattı; yediği torpil yüzünden tekrar bir batma tehlikesi geçirdi. Bandırma 1919'daki Samsun seferinden sonra eski görevi olan posta hizmetine döndü. Ama artık iyice yaşlanmıştı ve motoru 1925 yılında büyük bir arıza yaptı. Bir kaç ay boyunca tamirine çalışıldı ama astarının yüzünden pahalıya geleceğini gören zamanın Denizyolları idaresi, gemiyi hurda fiyatına elden çıkarttı. Bandırma, o devrin en meşhur gemi sökücüsü ilhami Bey'e satıldı. Sonraları "Söker" soyadını alacak olan ilhami Bey gemiyi Haliç'teki söküm tezgahına çekti ve tam dört ayda söktü. (Habertürk - Murat Bardakçı)
  2 ... rick blaine
 8. 8.
  (bkz: http://www.bandirma.org)
  1 ... iremim
 9. 9.
  Samsun'un Canik ilçesinde kopyası sergilenmektedir.
  2 ... ankun
 10. 10.
  mustafa kemal'e yalakalıkta sınır tanımayanlar tarafından bozuk olduğu, pusulasının olmadığı vb. masallarla anlatılan vapurdur. ortada o kadar çok övünülecek durum varken, milli mücadele kadrosunun en önemli isimlerinden biri olması beklenen mustafa kemal paşa akılcı bir manevrayla teftiş heyeti adı altında ingilizlerin de onayıyla anadolu'ya gönderilmişken, bu olayın akabinde de bir sürü başarı varken uydurma bir kahamanlığa ihtiyaç duymak ve gerçeklerin ortaya çıktığı günümüzde hala bunu inkar etmek normal bir insanın davranışı olamaz. ordu müfettişliği gibi öenmli bir resmi göreve sahip iken kıytırıktan bir takayla karadeniz'eaçılacağına inanmak en başta mustafa kemal'in zekasına hakarettir. elinde bir sürü resmi imkan varken kimse onun gitmesini engellemeye çalışmıyorken (hatta gidişi için ingilizlerin resmi onay belgesi mevcut iken) delice bir maceraya atılmak akıllıca bir davranış mıdır sizce? bu yalanlarla menfaat elde etmek kimin işine geliyor dersiniz?
  2 -3 ... ozgurluk