bugün

halen kime yazıldığını anlayamadığım ateşli mahzun-i şerif türküsü. her kafadan farklı ses çıkıyor ama abdullah çatlı olması daha muhtemel gibi "ordu yıkacakmış bak hele ite" dediğine göre siyasette ve kolluk kuvvetleri üzerinde etkisi olan biri olması gerek.
2-3 gündür dinlediğim parça. Gerçekten çok güzel olmuş özellikle de Hüseyin Uğurlu'nun tonlamaları falan mükemmel.
Dunya donuyor ben dönmüşüm cok mu? Diye cevap verilesidir.
Keyifle dinliyorum bugünlerde.
eeaçığğım neymiş, diye bir nidası var söyleyen kelin.
Dün yazarın birisi buradan attı, bende açmak gibi bir hata yaptım.
O saatten beri loopta, beğendim.

Ofistekiler nasıl bakıyorlar ama görmeniz lazım.
Hüseyin uğurlu çok güzel söyler.
a.çatlı'ya yazılmıştır.
rapçilerin diss ders aldığı mükemmel türkü.
"iyi bir ozanı kızdırırsanız ne olur" sorusunun yanıtı.

hâlâ bazı zevat bu türkünün abdullah çatlı'ya yazıldığını söyler ama bunlar türküyü götünden dinleyenlerdir. her kim ki abdullah çatlı'dan bahsederken "ömür boyu serçe bile vurmamış" diyorsa ağır cahildir. eh, aşık mahzuni şerif de cahil falan olmadığına göre...

mahzuni bu türküde kıbrıs barış harekatı'na destek verdiği için arkasından atıp tutan çakma solculara giydirmiştir. rivayet odur ki tam hedefi arif sağ denen kompradordur.

bu arada... hüseyin uğurlu düzenlemesi on numaradır. sözleri öyle vura vura söylüyor ki... senden korkan hayvan oğlu hayvandır, beni vuracakmış bak ite hele.
Bi de acayip hayvanlara benziyirsen var. O daha etkili bi şarkı.
4 ekim münasebetiyle bir hayvana armağan ettiğim türkü.

tüm köpeklerden özür dilerim.

(bkz: o kendini biliyor) hahahaha.
''Bu kadar iyi laf sokulur mu yahu'' dediğim Mahsuni şerif eseridir.
bir mahzuni şerif eseridir.

eskiden dissleri böyle atıyorlarmış yani.
Mahzuni'nin bu türküyü abdullah çatlı'ya yazdığını hâlâ iddia eden varsa iq'su tek haneli rakamdır.

Ulan olum sözlerini de dinlemediniz hiç? Mahzuni bi zamanlar ülkücü müydü ki çatlı ona ''dönek'' desin? Mahzuni ''bir serçe bile vurmamış, beni vuracakmış bak it hele'' diyor türküde. Abdullah çatlı asala örgütünün beyin takımını tek tek öldürmüş birisi, devlet tarafından açıklanmış bir gerçek.

Çok net belli ki bu türkü mahzuni gibi sol cenahta yer alan birisine yazılmış. Mahzuni kime yazdığını hiçbir zaman söylemedi.

2 kuvvetli iddia var :

1-1974 kıbrıs müdahalesi yapılınca mahzuni ve çevresindeki bazı solcular arasında tartışma çıkmış ve türkü 1974 yılında mahzuni tarafından o zaman yazılmış.

2-mahzuni bir iddiaya da göre bu sözleri arif sağ'a yazmıştır. 2 alevi ozanın arası her daim açıktır zaten.

Peki bu abdullah çatlı iddiası nerden çıktı?

1978 yılında ankara ülkü ocakları başkanı abdullah çatlı mahzuni'nin ankaradaki bir konserini basmış ve konsere engel olmuş. Hatta olay anında abdullah çatlı mahzuni'yi vurmaya kalkmış ama araya girenler engel olmuş. Abdullah çatlı ile aşık mahzuni şerif arasındaki olay budur, hatta mahzuni'nin bu olayı unutmadığı ve türkülerinde bazı sert sözleri abdullah çatlı'ya söylediği konuşulur hep.

Türküye dönersek; kimse inkar edemez ki bu sözler efsane bir ayardır. Kazak abdal'ın eşeği saldım çayıra isimli türküsü ve bu türkü hiciv konusunda büyük örnektir.

Demek ki neymiş? Ozanların diline düşmeyecekmişsin, itin kıçına sokarlarmış çünkü ozanların silahı sazıdır, sözüdür.

solcular da şu abdullah çatlı ezikliğini bırakmalı artık.

türküyü söyleyen hüseyin uğurlu da mesir macunu mu yutmuş ne, adamın her yeri hareket hâlinde durmuyor.
Çatlı ile alakası olmayandır. Türküde '' Serçe vurmamış itin birisi'' deniliyor.

Çatlı ve serçe bile vurmamak ?
Günahım ney imiş, sor ite hele!
fena sayılmayacak bir halk ozan şarkısı şu videoda bağlamayı çalan adam çok iyi çalıyor.
https://youtu.be/_ZKVM3Cpc3M
Günahım neyimiş sor ite hele
Sen bizim köyün yollarından geç hele hele diye giden Aktroll'lere yolladığım Şarkı.
Doğu Perinçek'e yazılmış türkü. Sözler de uyuyor zaten.
https://kursadberkkan.net...-mi-yazdi-iste-gercekler/
Bir ara da bu modaydı. Duyunca kusma geliyor.
açığım neymiş sor hele hele, eli çatlamamış ayı irisi,
sen bizim köylerden geç hele hele...
kime yazıldığı konusunda çeşitli rivayetler olsa da (çatlı, süleyman demirel, ozan arif, doğu perinçek, arif sağ) çatlı ile alakasının olmadığı kesin olandır. türküde "ömür boyu serçe bile vurmamış" deniliyor.

çatlı ve ömür boyu serçe bile vurmamak?
"Ordu yıkacakmış ker hele hele" ifadesine de bakacak olursak, haliyle ozan arif de arif sağ da devlet içinde etkisi bulunan siyasi figürler olmadığına göre, geriye iki ihtimal demirel ve perinçek kalmakta.
"Eli çatlamamış ayı irisi" ibaresi de demirelin kilosuna uymakta.
güncel Önemli Başlıklar