bugün

Bu Türkiye ve türk insaninin son dönemlerde fazlasiyla benimsedigi felsefe bicimidir. sözlükte de buna rastlamak mümkün. belirli nedenlerden dolayi entry girmeme karari alan yazarlara karsi (bkz: 1 şubat 2012 sözlüğe entry girmeme eylemi) bahsi gecen sayfada "sikimde degil" "balon olur" "siklenmezsiniz" "ben dalgama bakarim" seklinde entry girilerek bu felsefeyi benimseyen kisileri tekrar tekrar görmekteyiz.

Elbette gerceklestirilecek olan kampanyaya katilma hakkina sahip olundugu kadar katilmama hakkinada sahiptir kisi. ancak bu diger katinlanlari belli basli sifatlarla itham etme hakkini elinde bulundurmayi saglamaz.

40 kisi eylemi gerceklestirecegini söylemesi üzerine, 20 kisi bos durmamis ve hemen karsi atak gerceklestirerek "bana dokunmayan yilan bin yasasin felsefesini" benimseyerek belki de sahip olduklari düsünce "ya ben katilsam ne katilmasam ne" olan, sonuca etki edemeyecegini düsündügünden dalgama bakarimi secmis. Ayni zihniyeti genel ve ara secimlerde de gördük. "aman benim oyumdan ne olcak" - yaa komutanlar icerde ama "banane ya ben memur oldum" - ögretmenler atanamiyor diyene "valla beni atadilar cok memnunum" gibi egoist yaklasimlar sergilendi. her kisi kendini önemsemeli evet. lakin cevresindekileri de unutmamali.

Söylemek istedigim katilmayan serefsizdir degil, bu sadece bir örnekti. genel anlamda bakis acisi cercevesinde degerlendirilmeli. aciklamak gerekirse;

Bu eyleme sebep olan uygulamalar karsisinda eyleme katilacak olanlarin, eyleme katilmayacak olanlara belli basli ithamlarda bulunmalari, en az maruz kaldiklari uygulamalar kadar haksizlik ve düsüncesizliktir. herkes kendi kararini kendi verir ve bunu dogru görür. buna mukabil katilmayacak olanlarin da katilacak olanlari farkli farkli sifatlarla nitelememeleri gerekmektedir.

Ama bunun neticesinde yarin birgün sana karsi sergilenen adaletsiz tutumu dillendirmek istersen iste o zaman "yalniz" kalirsin. sesini duyuramazsin.

Halk olarak bir kavga olur durup izlenir, aman simdi basimi belaya mi sokacam yesinler birbirlerini gibi. ertesi gün kendi kavga ettiginde ya da bir saldiriya ugradiginda ayni tepkiyi görmen karsisinda ulan su bakkalda ne serefsizmis bana orda 2 kisi daldilar adam oturmus seyrediyor dersin.

özet geciyim: ne ekersen onu bicersin.
her şeyden tırsan, girişimcilik ruhunu toprağa gömmüş, çiti dolaşırım felsefesi ile yaşayan antisosyal duyarsız insanlardır.
bencilliğin atasözü ile ifade edilmiş şeklidir.
kimseye bir zararı olmadığı gibi kimseye bir yararı da olmayan insanların felsefesi.
yahudilere ait felsefedir. 'bugün onun başına gelen, yarın benim başıma gelebilir, diye düşünmek ise erdemli olmanın bir gereğidir. o, yaşamasına izin verdiğin yılan yarın sana da dokunacak.
adi ve pislik insanların felsefesi olsa gerektir.