bugün

12 eylül cuntasından sonra yurdum insanının diline pelesenk olmuş sona yaklaşmayı hızlandıran önerme.
ortalıkta çok fazla yılanın dolanmaya başlamasına sebebiyet veren özlü söz.
keser doner sap doner gun gelir hesap doner sözünü düşünmeyen insanların sarfettigi söz.
nitekim hesap size döndüğünde yılanın hedefi siz olacaksınızdırdırdır...
Cem yılmaz'ın ünlü yapıtığı şerrrrrr refffsiz ve duyarsız insanların mentalitesi... sıra kendilerine gelince de kaplan kesilirler haaa... bi de...
insanları duyarsız ve bencil olmaya güdüleyen zarar, sözde atasözü..
bu gün bana yarın sana
(bkz: zarar atasözleri)
bu atasözünü söyleyen insanların neden yıl kelimesini söylemediğini bir türlü anlayamadığım atasözü
yılana,sokmadığı için allah senden razı olsun demek.

i-allah senden razı olsun yılan..
y-noldu abi hayırdır..tıssss?
i-ne bilim lan sokmadınya ondan dedim.
(bkz: bugun bana yarin sana)
her atasözü mantıklı değildir in kanıtı.
bana dokunmayan yazar bin yıl yaşasın olarak değiştirildiğinde bir beddua olarak algılanacak sözdür.
ekosistematik bakıldığında doğru, sosyolojik ve etik bakıldığında yanlış önermedir.
bana neciliğin zirvesidir bu söz. bana ne , bana ne, bana ne.
ama nazım hikmet der ki, ben yanmasam, sen yanmasan, biz yanmasak, nasıl çıkar karınlıklar aydınlığa.

allah'tan kurtuluş savaşında dedelerimiz, ninelerimiz yılanlara gerekeni yapmış. bazıları gibi bana dokunmayan yılan bin yaşasın dememiş.

unutma o yaşasın diye bıraktığın yılan bir gün seni can damarından sokar. ve senin gibilerde senin yardımına gelmez. geberir gidersin.
hangi ata bu saçmalığı söylemiş diye merak ettiren söz.
akp'nin iktidara gelmesini sağlayan zihniyet.
(bkz: bana dokunmayan seovi bin yaşasın).
Bin yıl yaşayan yılan görülmediği için ya yılanlar dokunmuştur ya da bu saçma temenni yaradan tarafından kaale alınmamıştır.
Duvardaki catlaktan bakan fare, çiftlik sahibi ile karisinin bir paket actiklarini gordu "Icinde yiyecek mi var?'" derken Bir baktı ki fare kapanı! Hemen bahceye kosup,
alarmi verdi : Evde kapan var! Evde kapan var!' Tavuk gidaklayip, kafayi kaldirdi ve,
'Bay fare", bu sizin icin ciddi bir sorun olsa da sahsen, beni ilgilendiren bir tarafi yok ne yazik ki!. Fare donup bu sefer domuzcuga, "Evde kapan var, evde kapan var"!
dedi. Domuzcuk konuyla ilgilendi ama, kendi hesabina 'Uzgunum bay fare, vah, vah
emin ol senin icin dua edecegim" dedi. Fare bu kez öküze yoneldi: "Evde kapan var!"
"Evde kapan var!" diye bagirdi nefes nefese. Öküz: 'Wow, Bay Fare, Senin icin uzuldum,
ama burnumu sokacagim bir sey degil.' dedi. E farenin de basini egip, gitmekten baska caresi kalmamisti... yalnizlik ve terkedilmislik hisleri icinde, fare kapani ile artik....tek basina basa cikmaya calisacakti!. O aksam evde, alisilmamis bir ses duyuldu. Sanki bir kapan, avinin uzerine kapanmisti. Sese kosan cifcinin karisi, karanlikta kapana, zehirli bir yilanın kuyrugu kaptirdigini gormemis. Yilan da onu isirmisti.. Ciftci karisini hastaneye kosturdu, Karisi eve atesli dondu. E atesli insana ne verilir? sicacik bir tavuk corbasi! Tavuk acilen pisirilmis! Ama kadin hala iyilesmiyormus es dost ahbap, gelince hasta ziyaretine, ciftci de sofraya domuzcugu cikarmak zorunda kalmis. Ama ciftcinin karisi iyilesmemis, ölmüs. Aman ne kalabalik gelmis cenazeye, ne kalabalık. Bu sefer de konuklari, doyurmak icin kesilen öküz olmus.... Fareye de olan biteni deliginin ardindan izlemek kalmis!....

Birimiz tehdit altindaysak, hepimiz risk altindayiz. Bu hayat denen yolculukta
Birlikte yol almaktayiz... Birbirimizi kollayip, guc ve guven paylasmaliyiz. HEPIMIZ, BiRBiRiMiZiN HALı TEZGAHINDA HAYATi öNEMI OLAN iPLIKLERiZ...HAYATLARIMIZ BiRLiKTE DOKUNUYOR.
manga'nın "dünyanın sonuna doğmuşum" şarkısında geçen atasözü.
insan evladınn en sefil ama en gerçek düşün yapısıdır... *
dokununca birşey olmuyor, sokması lazım. lakin bana sokmayan yılan bin yıl...dersen olmaz tabi. yine atalarımız haklı bak görüyo musun?
güncel Önemli Başlıklar