1. 82.
  Mahzuni'nin bu türküyü abdullah çatlı'ya yazdığını hâlâ iddia eden varsa iq'su tek haneli rakamdır.

  Ulan olum sözlerini de dinlemediniz hiç? Mahzuni bi zamanlar ülkücü müydü ki çatlı ona ''dönek'' desin? Mahzuni ''bir serçe bile vurmamış, beni vuracakmış bak it hele'' diyor türküde. Abdullah çatlı asala örgütünün beyin takımını tek tek öldürmüş birisi, devlet tarafından açıklanmış bir gerçek.

  Çok net belli ki bu türkü mahzuni gibi sol cenahta yer alan birisine yazılmış. Mahzuni kime yazdığını hiçbir zaman söylemedi.

  2 kuvvetli iddia var :

  1-1974 kıbrıs müdahalesi yapılınca mahzuni ve çevresindeki bazı solcular arasında tartışma çıkmış ve türkü 1974 yılında mahzuni tarafından o zaman yazılmış.

  2-mahzuni bir iddiaya da göre bu sözleri arif sağ'a yazmıştır. 2 alevi ozanın arası her daim açıktır zaten.

  Peki bu abdullah çatlı iddiası nerden çıktı?

  1978 yılında ankara ülkü ocakları başkanı abdullah çatlı mahzuni'nin ankaradaki bir konserini basmış ve konsere engel olmuş. Hatta olay anında abdullah çatlı mahzuni'yi vurmaya kalkmış ama araya girenler engel olmuş. Abdullah çatlı ile aşık mahzuni şerif arasındaki olay budur, hatta mahzuni'nin bu olayı unutmadığı ve türkülerinde bazı sert sözleri abdullah çatlı'ya söylediği konuşulur hep.

  Türküye dönersek; kimse inkar edemez ki bu sözler efsane bir ayardır. Kazak abdal'ın eşeği saldım çayıra isimli türküsü ve bu türkü hiciv konusunda büyük örnektir.

  Demek ki neymiş? Ozanların diline düşmeyecekmişsin, itin kıçına sokarlarmış çünkü ozanların silahı sazıdır, sözüdür.

  solcular da şu abdullah çatlı ezikliğini bırakmalı artık.

  türküyü söyleyen hüseyin uğurlu da macunu mu yutmuş ne, adamın her yeri hareket hâlinde durmuyor.
  ... katmerli hedonist