bugün

Bir hava durumu klasiğidir. Bu soğuk hava hep bu yönden gelir. Türkiye'nin biraz daha soğuyacağını gösterir. bundan daha tehlikelisi de vardır. (bkz: Sibirya dan gelen soğuk hava)
coğrafik durumumuz itibariyle kışın maruz kaldığımız sevilmeyen hava durumu. ancak sanırım geçen kış bir gitti bir daha da geri gelmeyecek.
dalgası ile dolaşan hava tipi.
yıllardır tv ve radyo haberlerinde duyduğumuz bir repliktir. öyle ki bu replik yüzünden balkanlardan nefret edenler mevcuttur. çünkü balkanların türkiye'ye soğuk hava yolladığını düşünürler.
(bkz: cebimdeki kelimeler)
hiç hayrınını göremediğimiz için ülkemizde istenmeyen gelin sinem muamelesi gören hava.
bu kışın çokça görmek istediğimiz havadır.
yağışlı havayla birlikte, o diyar senin bu diyar benim dolaşıp duran havadır. leyleği havada görmüş gibidir bu ikisi. hiç durmazlar. genellikle balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı hava olarak, birlikte anılırlar.

meteoroloji literatüründe bunları zorlayabilecek tek rakipleri vardır:
(bkz: alçak basınç ve namussuz cephe sistemleri)
(bkz: televizyondan gelen sevinç hava dalgası)
barajarlımızın tam da kurumasına yakın gelen,sevince boğan haberdir. yamulmuyorsam sadece dünkü yağışla istanbul barajlarına 12 günlük yağış dolmuştur.*
sıcaktan yanıp kavrulup susuzluktan öleceğime donarak ölmeyi tercih ederim...
(bkz: yine mi lan)
yıl 2034. türkiye balkan ülkelerine savas acmistir. sebep; söz konusu ülkelerin türkiye'ye sürekli soguk hava göndermesi!..
hoş gelmiş, altıncı nesil soğuk hava.*
pazartesi geleceği söylenen hava.
merakla bekliyoruz efenim.
ne soğukmuş kardeşim sürekli geliyor hiç bitmek bilmiyor.
(bkz: alçak basınç balkanlara geri dön)
bu sözlüğe baş parmağını kaldıran, çizgi film çocuk resmi yükleyen yazar.
(bkz: balkanlardan gelen soğuk hava dalgası)
kıymetini bilemediğimiz havadır.

yanıyoruz rüzgar reyiz.
özlediğimiz havadır.
ne kadar özlenmiş olan soğuk hava dalgasıdır.
artık türkiyeye gelmekten sıkılan hava dalgasısıdr.Bu sene gelmeyeceğim diye haber yollamış
Hiç gelmemesi gereken havadır. Sıcak iyidir gerisi bahane.
efendim geldi, gördüm, bildiriyorum,

lapa lapa kar yağıyor, bademler, erikler, şeftaliler çiçekte, leylekler geldi, sümbüller açtı.
(bkz: balkanlara pimapen yaptırmak)
yurda kapıkuleden pasaportsuz giriş yapmış. ulan soğuk hava bile bizim ülkeye vizesiz giriyor bize hep vize hep vize.