1. 1.
  yönetmenliğini nejat okçugil, senaristliğini safa önal ın yaptığı 1973 tarihli yeşilcam filmi.

  filmin basrollerinde sadri alışık ve feri cansel oynamıştır...
  1 ... gonul diyorum akil diyorlar
 2. 2.
  filmde sadri alışık * ve feri cansel * dışında diğer rolleri muzaffer tema * mualla sürer * oynamışlardır. çevresince çok sevilen osman *, kirli işlere bulaşmış abisi * ve elindeki kolye yüzünden peşinde mafya olan meral * etrafında şekillenen olayların anlatıldığı güzel bir yeşilçam filmidir.

  sadri alışık'ın annesi rolünde mualla sürer şahane bir performans sergilemiştir. kendisine baktığı halde osman'dan * nefret eder gibi davranan bunun yanında zengin ama hayırsız oğlu zekeriya'yı * seven dırdırcı anne rolünde gerçekten izlenmeye değer bir oyunculuk sergilemiştir.

  bunlar dışında filmde akılda kalıcı olan sanıyorum nubar terziyan'ın mahallede mafya tarafından dövülen osman'a yardım toplama adına more osman'ı dövüyorlar demesidir. nubar terziyan'ın bu lafı çocukluğumuzda bizim mahallede bir ara dilimize pelesenk olmuştu. gerçi bizim mahalle ve çocukluğumuz sabıkalıdır itibar etmeyiniz (bkz: #3565938)
  3 ... akustikcinayet
 3. 3.
  Osman: Hanım kız müşkül durumda, can derdinde. insaniyet namına birkaç gün barındıracağız, sonra da selametle uğurlayacağız.
  Annesi: Çocuk mu kandırıyorsun sen? O eteği rüzgarlı karı ancak 4 kolluyla çıkar bu evden.

  filmdeki diğer ilginç sözler şöyledir:

  Lağım çiçeği karı, Eteği rüzgârlı yelloz karı, Kokulu apteshane ibriği.

  sadri alışık ve mualla sürer nur içinde yatsın.
  1 ... peizerat
 4. 4.
  bu akşam planet türk'te denk gelip izlediğim bir feri cansel- sadri alışık filmi.

  filmde fethullah (nubar terziyan) ile dertleşen osman'ın, "allah'ın çok, insanın az olduğu yere gidiyorum" sözü oldukça enteresan.
  ... tosovale