bugün

tipik bir kavga başlatma cümlesi.
bir itiraf sahnesi de olabilir.
bir asılma sahnesi de olabilir.
karşı cinse açılmak için söylenmişse,yanlış bir söylem olduğu açıktır.
kavga sonu anlaşmaya çalışma cümlesi de olabilir.
artık asılma zamanları geçmiştir. Erkek dişiye yeterince asılmıştır ve işte o an !
+ baksana seninle bir şey konusucam.
- hangi pozisyonda?
(bkz: ütopya)
benzer bir cümle kullanılmıştır , karşı cinsin cevabı da en az yaklaşım kadar yanlıştır .

5 yıl kadar önce,uzuncadır bir kızla kesişen ve bundan karşılık da gören chewezingeer açılmaya karar vermiştir . allem edip kallem edip harekete geçmenin yollarını aramaktadır . ve şöyle rezil bir diyalog gerçekleşir :

- pardon 5 dakika konuşabilir miyiz? *
- olmaz sınavım var . * * *
(bkz: seninle arkadaş olmaya karar verdim) diye devam eden cümledir.
karşıdaki kişinin size karşı yaptığı bi yamuk olmuştur.sinirlenmişinizdir.önce kafanızda bu kişiyle nasıl bir kouşma yapacağınızı planlarsınız bunun akabinde işe koyulursunuz.
bu kişiyi görürsünüz ve şöyle lafa başlarsınız:
baksana bi senle bişey konuşçam,geçen gün sen benim hakkımda...
barındırdığı "baksana" kelimesinden ötürü kaba gözüken cümle. asılmak, arkadaşlık kurmak için kullanılması pek tavsiye edilmez. yalnız sitem etmek için birebirdir.
(bkz: abi seviyorsan git konuş bence)nin bir uygulaması da olabilir.
mesele kiminle konuşacağın değil yeğen, mesele ne konuşacağındır.
sonrasında her yerin toz duman olacağı cümle.
"ben senin babanım" şeklinde devam etmesine eski türk filmlerinden aşina olduğumuz replik.
bir kızla tanışmak için söylenen cümle ya da uydurulan cümle diyelim.
Kavgaya giriş cümlesidir. Yaygın olarak kullanılır.
ayrılma cümlesidir. Yıllarca asla eskimeyen başlangıç sözlerinden biridir.
baksana ne aldım, bak sana ne aldım...
karşıdan gelecek ilk tepkinin (bkz: indir o elini) olmasına yol açacak cümledir.
ortam nasıl olursa olsun kişiye anında gerginlik veren, son birkaç saatte hatta son birkaç günde yaptıklarını hızlıca gözden geçirmesine sebep olan cümle.
tipik kavga cümlesi değildir. tipik kavga cümlesi, şişt baksana! diyerek başlar.
insanların bakmadan anlayamadığı gerçeğini açıklar, ayrıca genelde ne? cevabı alınır.

gereksiz ayrıntı; bak bi - he?, baksana - ne?, bakarmısın - efendim, bakabilirmisiniz - buyurun, bana bakamayacak kadar meşgulmüsünüz? - bakıyorum canım, yüzünü dönermisin şekerim - aa yeter gaymisin?
(bkz: bağa mı dedin)
(bkz: bağa)
genellikle korkutan cümledir. ulan kötü bir şey mi söyleyecek acaba diye..