bugün

sozcuk anlami olarak incelersek eger:

bakmak : bakisi bir sey uzerine cevirmek
gormek : goz yardimiyla bir seyin varligini algilamak.

bir ornekle pekistirelim, mesela alisveriste cikolata reyonuna geldiniz, bi markayi ariyorsunuz diyelim. once raflara bakiniyorsunuz sonra x markasinin 2. rafta oldugunu gorup onu almak icin hamle yapiyorsunuz. bakmakla gormek arasindaki fark budur iste * *
geometri sorusuna herkes bakabilir ama sadece seçilmiş insanlar görebilir. *
bakan kör bu başlığa cuk oturan bir sözcük.
bir erkeğin her an yaptığı fakat bir bayan tarafından hiç bir zaman anlaşılamayacak hadisedir.

bir erkeğin gözü her zaman karşıdan gelen güzel bir bayana takılır, fakat işte bu noktada bakmak ile görmek arasındaki fark ortaya çıkar.

gören erkek: karşıdan gelen güzel bayanı uzaktan farketmiştir, tam anlamıyla süzmekte ve her karesini incelemektedir. kafasında başka hiçbir düşünce yoktur ve beyninin tüm derinlikleri karşıdan gelen bayan ile dolar.

bakan erkek: kafasında bin türlü şey vardır, belki evdeki problemler, belki işteki problemler, belki bir matematik sorusu, belki arkadaşına söyleyeceği bir yalan, belki para hesabı vs. o sırada karşıdan gelen güzel bayana gayriihtiyari bakar. daha sonra sorsanız hatırlamaz bile, ama gözler tamamen kontrolsüz bir şekilde yandan geçen bayanı izler, takip eder menzilden çıkana kadar.

işte bu iki örnek sayesinde bakmak ile görmek arasındaki fark anlaşılır. ammavelakin bu farkı bir bayan anlamaz. bu durumla karşılaşan bir bayan, erkeğin her zaman gördüğünü, karşıdaki güzel bayanın içine düştüğünü sanır. yanılır.
daum la mourinho arasındaki fark gibidir. biri bakar biri görür.
bakmak çok fazla akıl yürütmeksizin gözleri istenilen noktaya yöneltmektir. görmek ise bu noktada gerekli şeyleri analiz etmektir.
örneğin, bi çok kişinin başına gelir; kişi saati merak ederek saate bakar fakat az sonra saatin kaç olduğunu görmediğini anlayarak tekrar bakar.
örnek vermek gerekirse; *koşa koşa gidersin kafanı kaldırır yukarı bakarsın o da camdan sana bakar.* *koşa koşa gidersin kafanı kaldırırsın yukarı bakarsın babası da sana bakar işte o an dünyanın kaç bucak olduğunu görürsün.*

görüldüğü üzere bakma ile görmek arasındaki fark dayak çıkıyor.
görmek; gözün, doğal ve istemdışı olan bir hareketi olabilir.
bakmak; akla ve iradeye sahip olan canlıların, diğer bir canlı veya cisim üzerine kararlı bir şekilde gözlerini dikmesi olabilir.
ya da tam tersi.
görmek baktığınız seyin beyin tarafından yorumlanmasıdır.göz bakar beyin görür.
(bkz: bakmakla görmek arasındaki yedi farkı bulun)
bakmak beyin tarafından kontrol edilen bilinçli bir davranış,görmek ise omurilik tarafından kontrol edilen bilinçsiz bir davranıştır.
(bkz: gösterip vermemek)
denek olarak sözlük yazarlarını kullanan başlık. şu kadar kişi baktı başlığa ama birkaçı gördü yanlış yazımı gibi istatistiksel bir sonuç elde edilmiştir.
(bkz: geometri)
(bkz: geometri)
bakan görüldüğünü genellikle farketmez, gören genellikle kendisine bakılmasa bile bakanları farkeder.cemal süreya bile adından bi harfi çıkarıp atmıştır, ayrıca bu da göz önünde bulundurulmalıdır.
bakmak boşdur ama hoştur çoğu zaman, görmek gerçektir.
hatırlamaktır.
anlamaktır.
(bkz: i see death people)
bakmak ilgilenmemek; görmek ilgilenmek, fark etmektir.
(bkz: bakmakla görmek aynı şey değil)
(bkz: göz baktığı yeri görür)
bakmak sadece gözün görüş açısının bir yöne çevrilmesidir. ama görmek gözün bakış açısı içerisinde kalan herşeyi incelemek anlamaya çalışmak ilgilenmektir. erkekler sadece bakarlar o yüzden bakışlarına güvenmemek gerekir. ama kadınlar bakmakla kalmaz görürler .
aynı manzaraya bakanların farklı şeyler görmesi, algıda seçicilik, farkındalık...
- hıdır abi dün benim karı bana bakıyorsun ama göremiyorsun dedi. kızdım bende, nasıl öyle birşey olabilir dedim.
+ az bile söylemiş, duyuyor ama işitemiyorsun da.
- iki dakka derdimi paylaşim dedim sıçtın ağzıma be hıdır abi?
+ senin saçlarda dökülüyor be remzi. bioxcin denedin mi?
- hamunğaa goimm seninn!!
+ anlamadım
- benim alnım geniş, alnımmmm!!
güncel Önemli Başlıklar