bugün

niye olduğunu anlamadığım durum. belki müşterinin çekindiğini düşünüp sarıyordur ama müşteriye sorması gerekmez midir? regl olmak sağlık belirtisi değil midir? niye insan regl olmaktan utansındır? gibi soruları da akla getiren hadise.
+bi orkid lütfen

-sarim mi elde mi yiceksin?

+allah belanı versin!!
bakkalın pede rakı muamelesi yaptığı eylem. aslında gayet normal bir alışveriştir ama bakkal hızını alamayıp pakedi siyah poşede de koyar.
"hayır isterken utanıp rahatsız olmadım da poşede koyarkenmi çekincem" diye sordurtan hede.
müşterinin sokağa çıkınca "aa bu kızın/adamın kızının dünyası birbirne karışmış, ruh hali darmadağın olmuş*!!" kelamlarına önlem olmak adına kendini feda eden bir bakkalın cefakarca yaptığı bir hareket.*
+ooo tahsin abi getir abi getir bizden mi saklıyorsun?

-yaa yok şey bizim hanıma götü..

+karıyla kızla içilir mi be abi? ..ver şunu bana da şurda erkek erkeğe kadeh tokuşturalım be abi

paket açılır;

+tahsin abi buy..

-abinin ta..!!
karşısındaki insanın haline göre en iyi işi yapan bakkaldır. zira ped isteyen insan biraz utanır,sıkılır öyle söyler. eh bu durumda bakkalın yapcak bişeyi kalmamıstır günü geçmiş gazetelerin emlak,ekonomi gibi sayfalarına* sarılır. oysa bakkaldan ped istiyen kişimiz reklamlarda olduğu gibi bıcır bıcır bi genç kız olup 'bakkal amca bana bi ped 2de ekmek annem deftere yazsın dedi' diyen biri olsa adam niye bu kadar uğrassın.
her iki reklamdan birinin ped reklamı olmasıyla, çocuk da yaparım kariyer de modundaki hatunlarda utanma sıkılma kalmamasıyla geçerliliğı pek kalmayan durumdur. ha erkek ped alıyorsa o ayrı.. *
(bkz: paket mi burda mı)
kibarca soruldugu zaman götte patlayabilecek...

- bir orkid alabilir miyim?
- bir dene bakalım??
- oha!!gazete ile mi?

vahşice soruldugu zaman ise istenilen cevabın rahatça alınabileceği hadise..

- orkid ver atlarım ebene!!
- sarıyorum abi!!
- ebene sar ulan!!
(bkz: bakkalda beş evde onbeş)
(bkz: orkidi Daily News veya The Guardiana sarmak)
ulkemızde adet görmenın hala tabu olarak kaldıgının göstergesıdır. (bkz: sevmem senı de sevmem)
(bkz: erkek çocuklarını ped almaya göndermek)
orkid reklamı çıktığında televizyonu gazeteyle kaplayan bakkal amcadır aynı zamanda. alışkanlık ne yaparsın.
kese kağıdı kururken gazeteye sarması abestir. * *
gazete yerine penguen sayfaları kullandığı taktirde bakkalın ped satışlarında patlama yaşanacağı muhtemeldir.

(bkz: gülmekten altına işemek)
+Bana bi orkid verirmisin ?
-Abla elde gaste kalmadi valla saramicam
+Tamam canim ne önemi var
-Olurmu abla... Hasan olum, ablanla git yolda köpek neyin dadanirsa musallat ol*
mutaassıp bakkaldır. aslında orkid falan da satmak istemez ama ekmek parası deyip içi sızlayarak satar.
sarılan gazetenin bulvar olması ayrı bir tezatlığı gündeme getirecek olan bakkal davranışı.
utangaç bakkal amca.**
kendisi utanmaz aslında,alışmıştır çünkü..müşterisini düşünür..şimdi koyacak o şeffaf poşetlere yolda giderken herkes görecek ya..ayıp sanki..anormal sanki..
yigidin mali meydandadir diye düşünen orkid bayanlarının karşı çıkacağı eylemdir. efenim ne güzel kanıyoz niye bunu kapamaya çalışıyoz ki?! diye de devamı gelebilir. efendim bunun saklanmasının çağdaşlıkla modernlikle alakası olduğunu düşünmemekteyim. ne olursa olsun özel bir durumdur adet. göğsünü gere gere adet olamazsın sünnet olur gibi. ataerkil toplum geyiği yapmanin geregi de yok bu durumda, kadinlara özgü bir durum olduğu için alan bayan utanmasin diye yapilmiş eylemdir gazeteye sarmak. şahsen marketten aldığım zaman ben de 2 poşete koyuyorum, çünkü poşetin içinde ped paketi gören ergenlerin kuku görmüş gibi sırıtarak baktığı bir gerçektir. ama büyüyünce bakmazlar, çünkü o durumun onlar açısından daha beter olduğu gerçeğiyle karşılaşırlar.
(bkz: emanet gazetede abla)
regl olmanın utanç verici bir durum olduğunu sanan düz beyinli insan modelinin tavrı..