bugün

o zaman kapalı kızların tamamı anasına babasına ne der?
bakire olana kırmızı kuşak takmak kadar saçmadır. böyle saçma adetler de umarım ortadan kalkar tez zamanda.
sahtecilik ve kandırma suçundan ceza yemeyi gerektirmeli.
kırmızı kuşak bekaretin göstergesi değildir. Türklerin orta asya'dan anadolu'ya taşıdıkları bir şaman adetidir. manası ise ön türkçe'de albız veyahut ve albastı denen kötü ruhu o evlilikten uzak tutmaktır. öyle her okuduğunuza her duyduğunuza körü körüne inanmayın.
ben acikcasi kisa zaman önce ögrendim o kirmizi kusagin anlaminin ne oldugunu keske de bilmeseydim. ne asagilik bir gelenek. bilemiyorum Türklerden mi gelen birsey yoksa islam´in etkisiyle mi ancak sebebi ne olursa olsun bu kadini metalastirmaktir; yav bize ne milletin cinsel hayatindan, bize nee

biri de demis bu sahtekarliktir, napsin o kiz ailesinden dayak mi yesin ha

su bekarete harcadigimiz zamani ilime ayirmis olsaydik ucmustu bu medeniyet. beyin israfi gercekten
tekvandocu olduğunu gösterir.o kuşağın bir ilerisi siyah kuşak ona göre.
bide çarşaf gösteriyorlarmış. o kanı görmeden bağlamıyorlarmış. hatta çarşafı asmak da gelenekmiş. gelin balkona asıp herkese gösteriyormuş. bakın dün sikiştim bu da benim kanım diye.
geleneklerinin aslında hepsinin koca bir iğrençlik olması.
bekaret testi sonrası uygulanan gelenek.
Yahu hepsi tiras bunlarin kirmizi kusak bekareti falan temsil etmez.
Eski turklerde ve orta asya medeniyetlerinde kirmizinin anlami baskadir. Saflik, temizlik, bolluk, bereket anlamlari vardir. Eskiden yapilan dugunlerde gelinlikler de komple kirmizidir hatta. Beyaz gelinlik tam anlamiyla yayginlasmadan once 1960-70 li yillara kadar anadolunun bircol koylerinde falan hala boyleydi.
Ama zamanla beyaz gelinlik yayginlastikca ve koyden kente goc cogaldikca kendi geleneksel gelinlik rengimizi ve tasidigi anlamlari(saflik, temizlik, bolluk, bereket) temsilen kirmizi kurdele uygulamasi baslamistir.
Bu da zaman icerisinde erozyona ugratilip saflik, temizlik olarak basitlesip, daha sonra da sapik zihinler tarafindan bekaret olarak evrilmistir. Bu son hali malesef kemiklesip zihinlere kazinmistir.
Asil anlami yeni evlenen ciftin safligidir, dogacak yavrularinin masumiyetidir, bolluk, bereket ve mutluluk umududur. Bekaretle uzaktan yakindan ilgisi yoktur.
Sapkin zihinlere inat baglayin kirmizi kusaklarinizi gelin kizlar!.. ama anlamini bilerek ve gururla baglayin.
Sizin bekaretinizle alakasi yok bunun.
De hayde! mutlulugunuz daim olsun bre!
Ülke yönetimi adeta kafaya huni takmışcasına durumda siz hala nelerin derdindesiniz.
Gelinde sahteciliğe girer. Evet.
Gelinin gönlü olsun damatta rencide olmasın akrabalarına karşı diye yapılan eylem bence bir sakıncası yok yapabilirler.
ilk defa evleniyor olmak önemli.
kırmızı kuşak yasaklansın. o ne la öyle, alan memnunsa bunu ispata ne gerek var? kanlı mendil olayı var bir de, rezalet. tüm akrabalar toplanır oda kapısının dışında, size ne orospu çocukları?
işte bunlar hep pagan.
Geleneklerde yeni düzenlemeye gidilebilir ve mavi kuşak takılarak kimin ne olduğu ortaya da çıkarılabilir.
Turk kulturunde kirmizi kusak takmanin bekaretle alakali oldugunu kim soyledi size gerizekalilar? Bunun manasi albasti ya da albiz denilen kotu ruhlari yeni kurulan yuvadan uzak tutmaktir.
kUŞAK BiR TÜRLÜ TUTMAZSA ANLAYIN Ki DAMAT EFSUNLU VE KALP GÖZÜYLE GÖREN BiRiDiR. Ona böyle hileler hurdalar sökmez abla.