bugün

fikra anlatılırken ilk cumleden sonra gelen laftır.. hani ugrastirma diye.. kardesim susta anlat bakalım biliyor muyum bilmiyor muyum denesi gelen durum.. (bkz: adamin biri)
fıkranın giriş gelişme ve sonuç bölümlerinden önceayrı ayrı üç kez sorulan saçma soru.
karşındakine birşey anlatma durumuna girmeden önce o insanı uyarı mahiyetindeki ve kendini bilgilendirme amaçlı soru tadında cümle
(bkz: bak biliyorsan anlatmayim)
-ingliz, fransız, alman bi de temel, bak biliyosan anlatmayim.
+ya hacı fıkranın daha girizgahındasın nerden bileyim bilip bilmediğimi.
-iyi iyi bağarma, neyse bunlar trene binmiş,bak biliyosan anlatmayim.
+ee anlatmaya devam et
-neyse işte tren hareket etmiş, ya sen biliyo gibi bakıyosun anlatmıyom ben.
+la havle vela kuvvet illa billa alluhil azim.
çoğu kişinin bilse bile karşısındakine ayıp olmasın diyerek "bilmiyorum abi, anlatsana" cevabını verdiği sorudur. daha sonra ise fıkranın sonunda ayıp olmasın diye nasıl gülüneceği düşünülmeye başlanır.
cem yılmaz'ın bize farkettirdiği söz öbeği
fıkra anlatmak konusunda beceriksiz olan kişilerin, fıkra anlatırken kurdukları ortak cümledir. fıkrayı anlatan kişi, anlattığı fıkranın çevresindeki kişilerce bilinmesinden korkup etrafındakilere sık sık "bak biliyorsan anlatmayayım" önerisinde bulunur. bu cümleyi sık kullanan kişi, anlattığı fıkraya önceden çok gülmüşse, kendisi de etrafta anlatmaya çalışır ve karşısındakilerden yeterli reaksiyonu alamazsa "ya ben anlattım komik olmadı şimdi, siz bunu bir de bizim x'ten dinleyin, gülmekten ölürsünüz" şeklinde sahte bahaneler uydurmaktan da çekinmez.
özgüveni olmayan anlatıcının en çok kullandığı laftır.
"bana komik geliyor ama ya gülmezlerse.yeni yeni olmaya başlayan karizmamda çizilir"diye geçirirler içlerinden.
(bkz: bilenler bilmeyenlere anlatsin)
bu laf ne kadar iğrençse lafı anlatıp karşıdakinin sen anlatınca olmadı yaa demesi kadar iğrenç olmayan cümle.