1. .
  Bakırköy Oyuncuları 1987 yılında izzet Ünver Lisesi Tiyatro Kolu'nun bir grup oyuncusu tarafından Cem Yalın öncülüğünde kuruldu. 1980 yılından beri lisede tiyatro yapan öğrenci oyuncular, giderek daha geniş bir amatör çalışmanın ihtiyacını duydular. Bir kurumun çemberinden kurtulup bağımsız bir tiyatro olmanın ihtiyacını... Bu ihtiyacın kökeninde Türkiye'de o dönemde yükselmekte olan amatör-muhalif tiyatro söyleminin içinde daha özgürce yer alma düşüncesi yatıyordu. Böyle bir özgür ve araştırıcı, kaynaklara yönelik çalışmalar bir resmi kurum içinde, hele bir lise tiyatrosunda mümkün değildi.

  Bakırköy Oyuncuları'nın 1987'deki ilk oyunları Jean Genet'in "Hizmetçiler"i ve Cem Yalın'ın "Savaş Bitti" si oldu.

  Yıllar içinde kendine bir üslup ve dil oluşturan tiyatro grubuna birçok oyuncu dahil oldu, birçoğu da ayrıldı. Bakırköy Oyuncuları diğer grupların aksine değişik oyuncularla çalışmaya kapılarını her zaman açık tutmuş bir grup. Ancak oluşturduğu anlatım ve sahneleme dilini bugüne kadar korumayı başardı. Bu oyuncuların bir kısmı Cem Yalın’ın yönettiği kurslardan ilk kez tiyatroya bulaşmış kişilerden oluşurken daha önce başka gruplarda tiyatro yapmış olan konuk oyuncularla da çalışıldı.

  Grup 24 Ocak 1999 tarihinde önemli bir kayba uğradı. Grubun kurucusu, yazarı ve yönetmeni Cem Yalın, son oyunu olan "Kapı Çalınıyor" un provaları sırasında, mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düştü. O'nun ölümünden sonra öğrencileri oyunlar üretmeye devam ederek grubun devamını sağladılar.
  (bkz: http://bakirkoyoyunculari.googlepages.com/)
  2 ... iremim