bugün

Gül yada papatya şeklinde çizene sevinmeyeceğim gibi böcek gibi çizene de üzülmedim.Ottoman bugs isimli eseri ile hakaret ettiğini düşünenler benim için art niyetlinin en önde flama taşıyanıdır.
kendi annesi sanırım böceğe benzediğinden böcek obsesyonu üzerine bina ettiği ''hastalıklı osmanlı sanrıları'' nı sanki sanat eseriymişcesine dikkat çekmek amacı ile ortalığa pisleyen, kın kanatlılar coleoptera grubunun alt türü olan aphodiinae'nin üyesidir.

eğer sanat diyorsa, varsa 6 okka taşşak atatürk ü de böcek olarak tasvir etsinde görelim...
(bkz: adamın götünden kan alırlar kamil kan)
türünün en iyisi diye sıfatlandırabiliriz.
"Böcekler canlılık zincirinin en faydalı ve hayati öğeleridir. Ölçü tiksinçlıkse hiçbir böcek türünün kurbanlarının kadınlarına tecavüz etmediği ve çocuklarını diri diri gömmediği ve düşmanlarına zevk için işkence etmediği bir dünyada insanoğlu tüm bunları büyük bir vicdan rahatlığıyla yapabilen bir varlık olarak çok daha tiksinçtir diye düşünüyorum. Savaşlarda birbirimize yaptıklarımızı hatırlayalım, en zehirli böcekten çok daha zehirli değil mi bizim bombalarımızın zehiri? Yaratılan her mahluğun faydalı olduğuna inanmış dinsel görüşler bile benim savımı destekler gibi. Hiçbir kutsal kitapta böceklerin faydasızlığı ile ilgili bir tek ifade bulamazsınız. Bence insanoğlunun böceklere olan düşmanlığının kökeninde bir gün öldüğünde onlar tarafından yenilecek olduğunun bilgisi ve korkusu yatıyor. Bir de böceklerin mi daha çok insan, insanların mı daha çok böcek öldürdüğünü düşünecek olursak, kimin daha bencil bir vahşet taşıdığı ortaya çıkar. insanoğlunun mu tarihi daha karanlıktır yoksa böceklerinki mi sizce?"

4 Ocak 2011, Radikal Gazetesi, Burcu Aktaş'ın Bahadır Baruter'le yapmış olduğu röportajdan alınmış bir Baruter bölümü.
islama ve müslümanlara hakaret eden, adını sanını bilmez ve beni entere etmezken, kendini bana bile tanıtmayı başarmış birisi.
son çizdiği karikatür hem komik değil hem de resmen islam'a hakaret içeriyor. buna benzer bir karikatürü abd'de hristiyanlar için çizse orada da tepki alır. normalde penguen dergisini okuyan bir insan olarak bundan sonra tepkimi kor; bu dergiyi almam ve okumam.
sınırı aşandır. penguen'in sonunu hazırladığı da gerçektir yaptığı açıklamayla.
her zaman güldürmeyi başarabilen karikatürist. tartışma konusu olan karikatürü de tam olarak kendi tarzını yansıtmaktadır.
ateisttir ve düşüncelerini yazmıştır. kimsenin karışmaya hakkı yok. sonuna kadar da arkasındayız.

çıkıp orada burada ateizm hakkında "hastalıklı düşünce" dediğinizde suç olmuyor da şimdi mi oluyor? bırakın bu işleri. limon falan satın. kârlı ve nostaljik bir iş hem.
Bir müslüman nasıl allaha inanmakta, atesistlerin cehennemlik olduğunu düşünmekte ise, bir ataist de tanrı varlığını red edebilir ve din kitaplarının yalan olduğunu düşünebilir. Bu bir hakaret değildir, inançsızlıktır. inanmak haksa, inançsızlık da haktır. Tanrı birdir demek hakaret değilse, tanrı yoktur demek de hakaret değildir. Dinler doğruyu söyler demek hakaret değilse, dinler yalandır demek de hakaret değildir.

Mesele, zorla başkasına din empoze etmektir. Baruter kimseye zorla ataist ol dememiştir. Fikrini beyan etmiştir. Baskı yok, zorlama yok. Namaz kılmadı diye kimse kırbaçlanmamıştır, kimse evlilik dışı ilişkiye girdi diye taşlanmamamıştır. Kimse dünya yuvarlak dediği için engizisyonda yargılanmamaıştır. Adam sadece kendi inancını ifade etmiştir. Buna tahammül edemiyorsanız gün gelir size gavur ezan okumayı yasaklar, kelimeyi şahadet getirene zulmeder.

Baruter'e küferenin, cahiliye dönemindeki allahsızlardan farkı yoktur. Herkezin dini kendinedir.
eleştirilecek tek noktası fatih solmaz'ın kötü espirilerini çizmesidir. çizerliği on numaradır, fikirlerine de saygı duyulması gerekir. başka ülkede olsa da vinci'yi salvador dali'yi üst üste koyardı ama biz linç ederiz allah yok dedi diye.
son karikatürü ile facebook hayran sayfasında hayranlarınca anası ve ebesine selam çakılan çizerdir.
severleri olarak desteklediğimiz en büyük çizer kimse.
(bkz: adam danimarkalı beyler)
yaptığı islam hakkındaki espriler kendisi tarafından yapılmamıştır. kendisi çizmiştir. esprileri fatih solmaz vermektedir.
ha çizmeseymiş neden çizmiş , yarak versen yarak mı çizecek diyorsan orasını bilemem.. yıllardır mizah dergisi okumama rağmen ben de uyuz oldum en son yaptıklarına.
hükümeti eleştirirsin,başbakanı eleştirirsin, muhalefeti eleştirirsin, orduyu eleştirirsin ama kutsal ile dalga geçilmez aga.
hadi ince bi espri çizilir , olur kimseyi üzmeden ama bu şekilde olmaz.. ayıptır.
kendisinin ''allah yok, din yalan'' veya ''allah yök, din yalar'' alt metinli karikatürü hiç sikimde olmadı.

bir italyan kız arkadaşım vardı, teröristler müslüman dedi, delice sevsem de düşüncesini doğru bir yola koyana kadar kafasının etini yedim. ona benim toprağımda herkes müslüman ve biz bu değiliz dedim. ona bu cümleyi ezberlettim.

danimarkalılar çıkıp alenen hz.muhammed'e hakaret ettiler, ana avrat küfrettim sadece. çünkü onların yaptığının diğer mankafalılardan bir farkı yoktu ve nasıl ki müslüman toplumun ciğerini biliyorsam hristiyan toplumun da ciğerini biliyordum, götünün deliğine kadar kimin ne bok olduğunu biliyordum çünkü insanın ne olduğunu biliyordum.

insanın ne olduğunu bildiğim gibi dolaylı olarak dinin, paranın, ideolojilerin, insan haklarının, sömürülmenin, sömürmenin, materyalizmin ve kaderciliğin de ne olduğunu biliyordum... bilmek zorunda bırakıldım açıkçası.

bu duruma düşmeyip hayatını mutlu mesut geçiren ve bana gızıl gomonist, kafir, terörist, anarşik diyebilecek ama aslında özünde iyi olan ama dünyanın ve insanın sefil yapısının çok zor duruma düşürdüğü ve beni anlaması için her engeli koyduğu 1000 kişi bulabilirim.

facebook'ta mı? kesin bulurum.

ama sorun şurda;

gördüm, geçirdim... okudum, yazdım... dua ettim, lanet ettim... baştım, ayak oldum vs.

ben sokakta bir kızın türbanla dolaşmasının yanlış bir tarafı olmadığını öğrendim.

ben insanlara saygı göstermeyi öğrendim.

ben dinlemeyi ve kendimi ifade etmeyi öğrendim.

peki sokakta türbanla dolaşan kız benim neden onun istediği şeyi düşünmek zorunda olmadığımı öğrenemedi?

neden bu ülkede andrea santoro öldürüldü?

veya neden bu ülkede sırtına allah adını kazıtacak şekilde allah hayranı, sufizm'e gönül vermiş bir adam öldürüldü?

ben gelişirken neden onlar aynı kaldı?

ben anlatırken neden onlar da anlatmaya kalktı?

---

''allah yoktur, din yalan'' demek tamamiyle özgürlüktür.

tıpkı birilerinin çıkıp da bana hiç sormadan, hiç sen ne diyorsun demeden, hiç düşünmeme, öğrenmeme izin vermeden beni müslüman ilan etmesi gibi.

şimdi bu noktada gerçekle yüzleşmek zorundasınız.

seçiminiz sizin için kutsal, farkındayım. saygı duyuyorum. müslümanlığın da pek çok feyz alınacak tarafı olduğunu düşünüyorum.

ama sizin seçiminiz size göre ne kadar kutsalsa, sizin vicdanınız size göre ne kadar temizse, sizin düşünceniz ne kadar doğruysa...

bu adamın seçimi de kendine göre o kadar kutsaldır, bu adamın vicdanı da kendine göre o kadar temizdir, bu adamın düşüncesi de kendine göre bu kadar doğrudur.

kendisinin de tıpkı sizin gibi bir şeye inanmışsa, onun bayraktarlığını yapar.
sen nasıl inancını yaşamak istiyorsa, kendi doğrularıyla kendi yolunda yürüyorsa ve senin insani haklarından hiçbirini ihlâl etmiyorsa sen bu adama ağzını açıp ''aa'' deme hakkına bile sahip değilsin.

bu memlekette hala ramazan'da sigara içti diye dayak yiyen adam var.

böyle saçma sapan iş olmaz.

yahu müslümanlığı hristiyanlıktan farklı kılan şey, ruhbanlık diye bir şey olmamasıydı. inanmayana bile inandırıcı gelme sebebi buydu.

siz ne yapıyorsunuz? herkes allah kulu olmalıyken gene kula kulluk için insana işkence ediyorsunuz. mantık bunun neresinde?

---

hakaret konusuna gelince. bu konuda atatürk'ü antitez gösteren çok olmuş. ne alakası var anlamadım?

allah allah'tır, atatürk kuldur. hangisini hangisinin yerine koyarsan koy, saçma sapan bir şey olur bu bir.

ikincisi, fikir özgürlüğü sebebiyle ''ananın orospu olduğunu söylesem nasıl olur?'' diyen var.

bak güzel kardeşim, bak kibar kardeşim...

bu adam gelip de size kaşınızın üstünde gözünüz mü var demiş? bu adam müslümanlar şudur, budur mu demiş? ne demiş bu adam?

allah yok, din yalan.

sen daha adama sormuyorsun ki bu ne demek diye? sor bir anlatsın bakalım hangi açığından sikmiş seni.

bence çok güzel bir noktadan yakalamış, her şekliyle.

düşünmeden, etmeden olmaz bu işler. düşüneceksin, yargın varsa sebebin de olacak.

yoksa öyle hababam küfür edemezsin etrafa. baruter'in de yaptığı bu değil.

hee burdan şuraya varabiliriz... diyeceksin ki, etseydi bu benim de etmemi meşru kılar mıydı?

kılmaz güzel kardeşim. aynı şekilde o hakaret etmemişken, senin de elmayla armudu karıştırıp peki ben x'e annen orospuymuş desem nasıl olur demen senin seviyeni belli eder.

aynı bahadır baruter hakaret etseydi onun seviyesini belli olacağı gibi.

şu an sen mat oldun ama, sen yenildin, sen aştın o maksadı.

ama adam sana sen salaksın inanıyorsun falan dememiş, sen o çıkarımı yapmışsın.

---

ben ne düşündüm biliyor musun? nötr kaldım. sikimde bile olmadı. çünkü bu ne bir italyanın benim halkıma ön yargı gözlüğüyle yaptığı haksız bir yorumdu, ne de danimarkalıların ufacık beyinleriyle senin inancına hakaret etme çabasıydı.

bu tamamiyle maksatsız, tamamiyle kişisel ve aslında bu kadar tartışma yaratması bile şaşırtacak derecede, kimine göre ciddiye bile alınmaması gereken bir fikir yumağıydı.

yani o adam ne seni terörist hicvetti, ne sübyancı hicvetti, ne maksadını aşacak bir şey yaptı.

o adam orda bir ders verdi.

nasıl mı?

bir cemaat, namaz kılıyor. cep telefonuyla da herifin biri -misalen- tanrıyı veya allah'ı arayıp bugünlük erken çıkabilir miyim tarzı bir laf ediyor.

bu o kadar güzel bir gönderme ki!

--spoiler--
simpsons dizisi aşağı yukarı 20 yıldır var, 20 yıldır dizideki -koyu hristiyan- flanders ailesinin dindarlığı hicvedilir, 20 yıldır bart simpson'ın her pazar günü uykudan kalkmak zorunda kalıp kiliseye gitmekten nefret etmesi göze göze vurulur.

ama amerika'da kimse bunları konuşmaz bile, kimse bizim kadar reaksiyonel davranmaz. ve bu dizi dünya televizyon tarihinin de en uzun yayınlanan dizisidir.

çünkü öyle insan vardır!
--spoiler--

baruter yukarıda anlattığım durumun çok daha minimalini tattırdı size, ama nedense amerika'da kimse rahatsız olmazken siz çıldırdınız.

inançlı inançlı dolaşılan camilerde bir takım insanın bitse de gitsek tadındaki iç duygusunu çaaat diye çarptı yüzünüze.

insanların dini, imanı para olmuş; her şey lafta kalmış, sahteleşmiş dedi.

böyle insan var mıydı? evet var.

he siz öyle olmayabilirsiniz. eğer değilseniz, alınma sebebiniz ne olabilir? bu kadar mangalda kül bırakmama sebebiniz ne olabilir?

peki bu kadar güzel bir ders verdiği için baş tacı etmemiz gereken baruter üstada yaptığımız ne?

ne biliyor musunuz?

---

bir latin özdeyişi der ki: damnant quod non intelligunt

bakın anlamını latince olduğundan ötürü bilmiyorsunuz. ne dediğimi anlamıyorsunuz ve gıcık oluyorsunuz buna ve bunu diyen bana.

bir latin özdeyişi der ki: anlamadıklarını, kınarlar!...
son karikatürü ile bizleri mesud etmiş en baba karikatüristtir.
bir karikatürüne gizlice görüşünü yansıttığı ve bu yüzden bile hakaret ettiği gerekçesiyle tüm eleştiri oklarını üzerine çeken bu adam sayesinde ben bir şeyi çok iyi anladım: bu ülkede inançlara özgürlük yok. kapalı hanım kızlarımız inanıyorlar, inandıkları şey için de kapanıp bu tarzla her hakkı elde etmeye ve saygı duyulmaya çalışıyorlar. ne güzel. peki türkiye sadece inananlardan mı ibarettir? hayır. bu ülkede inanan insanlar kadar inanmayan insanlar da mevcuttur ve bu insanlar "bu ülkede dinimizi yaşayamıyoruz" diyen yobazların yüzde biri kadar bile inanmadıklarını gösteremezler. kafanızı kapatıp saygı görmek istiyorum diye kıçınızı yırtacağınıza kafanızı o türbanın içinden biraz çıkarın da sizin haricinizde başka insanların olduğunu da görün.
istediğini çizebilme ve düşüncesini söyleme hakkını kullanmıştır. beğenir veya beğenmezsiniz o ayrı bir şey.onun söylediklerinin inancı ve fikri sağlam insanları etkileyeceğini sanmıyorum.
çizdiği karikatür sebebiyle bugün hakim karşısına çıkacak süpersonik çizer.
http://gundem.milliyet.co...lt.htm?ref=facebookmypage
kendisine istanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede " Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama " suçundan 1 yıla kadar hapis istemiyle yargılanılması talep edilmiş. bugün hakim karşısına çıkacakmış.

http://www.radikal.com.tr...09.2011&CategoryID=77
çizgilerden korkan bir ülkede çizer olma şanssızlığı yaşayan üstatdır.

buyrun bu da bir yazısı: http://egoistokur.com/bah...agimli-ulkeye-sitemliyim/
memeli pozunda neyi amaçladığı anlaşılamayan karikatürist.
http://galeri.uludagsozlu...%c4%b1r-baruter_17499.jpg
vasat karikatürist.
beceriksiz olmasının yanı sıra , ateizm i de bilmez.
ateistsen beni ırgalamaz, kimseyi ırgalamaz. ama kalkıp da cami çizip alenen müslümanlara saldırmak ne lan? git inanmazsan inanma , ama benim camime , namaz kılan vatandaşıma böyle terbiyesizlik edemezsin.

hani nasıl bir ateist se nasıl bir dinsiz ise dinden korkmakta , altına doldurmaktadır.

mizah da yaşadıkları başarısızlığı ateist takılırkende yaşamaktadır.
esas şanssızlığı bu derece cahil yetiştirilmesine neden olan bir çevrede yetişmesidir.
inanılmaz bir mizahi zekaya sahip olan çizer.
güncel Önemli Başlıklar