1. 1.
  Başbakan Erdoğan'ın partisinin Ağrı mitinginde, "Bağımsız olarak parlamentoya girecek vekil sana ne getirecek? Yapabileceği bir şey var mı? Nasıl ki paranızı durup dururken sokağa atmıyorsunuz, sakın oylarınızı da durup dururken sokağa atmayın" açıklaması sonrasında tartışılmaya yeniden başlanan saptama.
  ama yanlış saptama. türkiye'de uygulananan mevcut parlamenter sistemde boşa falan gitmez o oy. tabi ki yapabilecekleri, değiştirebilecekleri kısıtlıdır. ama yüzde 10 barajı nedeniyle Parlamento, yurttaşların yüzde 46'sının temsil edilmediği bir temsil meclisi haline gelmiştir. yüzde 10 barajını kaldırmayan, bu barajı kendilerine bir güvence olarak gören siyasilerin bir de bağımsızlara boşu boşuna oy atmayın demesi pişkinliktir. halkı aptal yerine koymaktır.
  2 -1 ... yalnis
 2. 2.
  oyların yüzde 25 ini alıp yüzde 60 ını temsil eden bir partiye bile verilen oylar boşa gitmişken pek de haksız sayılmayacak önerme. bu ülkede atılan bütün oylar boşa değil amerika ya gitmektedir.

  (bkz: hiç kimseye yaranamayan entry)
  3 -3 ... ee caylar kimden
 3. 3.
  barajın problem olarak görülmemesi gerektiğini düşündüğüm başlıktır. çünkü fransa, ingiltere gibi gelişmiş ülkelerde baraj gibi bir sorun yoktur fakat en fazla 3 veya 4 parti vardır. ülkemizde ise koltuk sevdası yüzünden aynı görüşten üçer beşer tane parti açıldığı için barajın kalkması durumunda meclise girecek parti sayısı 20yi geçecektir. yani aslında gerçekten de bağımsızlara verilen oy boşa gidecektir.
  1 ... necben
 4. 4.
  bağımsız olmayana verilen oy sanki çok işe yarıyo diye düşündüren başlık.*
  1 ... limoncadi
 5. 5.
  kime verildiğine göre deği$ir.
  1 ... darkness nights
 6. 6.
  tamamen yanlış tespit.

  her daim demokrasi lafını ağızlarından düşürmeyenler, ne kadar demokrat olduklarını ortaya koyuyorlar. işine geldi mi demokratım işine gelmedi mi bağımsıza verilen oy boşa gider.

  "barajı geçemeyecek partiye verilen oy boşa gider" dense bir nebze anlaşılabilecek önerme. ancak onda da barajı geçemeyecek partiye verilen oylar boşa gitmez. en azından oy verdiğiniz parti yüzde 7'i geçince hazine yardımı alır.

  edit: dtp'li değilim. sadece "kendime demokrasi" anlayışına karşıyım.
  3 ... teka
 7. 7.
  türkiye de birçok iş patronaja dayalı yürüdüğü için, ilgili bağımsız adayın halkın kendisinden beklentilerine yanıt verebilmesi için arkasında iktidar partisinin bulunması gerekliliği bilinen bir gerçektir. mecliste bağımsız adayın lobi yapması ve kamuoyu oluşturması mümkün değildir. ancak ilgili bağımsız aday milletvekili seçilip mecliste iktidar partisine kayarsa sözkonusu bağımsız milletvekili kendi seçim bölgesine birşeyler kazandırabilmek niyetindeyse ancak anlam kazanabilir. bu yüzden türk siyasi kültürü normları çerçevesince uzun yıllar doğru ve geçerli bir önermedir.
  -1 ... arcadian
 8. 8.
  'sana verilmiş oy boşa gitmiş oydur rte! bırak sen bağımsızı' başlığıdır.

  4 yıllık saltanatında yök ü kaldıramadın öss yi düzenleyemedin, şimdi orda burda nutuk atıyorsun, öss sistemini değişicem diye! sen kendi haline bak ve 1965 meclisini hatırla bana hak vereceksin!
  1 -3 ... pantalassa
 9. 9.
  bir anlamda hakli olan bir onermedir. istemeyen adam rte 'ye oy atmaz fakat bagimsizlara atmaninda bir anlami yoktur. * 20 tane bagimsizin birlesip bir meclis grubu kuramayacagindan mecliste de soz sahibi olamayacaklardir. yani bir kisi cikip ben $u ildeki halki temsil ediyorum dese ne olacaktir halkin isteklerini halledebilecekmidir ? tabii ki hayir. halledebilse zaten onun adi demokrasi degil 1 kisinin soz sahibi oldugu monokrasiye yakin bir rejim olacaktir. adi ustunde cogulcu demokrasi anlayisinda mecliste en az 20 kisilik bir grup kurmadan 1 tek kisinin soz sahibi olmasi gibi bir sey yoktur.
  -1 ... spiritualized
 10. 10.
  (bkz: recep tayyip erdogan/#1790739)
  ... avedis