bugün

french kiss in farklı bir adı galiba. Derin öpüşme.
"Bademcikler neden sık sık şişer?" ve "Bunu nasıl önleyebiliriz?" sorularına yanıt bulamayan tıbbın pek pratik(!) cerrahi çözümü.
Bu ameliyatı olanlara çok özenirdim küçükken. Çünkü bir arkadaşım bademcik ameliyatı olduktan sonra bana "ameliyattan çıkar çıkmaz dondurma yedirdiler, istediğim kadar dondurma yiyebilirim artık boğazlarım şişmeyecek" demişti. O gün eve gidince 8-10 küp buz yemiştim bademciklerim şişsin de ameliyat olayım, bir sürü dondurma yiyeyim diye. Şimdi düşünüyorum da mal mıymışım ben amk?
Burun eğriliği ile birlikte olunduğunda sonrasında 2 kat çektiren ameliyattır.

Dün oldum ben bundan ve şu anda yemek olarak hiçbir şey çekmiyor canım. Nefes alırken ve yutkunurken zorlanıyorum ama ilerleyen günlerde azalır herhalde diye umuyorum.
bir hafta hiçbir şey yedirmeyip bir hafta sonra yavaş yavaş yiyebilmemi sağlamış ameliyattır. ilk haftadaki korkunç ağrılar erken bitti yani.
septum ameliyatıyla birlikte olduğum ameliyattır. doktorumun tavsiyesi üzerine ikisini birden yapıp aradan çıkaralım dedik ama çilesi de çok oldu. bi kere burun kapalıyken ağızdan alınan nefes boğazdaki ağrıyı dağlıyor resmen. siz siz olun ikisini aynı anda olmayın.
4 gün önce olduğum ameliyat.
4 20lik dişini de ameliyatla aldırmış, dünyanın en büyük acısını çekmiş biri olarak söyleyebilirim de diş ağrısı bunun yanında hiçbir şey...

Konuşmak, nefes almak, yutkunmak işkence. Yemekten bahsetmiyorum bile. Bi de doktor 1000mg antibiyotiği dayadı, tükürüğümü yutamazken ilaç yutmamı bekliyor.
Parasetamol ağrı kesiciler ağrıyı kesiyo ama yasak kanama riskini arttırır diye...
Karın ağrımı bile geçirmeyen parolü kullanıyorum. 4 saatte bi etkisi geçiyo onun da abv. Dondurmadan tiksindim. Binlerce hamburger yeme çelınç yapabilirim şu anda.

Kışın hasta olursam intihar ederim bu acılardan sonra.
olanların ameliyat sonrasını merak ediyorum.
küçükken ameliyattan sonra dondurma veriyorlar diye söylentiler vardı.. sırf dondurma yemek için ameliyat olanlar bile vardı tabi ki çocuklardan bahsediyorum.. sonrası mı sonrası fosoşş dondurma mordurma yalan.
ölümle sonuçlanabilir. gerek olmadıkça yaptırmayın.

http://www.haberturk.com/...n-bebek-hayatini-kaybetti
Geçen perşembe olduğum ameliyattır. Şöyle anlatıyım ki 23 yaşında olmama rağmen yılda 6-7 kez kesinlikle bademciklerim şişer ve antibiyotiksiz geçmezdi fakat sonrasında antibiyotikte işe yaramamaya başladı nitekim ameliyatı olmaya karar verdim her şey 2 günde kesinleşti ilk ameliyatım olacağı için çok heyecanlı ve gergindim ameliyat öncesi sadece çorba içmiştim keşke yemeğe çullansaymışım. Neyse ameliyat günü geldi çattı hastaneye güle onaya gittim hemen anestezi testleri yapıldı ben sabırsızlıkla bekliyorum neyse sonra doktorun talimatıyla beni ameliyathaneye götürüyorlar bir antibiyotik ve sakinleştirici iğne yaptılar ben zaten leyla ama korkudan ağlamaya başladım. Neyse indik ameliyathaneye orada beklettiler beni gireceğim yeri temizliyorlarmış aksi gibi başka bir ameliyathanenin oraya koydular beni kapı açıldıkça içerideki canlı ameliyatı izliyordum tabi verdikleri ilaçtan gülmeye başladım neyse sonra hemşire geldi beni içeri aldılar ben hala gülüyorum bir ara kaçmaya niyetlendim fakat yerimden kalkamadım sonra narkozu yavaş yavaş verdiler sonrasını yine kendimi ağlarken buldum bu sefer dayanılmaz bir acı yüzünden hemen ağrı kesici yaptılar. Sonra odaya çıkardılar herkes merakla bekliyor ama konuşamıyorum biraz konuşsam boğazıma lav düşmüş gibi bir acı bir yanma hissi. aradan 3 saat sonra bana dondurma, tanesiz komposto, süt ve benzeri şeyler geldi ama nitekim hiçbirini yiyemiyorum içemiyorum sadece dondurma yiyebildim narkozun etkisi ile mide bulantısı çok fena neyse narkoz sayesinde ağrıları çok hissetmedim gece çilekli dondurma yemeye çalıştım aradan 5 dakika geçti çilek kusmaya başladım kusmak hiç bu kadar acı vermemişti.

Evet eve geldim o gece resmen ölüm gibiydi ağrılarım dayanılmaz derecede çoktu ağlayarak uyanıyordum su içme ve ağrı kesici içmeyle en fazla bir kaç saat rahatlıyordum. Bugün ameliyatımın 5. günü gece yarısı acile gitmek zorunda kaldık ki ameliyatımda hiç kan olmamıştı lazerle olduğu için neyse gece uykumdan kan tadıyla uyandım kan tükürdüm apar topar gittik kutsal ağrı kesiciler sayesinde 6 saat rahat ettim fakat şuanda ağrım inanılmaz kulağıma başıma her yerime vuruyor balkondan atlamak istiyorum....

Siz siz olun gerekli olmadıkça sakın bu ameliyatı olmayın diğer günlerimi yazacağım.
basitliğini anlatmak için şöyle bir benzetme yapıyorum; en ağrısız en acısız diş çekiminizi düşünün bu ameliyat o'nun 100'de 1'i kadar değil.

öncelikle bademcikleriniz senede 4'ten fazla kere şişiyor ve sizi rahatsız ediyorsa ki ediyor bu durumda artık işlevlerini yerine getiremiyorlar. kimi doktorlar 4 değil de 6 derler. aynı şey bence. bu durumda yapmanız gereken şey ameliyat hazırlıkları.

senede birkaç defa bu boğaz sıkıntısını yaşamaktansa bir kere ameliyat olun ve kurtulun. ameliyat süreci çok basit. hastaneye yatıyorsunuz, ameliyat oluyorsunuz ve ertesi sabaha evinize dönüyorsunuz. bende işleyen prosedür buydu. 1 gün sıcak soğuk yeme demişlerdi ama eve geldiğimde çorba içmiştim. sıcak sıcak. bir de mercimek çorbasıydı pul biberi de basmıştım ki öyle böyle değil...

sonuç müthiş bir memnuniyetim var bu ameliyattan dolayı. boşa işkence çekmektense aldırıp kurtulmak en iyisi. ama elbette kıstas belli en az 4 kere sorun çıkarmalı bu afacanlar.

ameliyat hakkında ve sonrasında "bademcikleri aldırmak zararlıdır, onlar mikropların gelmesini engelliyor" diyen teyzelere şunu demek lazım; teyzem bunlar kendileri mikrop üretiyor şiştiklerinde....

aldır kurtul kardeşim. şartların uygunsa. burada tecrübe konuşuyor.
Nedense sonra dondurma yiyeceksin diye kandirildigim bir olay.
lise müdürünün sorusu ; yandaki okula bademcik ameliyatı için mi gidiyorsunz kızlar ? sahi kızlar bademcik ameliyatı?
Herkes oluyor galiba. Nasıl yapıldığını bilen yok.
Şimdi bademcikleri aldırınca kışın da dondurma yiyebiliyor muyuz? Sorusunu aklıma getiren ameliyat.
her gittiğim doktorun yuh artık bu kadarını da görmedim benzeri tepkiler verdiği bademciklerimi aldırmaktan hep kuzenim yüzünden korktum. çok sancılı geçiyormuş ama artık dayanamıyorum feci derecede iltihaplanıyor ne diyorsunuz aldırılmalı mı ?.
Geçirdiğim bir ameliyattır. Maalesef ki çok pişmanım. En ufak bir grip olduğumda, boğazlarımdaki iltihap hemen ciğerlerime iniyor ve hiçbir kışı zatürre veya bronşit olmadan atlatamıyorum.
Ülkemiz doktorları bademcik ameliyatına hemen alsalar da sizi, lütfen çok acil bir durumda olmadıkça bu ameliyatı olmayınız.
bunun diğer bir türü daha vardır.

(bkz: deep throat)
(bkz: erkekler bilir)
Ameliyat sonrasi cok sikintilidir baska care yoksa dusunulmelidir.
Çocukken olduğum basit operasyon ilk gün yemek yemesi zordur gerisi koy ver gitsin ikinci günü ıspanak yediğimi hatırlıyorum.
14 yaşlarında olduğum ameliyat. Operasyondan önce doktor gelip, hadi hadi iyisin ameliyattan sonra baban bol bol dondurma alacak yiyeceksin demişti. Bende safım ya ulan yiyebileceğimi sanıyordum. Ameliyat olduktan sonra bırakın dondurmayı, su bile içmekte zorlanmıştım.
9 ay önce olduğum ameliyat. yetişkinler için yılda 3 ve daha fazla rahatsızlık yaşanıyorsa gerekli. ben yılda 9 ay antibiyotik kullandığım için mecbur kaldım ve sonuç olarak 240 gram bademcik çıkardılar boğazımdan (240 gram etin bunca yıl nerede barındığını hala anlamış değilim bu arada). ameliyat çocuklar için ne kadar kolay bir ameliyatsa, yetişkinler için o kadar zordur. gerek ameliyat süresince gerek sonrasında hasta için sıkıntılı durumlar oluşması çok ihtimal dahilindedir. devlet hastaneleri yetişkinler için bu ameliyatın yatışını yapmazlar zaten. 20 yaşın üzerindeyseniz iyi bir hastane ve uzman bir doktor bulmanız tavsiye edilir.

edit: masada kalmış vaka sayısı azımsanamayacak seviyede.
geniz etimi aldırırken bademciklerimi de almışlardı. kaç yıl geçti üzerinden, halen daha anlam veremiyorum. fakat bademcikleri beleşe getirmiş olduk.
(bkz: tonsilektomi)