bugün

solunum, yutkunma zorlukları yaşatan ve sürekli iltihaplanan bademciklerin uzman kişiler tarafından alınması ameliyatı. bu ameliyat, tüm ameliyatlar arasındaki en basit operasyonlardan biridir. kişi o gün içerinde taburcu edilir. bu ameliyatı olan kişi 1 hafta boyunca beslenmesine dikkat etmelidir. *
(bkz: french kiss)
çocukken iltihaplanarak başa bela olan lenfoid hücrelerden oluşmuş yapıların küçük bir operasyonla alınmasıdır. benim de başıma gelmiş olan bir hadisedir. sonrasında bol bol dondurma yediğimi ve vişne suyu içtiğimi hatırlıyorum.
(bkz: tonsillektomi)
dünyanın en basit ameliyatı gibi görünse de, güzel ülkemde! yapıldığında bir çocuğun ölümüne neden olabilen ameliyat.
kizimin 8 yasina kadar yakasini birakmayan lanet hastalik. ameliyat sonrasinda 1 hafta icinde tamamen iyilesme gerceklesiyor. operasyon sonrasi dondurma yenilirse bademciklerin yerinin kanamasi onlenmis oluyor.
immün sistemin önemli üyelerinden biri olan faringeal tonsilin alınması işlemi.

(bkz: bademcik)
bademciklerin doktor kararıyla alınması. operasyondan sonraki ilk 1 hafta kusulur.
bademciği sürekli şişen ve nihayetinde apse halini alan bünyelere uygulanan ameliyat. ameliyat sonrası yokluklarını feci şekilde hissedersiniz. kısa süreli bir özlem yaşar ancak buzlu kola içebilmenin keyfini alınca bu özlem yerini mutluluk ve özgürlük hissine bırakır. ayrıca bir süreliğine de hapşırma şekliniz değişir.
kuzenimin olmadan önce herönüne gelene söylediği veneredeyse cami minaresinde bağırmaya niyetlendiği ancak yarım saat bile sürmeyen ameliyatı.
15 dakika süren bir ameliyat. çok ciddiye alınacak bir ameliyat değil ama olduktan sonra 1 gün boyunca boğaz çok ağrıyor. özellikle bir şey içmek isterken çok ağrıyor. doktor 4 saat boyunca hiçbir şey içmeye izin vermiyor. 4 saat sonunda 1 gün boyunca sadece su ve süt içilmesine izin veriyor.
doktorlar tarafından iki tane et parçasının alınması olarak değerlendirilen, çevrenizdeki insanlar tarafından da diş çektirmek kadar kolay olduğu söylenen sözde basit ameliyat. evet doktorlara göre basit olabilir. ama ameliyat sonrası tam bir kabustur. hiç de öyle basit değildir yani. 10 gün boyunca cıvık cıvık şeyler yersiniz, bol bol sıvı tüketirsiniz. bu sırada canınız neler çekmez ki. en kötüsü de yine 10 gün boyunca boğazınızın o iğrenç ağrısı çenenize, dişlerinize, dilinize, kulaklarınıza ve ordan da başınıza inanılmaz şekilde vurur. doğru dürüst konuşamazsınız. hapşırmamak için büyük çaba harcarsınız. zira hapşırdığınızda boğazınız sökülmüş gibi felaket bir ağrı olur boğazınızda. kısacası yaşarken cehennem azabı çekmenin adıdır bademcik ameliyatı. çok zorunlu olmadıkça kimseye de tavsiye etmem.
bayram haftasi pazartesi günü bayram hediyesi olarak gecirdigim ameliyat. benimki kacinilmaz olan türdendi. sag bademcigimin iltihaplanip nefes almami engelleyecek kadar sismesi sonucu hastanelik olmamla basladi bu kücük maceramiz. hos bana kalsa ben gitmezdim de. anne diye bir sey var. hatunun icine dogmus ölecegim. hic tereddüt etmeden hastaneye göttürtü bizi gece yarisi. babam'a kalsa benim komaya girmis gibi yatma durumumu "ne guzel uyuyor. hic rahatsiz etmeyeyim" diye yorumlayip sabah kadar yanima ugrayamayacakmis. doktora kalsa sabah büyük ihtimalle nefessiz kalmis olacakmisim. burdan tekrar annemin gözlerinden öperim. ne insansin sen ya.
anne bu hayat kurtarir. neyse gittik acile. bunlar cortison'u (?) bi güzel verdiler damardan. bir de antibiyotik. bir de agri kesici. 1,5 haftalik cehennem azabindan sonra inanin o gece öyle bir huzur buldum ki azrail gelip canimi almak isteseydi "al yivrim senin olsun. hatta koluna giriyim agir agir cikalim bur merdivenleri" diyebilirdim o gece. bu arada geceyi hastanede gecirdim tabi. sonra sabahinda teshis konuldu. benim sag bademcik yarraga yemis. ya alicaz, ya alicaz diyorlar. ben de alin amina koyayim sizden degerli mi diyorum tabi. isin asliysa su hayatimin ilk ameliyatini olucam. bademcikse bademcik ulan! ameliyat iste! allahim o nasil bir göt korkusudur. yemek yedirtmiyorlar. onlugu ve variz coraplarini getirdiler. hazirlandim filan. orospu cocugu hasta bakici sakinlestiri vermedi. beni narkozu verecekleri yere aldilar. narkozcu abla tansiyon mansiyon iyi ama yani , cok iyi gidiyorsun falan diyor. bak simdi veriyoruz ilaci kolunda yanma hissedebilirsin diyo..3...2...1... knockout!!!! narkozdan uyanirken cok aglamisim. bir dolu sacmalamisim öyle diyorlar. agladigimi hatirliyorum. isin kötü kimi düsünüp agladigimi da hatirliyorum. neyse ki bu salak hallerinizi hastane personeli disinda kimse görmüyor ve yavas yavas ayiliyorsunuz. ilk gün yine ilaclarin etkisiyle bir sik hissetmiyorsunuz ama buna aldanmayin. her geceyi sabaha baglayan saatlerden yeni acilarla tanisiyorsunuz ameliyattan sonraki sürec icerisinde. öyle ilk günü atlattim bitti gibi bir olay yokmus bu ameliyat sonrasinda. yaranin cabuk iyilesmesi icin litrelerce su ve dondurma tuketmeniz gerekiyor ama yine de ise yaramiyor. söyle ki ben mesela daha kötü olmaz derken 4. sabahimda kesik yaralarini yeni yeni hissetmeye basladim. pes ulan! 4. sabah olmus artik. azcik insafa gelir yara dedigin, agri dedigin. ama hayir bademcik yarasi öyle mi? her gün bir yeni aci idealini benimsemis olarak her gün yeni bastan iflahinizi siker. neyse ki sabah dönemlerinden sonra günün geri kalani daha kolay geciyor. amma fakat lakin ki su bir gercek en az 2-3 hafta yemek yemek izdirap olacak. sadece yemek ya da yutmak acisindan degil, bildigin tadi tuzu kacmis gibi her seyin. o kadar cok seyi canini cekiyor yemek istiyorsunuz ama yok yani benim kadar yemeyi seven adami bile usandiriyor yemekten. bir acayip ayar bozukluguna sebep oluyor. üstelik daha az da yemiyorsunuz. yine öküz gibi yiyorum ama yok be abi.. nerde o eski yemeler yani. bir acayip oldum bu ameliyattan sonra. sanki bir seyler degisti. hayat bir garip zaten martilar filan.

her neyse iste böyle bir sey bademcik aldirmak. ama aci kismina eklemek istdigim bir sey var. doktor ve hemsirelerin dedigine göre öncesinde iltihapli oldugundan dolayi ben aciyi bircok insana göre daha az aci verici hissetmisim. bircok insanin durumu daha cok sürekli rahatsizlik veren ama benimki kadar can yakici olmayan cinsten oldugundan ameliyat sonrasi daha kötü hissediyorlarmis her seyi. bu noktada o insanlara gercekten sabir diliyorum. bademcik ameliyati aci demektir. yemisim dondurmasini! zaten meyveli dondurma yasak bir kere!!!

not: hala bogazim aciyor be. 2 hafta olucak insaf be.
kendimden biliyorum, bütün yazı doktorlar izleyerek geçiren biri, evde kendi başına bu ameliyatı yapmayı başarabilir.
seks jargonudur.
thermal welding denen bir operasyonla çok rahat geçirilebilen bir ameliyat imiş. bu konuda bilgisi olan arkadaşların mesaj kutumuza uğramasını sabırla bekleyeceğiz.
(bkz: tonsilektomi)
geniz etimi aldırırken bademciklerimi de almışlardı. kaç yıl geçti üzerinden, halen daha anlam veremiyorum. fakat bademcikleri beleşe getirmiş olduk.
9 ay önce olduğum ameliyat. yetişkinler için yılda 3 ve daha fazla rahatsızlık yaşanıyorsa gerekli. ben yılda 9 ay antibiyotik kullandığım için mecbur kaldım ve sonuç olarak 240 gram bademcik çıkardılar boğazımdan (240 gram etin bunca yıl nerede barındığını hala anlamış değilim bu arada). ameliyat çocuklar için ne kadar kolay bir ameliyatsa, yetişkinler için o kadar zordur. gerek ameliyat süresince gerek sonrasında hasta için sıkıntılı durumlar oluşması çok ihtimal dahilindedir. devlet hastaneleri yetişkinler için bu ameliyatın yatışını yapmazlar zaten. 20 yaşın üzerindeyseniz iyi bir hastane ve uzman bir doktor bulmanız tavsiye edilir.

edit: masada kalmış vaka sayısı azımsanamayacak seviyede.
14 yaşlarında olduğum ameliyat. Operasyondan önce doktor gelip, hadi hadi iyisin ameliyattan sonra baban bol bol dondurma alacak yiyeceksin demişti. Bende safım ya ulan yiyebileceğimi sanıyordum. Ameliyat olduktan sonra bırakın dondurmayı, su bile içmekte zorlanmıştım.
Çocukken olduğum basit operasyon ilk gün yemek yemesi zordur gerisi koy ver gitsin ikinci günü ıspanak yediğimi hatırlıyorum.
Ameliyat sonrasi cok sikintilidir baska care yoksa dusunulmelidir.
bunun diğer bir türü daha vardır.

(bkz: deep throat)
(bkz: erkekler bilir)
Geçirdiğim bir ameliyattır. Maalesef ki çok pişmanım. En ufak bir grip olduğumda, boğazlarımdaki iltihap hemen ciğerlerime iniyor ve hiçbir kışı zatürre veya bronşit olmadan atlatamıyorum.
Ülkemiz doktorları bademcik ameliyatına hemen alsalar da sizi, lütfen çok acil bir durumda olmadıkça bu ameliyatı olmayınız.
her gittiğim doktorun yuh artık bu kadarını da görmedim benzeri tepkiler verdiği bademciklerimi aldırmaktan hep kuzenim yüzünden korktum. çok sancılı geçiyormuş ama artık dayanamıyorum feci derecede iltihaplanıyor ne diyorsunuz aldırılmalı mı ?.