bugün

sobada yakilan zirzavatin dumanini disariya atmaya yarayan yapi. duman cikar icinden. ara sira noel baba girer, ve ben buna kucukken inanirdim da.
zenci kardeşlerimizin erkek olanlarının aletlerine lakap olacak bir kelime.
(bkz: soba borusu)
noel babanın kapısı.
aynı zamanda yüzsüzlerin de kapısı olarak nitelendirilebilir. (bkz: kapıdan kovsak bacadan giriyor)
insaat mühendisi aday arkadsLarımızın derinden işLediği çöp bacası havaLandırma bacası gibi çeşitLerinin buLunduğu yapı eLemanıdır.
(bkz: duman yolu)
bir edirne semti.
edirne'de genellikle ogrenci kesimin oturmayı tercih ettigi uygun kira fiyatlarının yanı sira gec saatlere kadar yemek ve temel ihtiyaclarınızı karsılayacak dukkanların, marketlerin acık bulunmasıyla ayrıca tercih edilesi bir bolgesi.
(bkz: bin evler)
ozellikle soba kullaniminin yogun oldugu yerlerde soguk havalarda en cok bakilan yerlerdendir.
meksika'nın doğusundaki yucatan eyaletinde bir yerleşim birimi.

eyaletin ve ülkenin tüm yerleşim birimleri için:

(bkz: yucatan/#8699116)
(bkz: meksika/#8698162)

(e-local)
(inegi.mèxico)
edirne' nin bir semti. nedendir bilmiyorum ama burası bir geyik malzemesi oldu aramızda.
(bkz: muavin)
(bkz: baca var mı baca)
ballıkayalar gebzede bulunan kaya tırmanış rotalarından birisi. yaklaşık son altı-yedi metresi baca çıkışı yapılır ve sadece iki adet bolt bulunurki insanı fena halde tırstırır.
atık gaz sistemlerinde kullanılan duman, yakıt sonucu oluşan gaz gibi maddelerin atılmasını sağlayan ekipmandır. Genellikle bu atıkgaz fırın, şömine, hazne, soba gibi ekipmanlarda oluşur. Baca etkisini arttırmak için baca ekipmanları dikey veya dikeye yakın yerleştirilir. Böylelikle yanma olayından daha fazla verim alınır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Baca
yıllar önce 90'ların başında bir yılbaşı gecesi tutuşarak yılbaşına itfaiyecilerle girmemize sebep olan yapı. resmen itfaiye sireni ile yeni yıla girmiştik. işin komedisi evde tanıdıklar da vardı, onlar da şaşkına dönmüştü. mahalledekiler de hava-i fişekler yerine itfaiye aracını izlemişti o gece.
güncel Önemli Başlıklar