bugün

böyle bir akrabaya sahip olup, uzun süre inceledikten sonra vardığım kanı şudur: aile bu çocuğu yetiştirirken fazla lakayt büyütmüş ve çocuk saygı nedir bilmeden öğrenmiştir.

tanım: fazla şımarık büyütülmüş çocuktur. *
(bkz: babasına ismiyle hitap eden cocuk)
yabancilarda gayet normal bir karsilanan cocuktur..

+ hey bob, $u lanet sütüm nerde söyler misin?
- anana sor.
babasının, baba kelimesini haketmediğini düşünen çocuktur.
* fazla 'yalan rüzgarı' izlemiş çocuktur. annesine -anne- der de babasına neden jack, george, charlie, victor der çözemedik halen...
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)denilesi ifade.
ecnebidir kuvvetle muhtemel.
peder derler böyleleri
annesinin babasi sandigi kisiyi aldatmasi sonucu hislerine dayanarak baba konumunda olan kisiye baba demeyen cocuktur, muhtemelen gercek babasi sütcü, tüpcü veya yan komsudur.
(bkz: vay moruk)
oğluna piç diyen babanın çocuğudur...
(bkz: ogluna essogluesek diyen baba)
(bkz: papi)
baba aileyi terketmiştir, aileyi sevmiyor ve desteklemiyordur. o zaman değil baba insan bile demem ben o adama.
nereden geldiğini unutmuş çocuktur.ailesine sabirdir.
babasiyla arasindaki iliski doguma sebebiyetten oteye gitmemis cocuktur, sonuna kadar haklidir. niye desinkidir. hatta kimse kusura bakmasin ama kufretsin daha bi' iyidir.
(bkz: hanim bu çocuk neden baba demiyor)
(bkz: paraya para demeyen hödük)
annesine anne diye seslenmeyip adı ile seslenen çocukla eşdeğerdir.
ayrı bir seslenme şekli; babişko *
baba yerine babişko , canikom gibi hitaplarda bulunan insan türüdür.
(bkz: baba naber)
her piç babasız değildir. bazıları babalarını kendi iradeleriyle reddedenlerdir. kendilerine biçilen kefeni yırtıp asmaktır aile kütüğünün budağına.
henuz konusmaya baslamamıs olan cocuktur.
kendimden örnek vereyim; ailemizde herkes birbirine, zamanına göre istediği şekilde hitap etmiştir ve bundan dolayı da hiç sorun yaşanmamıştır, allahın amerikalı, italyan, fransızı da babasına sürekli george/ stefano/ paulo vs dememektedir yani. bu hitap şekli, saygıda eksiklik olduğu anlamına gelmiyor, babamın bunu umursadığını hiç görmedim hatta biz böyle mutluyuz.

-yıldırııııımmmmm
-ne var gene
-akşam arkadaşım gelicek, ben tekele gidiyorum
-dur sen gitme, sarhoşlar vardır şimdi ben gideyim yarım insan çocuğum benim.
-ama babaağğğ
-ne var gene
-sigaram da yok
-iyi peki evladım alırım.

görüldüğü gibi örnekte baba hem babadır, hem arkadaştır, hem de can' dır. herkesin babasıyla bu şekilde konuşamıyor olması, konuşabilen kişilerin şımarıklığına çift taraflı bilet değildir. şımarık olan kişinin de babayla konuşma sekli böyledir gibi bir olay da yoktur. ne şımarık insanlar vardır ki, ana-baba yanında maaşallah içine akan mum olurlar.
cosby ailesi dizisini izlemenin yan etkisidir bence...