bugün

Benim babamdır.

Sağ olsun hiçbir şekilde kırmaz bakarız der ama yapmaz.
babamdan çok ben kullanırım. bakarız, ayarlarız vb.
Müspet bir sonuç söylememesi olayıdır.
demek istediği " Siktir git kafamdan " dır.
babanın; tamam evladım yapacağım , alacağım demesiyle, evladın şımarmamasına; kesin bir dille hayır olmaz demeyerek de, evladının üzülmemesini sağlamak isteyen, meşhur kelimedir. bakarız demesi, olumlu bir tutum sergileyeceğine işaret olsa da, her zaman yemez. yani bakarız dedim ama der, sağlam bir bahane ile gelirse , sizi de ikna edebilir baba. babaları kolay lokma sanmayın. swf.
Bu durumda baba izin vermeye veya yapmaya pek niyetli olmayabilir ya da aklında çözümler üretiyordur size mahçup olmamak için hemen tamam dememiştir. Bu sözün anlamı babadan babaya değişebilir ancak anne devreye girerse kesin sonuca ulaşabiliriz.
Babamin kullanmadığı kelimedir.
Zaman kavramından muaf olmuş birşekilde asla ve asla gerçekleşmeyecek olay.
topu taça atmaktır. evet.
Ya anlattığımı dinlememiştir ya da dinlese de o iş olmayacaktır.
Bizde o işin mutlaka olacağı anlamına gelir. Ama hemen alacağım muamelesi yapıp seni umutlandırmaz, suratını ifadesiz tutar.
Her hangi birinin bakarız demesi o iş yattı demektir.
asla bakmayacağı anlamına gelir.
en sağlam kıvırma kelimesidir "bakarız". olayın akışına göre anlam ifade eder.
yaparsa:
-babacım ben yapmazsın sanmıştım.
+kızım hayır demedim, bakarız dedim.
yapmazsa:
-babacım ama yapacaktın hani?
+ben yaparız demedim, bakarız dedim.
o an evladını şımartmamak için kendince uyguladığı belirsizlik yönteminin aslında olumlu şekilde sonuçlandıracağı hadiseler bütünüdür. *
iki ucu açıktır. her an "evet" de olabilir "hayır" da olabilir. bu durumu ancak, karşılığında "bakarız" lafını aldığı şeyi talep eden kişi kontrol edebilir. iyi davranmalı o şeyi istediği kişiye. dayı demeli, köprü üzerinde... sonrası malum.
- babaa yarın dondurma yemeye gitcez demi?
- bakarız.
- yaa baba yaa
- tamam olum bakarız dedik ya.
- oleyyy.
istediğinizin olmayacağına kanaattir.
bakarız dediyse tamamdır evettir o iş zira babalar çoğu zaman tamam demeyi bilmemekten midir yoksa nedendir bilinmez işte efenim bakarız dediyse olmuştur o iş. eğer olmayacaksa olmaz der zaten gönül rahatlığıyla, eze eze.
DAHA DA KÖTÜSÜ

(bkz: babanın bkz vermesi)

(bkz: babanın sözlük yazarı olması)
'bana sorsan almak istemem ama ne de olsa evlatsın, biraz daha ısrar etmen lazım' anlamına gelir.
Bu kelimeyi duyan çocukların tüm ümitlerinin bittiği andır.
büyük ihtimal bu sözü duydunuzda babayı alırsınız. küçük ihtimal bakarlar*.
kendisinden birşey istendiğinde hayır diyemeyen babaların sallama cümlesi. hayır cevabından bile daha sinir bozucudur bu cevap çünkü cevap olarak hayırı suratına yiyince insan en azından istediğinin olmayacağını bilir, fakat cevap bakarız olunca gereksiz bir ümit içinde olur çocuk. bu nedenle bakarız kelimesi yasaklanmalı babalar için.
genellikle hayal kırıklığıyla sonuçlanan olaylar bütününü temsil eden cevaptır.