1. 1.
  çok koyan bir durumdur.insan babasına doyamadan gitmesi veya hiç görmeden ölmesi insanı uçurum kenarlarına iter.
  2 ... kurabiyecanavari
 2. 2.
  majör depresif bir ruh hali saglamakla birlikte, aile de büyük bir etgen olan babanın ogluna miras bırakdıgı hayatdır. Herkesin yaşayacagı bir acıdır.
  1 ... msnden devam edelim
 3. 3.
  babasını kaybeden arkadaşlarımın çoğunda gözlemlediğim ortak özelliik, hepsinin rahat gezebildiği ve olaylara pozitif yaklaşabilmeleridir. hep gülerler ve sevecen olurlar..babanın erken yaşta kaybedilmesini bizzat yaşamadım ancak babanın erken yaşta ölmesi yerine kaybedilmesi denilmesi bile olayın ne kadar üzücü,yıkıcı ve vahim olduğunu özetler niteliktedir.
  2 -1 ... maksat muhabbet
 4. 4.
  (bkz: annenin erken yaşta kaybedilmesi)
  ... baadir
 5. 5.
  yer kayar ayaklarının altından...
  kolsuz kanatsız kalır insan...
  hayat, daha bir ağır çöker omuzlara...
  ve bu yüzden birdenbire büyür, babasını kaybeden çocuk.
  9 ... infantes
 6. 6.
  babanın erken veya gec yasta kaybedılmesı onemlı degıldır.. kız cocuklarının ılk asklarının ellerınden gıtmesı, desteksız, sevgısız, kırık kanatları hıssetmelerı anlamına gelır babanın kaybedılmesı..erkek cocuklarının tutanacak dalının kalmayısı, bır ıse soyunurken unıversıteye baslarken, askere gıderken, hele de babasıyla arkadas gıbı olan bır cocuksa eksıklıgı her an hıssedılebılır bır durumdur..

  berbattır ılk baslar da babasız kalmak.. yasın cok kucuk ya da buyuk olması onemlı degıldır, babadır o dırektır, evde onun sesını duymak gerekır.. herseye cozum bulan, calısan yol gosterendır.. kişinin hayat fotografıdır baba.. özellıkle erkek cocuklarının.. erkek cocukları babalarının yolundan gıderler daha cok cunku.. kızlar da annelerının denır ama aslında ılk askları cogu zaman babalarının yolundan gıtmeyı tercıh ederler, hep babasının profılınde bır erkek ararlar, hep babaları gıbı yıgıt, yıkılmaz, calıskan bır erkekle olmak ısterler..

  derken babayla yollar ayrıldıgında;
  ınsan cıgerının gercek anlamda yandıgını hısseder.. cıdden hıssedılıyor, allah herkese en gec zamanda versın.. hele ki babanızla bır gece once rakı ıcmıssenız karsılıklı, ve ertesı gece babanız gelmemısse.... anne ve baba.. ıkısı de cıdden kutsallar.. laf degıl yanı bunu soylerken ıcten soyleyın...ve yarın olmayabılırlermıs gıbı davranın onlara..
  5 ... meleklerde aglar
 7. 7.
  bu kayba uğrayan kişnin sırtı sıvazlanmalı, başı okşanmalı ve her daim yanında olunmalı.
  -2 ... palta
 8. 8.
  hayatta daha saglam ayakta durursun,kötü şeyler artık çokda kötüymüş gibi gelmez,çünkü sen zaten en kötü şeyi yaşamışsındır bu düşünceyle kendini avutursun,özlersin ama o geri gelmez bunu bilirsin üzülürsün belli edemezsin,güzel günlerinde keşke oda burda olsaydı dersin aglarsın ama kimseye belli etmezsin,mezarına gittiginde keşke biraz daha yanımda olsaydın bari bunlarıda yaptıgımı görseydin derslerimide düzelttim söz vermiştim keşke sende görebilseydin dersin belki duyar umuduyla,tavla oynamanında artık bi zevki kalmaz kim onun gibi oynayabilirki başka...akşam odanda yalnız kaldıgında onunda yanında oldugunu hissedersin içine bi huzur çöker ve rahat rahat yatarsın yatagına ama bilirsinki o hiçbirzaman geri gelmiycek,en kötü duyguda bu degilmi,en imkansız şey keşke geri gelse
  2 ... sleepless
 9. 9.
  Babanın erken yaşta kaybedilmesi hayatın erken yaşta tepetaklak olmasıdır.
  O gittikten sonra onun göremeyeceği,ama görmek istediğini düşündüğü bir sürü şeyi sırf o istedi diye gerçekleştirebilir geride kalan.Fortoğraflara bakıp uzun uzun ağlamaların yerine daha çok huzur verir bu.
  Babanın erken yaşta kaybedilmesi,genç yaşta kabristanları mesken tutup uzun saatler boyunca beyaz mermer taşa bakıp bakıp iç geçirmek,zamanı geriye almak isteyip de alamamanın ezikliği ve kızgınlığı;kızdıkça köpüren ruhunuzun yorgun düşüp tevekkül denizlerine kendini atması;sabır,sabrın erdemi,erdemin yüceliği;gece yatarken hiç yere,durduk yere aklınıza gelen bir ayrıntının uykunuza darmadağın etmesi,asker koğuşunda gece üçte yatağınızdan fırlayarak sonlandırdığınız rüyanızın en can alıcı anlarını(babanızı köpük köpük sular veren bir pınarın başıdan bembeyazlar içinde su içerken görmenizi) koğuş kalk'a kadar bir telefon kulübesinin içinde ağlayarak tekrar ve tekrar hatırlamanız,hayatınızın üç koca yılını geride bırakmış olsanız da o rüyayı daha dün görmüşsünüz gibi hatırladıkça heyecanlanmanız;kardeşinizin omzuna atacağınız elin artık abilikle beraber babalığı da getirmiş olması;o giderken,öylece yere yatmış gözlerini tavana değil de aslında uzakta bir yere dikmişken,sımsıkı tuttuğunuz elinden koca bir hayatı bırakıp gittiğini görmek,o yeşil gözlerin içinizde bir yere bastıra bastıra kazımış olduğu hatırasıyla yaşamak demektir.

  Bir babayı kaybetmek,erken ya da geç,her zaman hazırlıksız yakalanan asıl maça başlandığının haberidir.

  Necip Fazıl dermiş ki:
  ''Tam otuz yıl saatim işlemiş
  ben durmuşum
  gökyüzünden habersiz
  uçurtma uçurmuşum''
  2 ... aureliano
 10. 10.
  hayatın en acı gerçeği.
  1 ... liyenda