bugün

50 yaşınızada gelseniz hala araba kullanmayı öğrenemediğinizin başınıza kakılacağı durumdur.
(bkz: babayla araba kullanmak)
ne kadar anlayışlı bir baba da olsa, asla yapılmaması gerekendir. en ufak bir hatanızda size demediğini bırakmaz. yaptırdığı panikle kaza yapmanıza yol açabilir. yapmayın, denemeyin.
her babanın arabaya bindiği anda değiştiğini kanıtlar.
ışığa dikkat et,yavaşla,sinyali unutma uyarılarını 150 kez dinledikten sonra ''babacım al sen kullan sen de rahat et bende''denilmelidir.veya hiç bu tür muhabbetlere girmeyip şöför mahli en baştan babaya devredilmelidir.
(bkz: hiç kullanma daha iyi) " aman arabamı içdiriceksin" " yavaş sürsene şunu çocuğum"
-güzel bak ışığa yaklaşırken yavaşlıyorsun
-daha yavaş evladım..
-evladım acelemiz yok!
+sen kullan istersen baba
-bir arabayı bir kişi kullanır! *

tarzında diyalogların gelişmesi muhtemeldir. 2 yıl oldu aracımı alalı, hala bir kez binip kullanmışlığı yoktur. kendi aracını da asla kullandırmaz. böyle enteresan adamdır. *
yolda giderken arabayı kenara çekip, hiç konuşmadan inip yolcu kapısını açıp anahtarı 'al' dercesine uzattıracak kadar çıldırtabilir insanı. daha sonra üzülmemek için, artık ben kullanmıyorum.
ehliyeti almadan önceki direksiyon sınavı gününü yaşatır insana. yalnız o adamlar gibi sessiz sessiz arkada oturmaz. dibinize sokulur. diğer yoldan gelene yol vermeyip geçtiğinizde, "ne acelen var, kaza mı yapmak istiyorsun?!" diyecek, eğer yol verirseniz de "oohoo ne bu az cesaretli ol olum milletimi beklicez burda on saat" diyecektir. hiçbir şey bulamazsa "direksiyonu 10:15 pozisyonunda tut" diyecektir.
-bakıyorum da bonusları da hiç kaçırmıyorsun!
+ ne?
-çukurları diyorum hiç boş geçmiyorsun.
+anladım da bonus dedin ya şaşırdım!
-ee babanı ne sandım oğlum sen biz de bişeyler biliyoruz heralde
+ tamam. bonus ne söyle bakıyım?
-şey işte oğlum şey ya eee. lan önüne bak bide laf yetiştiriyor dünkü bok.
Babanızdan daha iyi kullanıyorsanız, ve o size kendi sürüşünden daha çok güveniyorsa 5. vitesin limitlerini de zorlasanız problem olmuyor.
hiç yaşayamayanlar da vardır.
-ulan bende suç. valla bak. vermiceksin bunun altına böyle bi araba. yavaş lannn !
+araba hızlı baba ben napiyim basmıyorum bile. (gaza tam basılır bilerek)
+bak aslında yarım gaz şuan ama hızlı yani ben napiyim ?
-lann! lann! yavaş git eşoğlueşek korkutuyosun insanı düzgün bassanaa şuanaaaaa !
(akabinde ani fren yapılır)
+baba sus hayatın benim elimde.
-tamam lan tamam it napiyosan yap.
.
-yavaaaaaaaaaş....
-bak motorun sesini duyucan...
+duyuyorum ?
-bırak şimdi debriyajı...
(stop)
-yavaş yavaş bırakıcan oğlum, al boşa.
+aldım.
-çalıştır !
+çalıştırdım.
-tak bire !
+taktım.
-ver gazı hafif hafif. heh. bırak şimdi debriyajı.
(stop)
-neyse hava karardı başka gün devam ederiz. (senin ben kullanacağın arabayı sikiyim)
yol boyunca kaçınılmaz olarak şoförlüğünüz eleştirilir. bu sizi daha da kasar haliyle.

olaylar gelişir,

+ aynalara bakıyo musun nav
- hı hı
+ humm. iyi az yavaşla yavaşla
- hı hı
+ evladım yavaşla dedim basıyosun
- hı hı
+ böyle araba mı kullanılır
- hı hı.. baba az karışma yeter, geç o zaman sen kullan
+ ben otomatik kullanmam
- keşke iki araba gitseydik anne ya, bu ne böyle
^ evladım kötü bişi demedi baban.

yol boyunca susulur. *
- Lan çakıla girdin ben burdan seziyorum

Nah seziyorsun götün yapışmış solda otura otura algıda idraksızlık!
babanın yanında soğan kesmeye benzer:
daha ince kes
parmaklarını birleştir bıcaktan korkma
bak ver bana böyle keseceksin ver bak!
sen beni hiç izlemiyor musun!
işkence, eziyet, felaket, korku filmi...dir. arabanın rölantisinin düşük olduğunu arabayı birkaç kere stop ettirişimin ardından itiraf etse de mahallede gaza pedalıyla yarattığı harikaları gösterirken ki gülümsemesiyle beni bihayli rencide etmiştir. hemde defalarca... dertliyim kederliyim
+yavaş kızım yavaş, sen benim hiç böyle araba kullandığımı gördün mü?
-gördüm baba.
+bana laf yetiştireceğine mucura gireceksin sola yanaş!
-iyi böyle.
(bkz: gergin adam)
kırmızı renkli doğan görünümlü şahin kullanmıyorsanız eğer, kendine güveniniz de olmadı mı, baba da sinirli oldu mu sıkıntı yaratan bir durum olur.
önce (bkz: babanın kucağında araba kullanmak) sonra (bkz: babanın yanında araba kullanmak)
ilkinde baskı yoktur. ikincisinde baskı çoktur.
baba en iyi öğreticidir. elinizin ayağınızın birbirine dolaşması sizin şapşallığınız sizin acemiliğinizdir. babanız anlayışlı bağırmadan söyleyen bir tipse şayet gayet kolaydır. *
yapılmayan hataların yapılma sebebidir. insan kendisine şaşar.
daha zoru için ;
(bkz: annenin yanında araba kullanmak)